Bebek/Çocuk Bakım
29 Eylül 2016

Bebek ve Çocuk Bakıcılarının Çocukları Gezdirebileceği Mekanlar ve Götürebileceği Etkinlikler

Merhaba, bugün size neşeli bir konudan, gezmek ve eğlenmekten bahsedeceğiz. Gezmek ve eğlenmek herkesin hakkı. Çocukların daha da çok hakkı ve ihtiyacı. Erişkin olduklarında, sorumluluk sahibi olduklarında zaten bu haktan çoğunlukla mahrum kalacaklar(ne yazık ki modern dünya böyleL) O zaman onlara çocukluklarında bu özgürlüğü sınırsızca tattırmak lazım. Çocuk bakıcısı bu konuda çocuklara eşlik ederek özgürlüklerini yaşamalarını sağlar. Yazımızda size, bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısının minikleri hangi etkinliklere götürebileceği hakkında bilgi verecek ve alternatifler sunacağız.

Yazımızı okumayı bitirdiğinizde çocukların çeşitli etkinliklere gitme ihtiyacı olduğunu çocuk bakıcısı ve bebek bakıcısın bu ihtiyacı gidermekte ne kadar yararlı olduğunu anlamış olacaksınız.

 

Çocuk Bakıcısı Afacanın Kaliteli Vakit Geçirmesini Sağlar

Hayatımız çeşitlendi ve detaylandı. Her şey bizden zaman istiyor ve yetişemiyoruz. Bu yüzden siz çocuğunuza yeterli zamanı ayırdıktan sonra geri kalan zamanlarda devreye girecek olan çocuk bakıcısı veya bebek bakıcısı modern zamanın en büyük ihtiyaçlarından biri kabul ediliyor. Çocuğunuzla verimli vakit geçirdikten sonra meşgul olduğunuz zamanlarda ona neden yeni bir arkadaş edindirmeyesiniz? Bu arkadaşın adı çocuk bakıcısı ya da bebek bakıcısıdır. Çocuk bakıcısı bakımın yanında onun arkadaşıdır. Onun yalnız hissetmesini engeller. Onu anlar, ona öğretir.

Hayat eskisi kadar basit değil. Özellikle annelerin ve bunun yanında babaların çalışıyor olması, hayattaki diğer sorumluluklar çocuk bakımını güçleştiriyor. Doğal olarak, oyun ablası , oyun abisi , dadı veya yatılı bakıcı ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Oyun ablası , oyun abisi günlük sınırlı zamanlarda onlarla olurken dadı ve yatılı bakıcı ise daha geniş zamanlarda ya da tam zamanlı olarak onlarla ilgileniyor.

 

Dede Top Oynayalım Mı, Nine Lunaparka Gidelim Mi?

Çocuklar karşılarındaki insanın yaşını ve enerji durumunu hesaba katmadan bu gibi soruları sorarlar. Çocukları da anlamak lazım. Onlar masumdur, istedikleri sadece gezmek ve oyun oynamaktır. Oysa dedenin ya da ninenin bunları yapmaya enerjisi yoktur, dolayısıyla çocuk enerjisini atamaz sıkılır. Akşam eve geldiğinizde de bu sıkıntısını size yansıtabilir.

Çocukların aile büyükleri tarafından bakılıyor olması her ne kadar ebeveynler için kolaylık sağlıyor olsa da çocuklar için aynı durum pek mümkün değil. Büyükbaba ve nine ile büyüyen çocuklar, akranlarıyla yeterince vakit geçiremez, sokaktaki imkânlardan, çocuklar için hazırlanmış olan etkinliklerden uzak büyür. Anne – baba akşamları çocuğunu aile büyüklerinden teslim aldığında çocuklar yeterince iyi vakit geçirememiş olmanın ruh haliyle dolu olarak aile içi vakit geçirme zamanının verimsiz hale gelmesine sebebiyet verir. Anne baba çocuğun neden gergin ve sıkılmış olduğuna anlam veremez.

Bebek Bakıcısı Ve Çocuk Bakıcısı Profesyonel Destek Sağlıyor

Dedik ya, çocuk hareket etmez sıkılırsa sorunlar başlar. Bu tarz durumların önüne geçmek için çocuk; anne ve babası işteyken kaliteli, eğlenceli ve güzel bir gün geçirmiş olmalı, akşam ailesinin yanında mutlu ve huzurlu zaman geçirmelidir. Ancak o zaman iyi bir fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişim gösterebilir. Çocuk bakıcısı , bu noktada en profesyonel ve ideal tercih oluyor. Çünkü sadece çocuğa odaklanır ve amacı onun mutluluğudur. Bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı , çocukların gün boyu kaliteli vakit geçirmesini sağlar, enerjilerini doğru yerlerde doğru şekillerde kullanmalarını ve kullanırken de öğrenmelerini sağlar. Çocuğun psikolojik ve duygusal gelişiminin sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur. Bakıcıların ev içinde yapabileceği etkinlikler ve zaman zaman dışarıda da vakit geçirebilecekleri sayısız mekân ve yapabilecekleri onlarca etkinlik vardır. Bu çeşitlilik çocuğunuzun donanımlı olmasını sağlar. Parklar çocuğun temiz hava ihtiyacını giderirken, müzeler merakını körükler. Doğal güzelliklerle çevrili alanlar, çocukların güzel havalarda yürüyüş yapıp oynayacağı, parklarda yaşıtlarıyla dilediğince koşturabileceği yerlerdir. Çocukların ilgisini çekebilecek mekânlarda gezerek hem eğlenip hem de bilgileneceği ortamlar bulunuyor. Sağlıklı bir çocuk gelişimi için, yeme içme kadar geçireceği vaktin içeriği de önemlidir. Her çocuk sokakta çıkıp oynamalı, parklarda koşturmalı ve yaşına uygun etkinliklere katılmalıdır. Yatılı bakıcı veya gündüzlü bebek bakıcısı baktığı çocuğun yaşına uygun olarak etkinlikleri ve mekânları araştırmalıdır.

 

Her Yaşa Uygun Çeşitli Aktiviteler Var

Çocuklar için günlük ya da yatılı bakıcılar çok daha etkili bağ kurdukları dadılardır. Bu etkinlik ve gezilecek mekân kalitesini artırır. Çünkü bakıcı çocuğu daha iyi tanır. Bakıcılar günlük veya yatılı olma zorunluluğu taşımamakla birlikte kısa süreli bakıcı olabilir bu yönde etkinlik takvimi oluşturabilir. Etkinlik takvimi çocuğun ihtiyaçlarına, okuluna ve ailesiyle geçireceği vakte göre düzenlenmelidir. Örneğin, kısa süreli bakıcı Kadıköy ve civarında düzenlenen çocuklara özel eğlence aktivitelerine giderek çocukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilir. Bu eğlenceli, çocuğun enerjisini atmasını sağlayan etkinlikler aynı zamanda çocuğun öğrenmesini, yaşam deneyimi kazanmasını sağlar. Kısa süreli bakıcı, Kadıköy veya yakınlardaki semtlerde bulunan alışveriş merkezlerinde düzenlenen sihirbazlık gösterileri, mini konserler veya gösterilerden yararlanabilir. Çocuğu parklarda gezdirebilir, deniz kenarına indirebilir. Örneğin, denizi seyrettikleri sırada anlatacağı bir hikâye çocuğun duygusal zekâsının gelişimine katkı sağlayacaktır.

Aynı şekilde tam zamanlı bakıcılar, Kadıköy sınırları içerisinde düzenlenen etkinlikleri takip edebilir, semtteki müzelere çocukları götürebilir. Bu müzeler arasında oyuncak müzesi, Barış Manço müzesi gibi mekânlar vardır. Tam zamanlı bakıcılar, Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği çocuklara özel eğitim ve eğlence programlarından yararlanabilir. Kadıköy’de çocuklara özel kültür merkezi olduğunu biliyor muydunuz? Kadıköy’deki Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ile ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Kadıköy Ve Sarıyer Hareketli

Kısa süreli bakıcı Ataşehir içerisindeki AVM etkinliklerinden faydalanabilir, geniş vakti olan tam zamanlı bakıcılar, Ataşehir AVM veya tiyatral etkinliklere çocukları götürebilir. Ayrıca Kozyy AVM ve Tepe Nautilus gibi birçok alışveriş merkezinde çocuklara yönelik aktiviteler düzenleniyor. Çocukların hoşlandığı en eğlenceli aktivitelerden olan ve yaz-kış yapılabilen buz pateni, neredeyse tüm semtlerde ve AVM’lerde bulunuyor. Kısa süreli bakıcı , Sarıyer veya Sarıyer Belediyesinin düzenlemiş olduğu paten – bisiklet sürüşlerine çocukları götürebilir, tam zamanlı bakıcılar Sarıyer çocuk parklarında diğer çocuklarla güneşli güzel bir günde eğlenceli vakit geçirebilir. Sarıyer, İstanbul’un incisi olmasıyla havadar mekânlarda, eğlenceli aktiviteler yapılması için birçok imkân sunar. Sizin ya da bakıcınızın çocuğunu sahile indirmesi bile çocuğunu olumlu bir tuh haline sokar.

Çocuk bakıcısı için semt ve mekân fark etmeksizin birçok etkinlik ve eğlence programları hazırlanıyor. Deneyimli, donanımlı bakıcılara çocuklarınızı emanet ederek çocukların gün içinde eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

Çocuk bakıcısı çalıştırmak çocuğunuzun kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmesi için birçok fayda sağlayabilir. Bunun yanında öncelikle siz çocuğunuzla vakit geçirmeyi unutmayın. Böylelikle çocuğunuzu bakıcıya bıraktığınız zamanlarda içiniz rahat edecektir.

 

 

Çocuklar, sıkıldım dediğinde sizin ve çocuk bakıcısının yapacağı aktivitelerle ilgili yazımızı, buradan okuyabilirsiniz.

 

İstanbul’da çocuk aktivitelerinin bulunduğu mekânları şöyle sıralayabiliriz:

©Selamiçeşme Özgürlük Parkı

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar