Bebek/Çocuk Bakım
28 Temmuz 2016

Bebek ve Çocuk Bakımında Akraba mı Yoksa Tecrübeli Bakıcı mı?

Bebek ve Çocuk Bakımında Akraba mı Yoksa Tecrübeli Bakıcı mı? 

 

Ailenizin yeni üyesi bebeklerle ilgili en önemli konulardan bir tanesi de anne çalışıyorsa ilerleyen süreçte bebeğin bakımını kimin üstleneceğidir. İstatistiklere göre ilk bir yıl anneler bebeklerine bakmaktadır. Fakat bir yıl sonrasında iş hayatına dönmeyi tercih edenlerle birlikte bu dönemden daha önce de iş hayatına dönmesi gereken anneler de bulunmaktadır. Anne işinin başına döndükten sonra bebeğinin bakımını kimin üstleneceği sorusu da aileler için bu süreçte en önemli konulardan bir tanesidir.

Ebetteki bu bir tercih meselesi olsa da pek çok anne ve baba, ebeveynlerinin çocuklarına bakmasını istemekte birçok aile içinse durum tam tersi olmakta ve tecrübeli bakıcı tercih etmektedir. Bu bağlamda bebeğe veya çocuğa akrabaların bakmasının olumlu ve olumsuz taraflarını bir süzgeçten geçirmek daha doğru olacak, anne ve babanın bakma ve yetiştirme tarzından farklı bir tarzda yetişebilecek bir çocuğu kabul etmek gerekecektir.

Zira büyük anneler torunlarına karşı çok toleranslı olabilmekte bu da anne ve babanın yetiştirme tarzının dışına çıkabilmektedir.  Maalesef ki büyüklerimizin sevgi ve şefkatini kimsenin veremeyeceğini ele alacak olsak da bebeğimize karşı zaaflarını da bir kenara atmamamız gereklidir. Böyle durumlarda büyük bir olasılıkla büyük ebeveynler, sizin koyduğunuz kural ve sınırları takip etmekte zorlanarak bebeğinize veya çocuğunuza karşı şefkate dayalı sınırsız sevgi içeren ve bu konuda sınırların olmadığı bir sevgi tarzına dönüştürerek evde bu konuda çatışma yaşanabilecektir.

Burada çözüm elbette ki evde bebeğin bakımını yapacak bir bebek bakıcısı olacaktır. İhtiyaca göre gündüz bakıcı veya yatılı bebek bakıcısı şeklinde çalışan bakıcılar da mevcut olmakta talebe göre bebeğe veya çocuğa ailenin ihtiyacı doğrultusunda bakım hizmeti sağlayabilen firmalar da hizmet sunmaktadır. Çocuğunuza ihtiyacı olan sevgi, şefkat ve ilgiyi verebilecek; bakım, temizlik, beslenme, güvenlik tarzı en temel gereksinimlerini karşılayabilecek güvenilir bakıcı ile aranızda maddi değerlerin de olduğu profesyonel bir ilişki yürüttüğünüz zaman, sınırlarınızı koymak her zaman daha kolay ve daha net olabilmektedir. Bu da aile bireylerin den çok evinize alacağınız çocuk ve bebek bakıcıları ile mümkün olacaktır. Bakıcı aile İlişkisinin zaman içerisinde profesyonel iş birliği özelliğini kaybetmemesi açısından  güvenilir bakıcı hizmeti sunmak da profesyonellerin işidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar