Bebek/Çocuk Bakım
29 Eylül 2016

Bebek ve Çocuk Bakıcılarının Çocukları Gezdirebileceği Mekanlar ve Götürebileceği Etkinlikler

Çocuk bakıcısı veya bebek bakıcısı modern zamanın en büyük ihtiyaçlarından biri kabul ediliyor. Anne ve babaların çalışıyor olması, iş hayatında aktif olarak yer alıyor olması çocuk bakımını güçleştiriyor doğal olarak dadı veya yatılı bakıcı ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Çocukların aile büyükleri tarafından bakılıyor olması her ne kadar ebeveynler için kolaylık sağlıyor olsa da çocuklar için aynı durum pek mümkün değil. Büyükbaba ve nine ile büyüyen çocuklar, akranlarıyla yeterince vakit geçiremiyor, sokaktaki imkanlardan, çocuklar için hazırlanmış olan etkinliklerden uzak büyüyor. Anne – baba akşamları çocuğunu aile büyüklerinden teslim aldığında çocuklar yeterince iyi vakit geçirememiş olmanın ruh haliyle dolu olarak aile içi vakit geçirme zamanının verimsiz hale gelmesine sebebiyet verebiliyor.

Bu tarz durumların önüne geçmek için çocuk; anne ve babası işteyken kaliteli, eğlenceli ve güzel bir gün geçirmiş olmalı akşam ailesinin yanında mutlu ve huzurlu zaman geçirmelidir. Çocuk bakıcısı bu noktada en profesyonel ve ideal tercih oluşturuyor. Bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısı, çocukların gün boyu kaliteli vakit geçirmesini sağlıyor, enerjilerini doğru yerlerde doğru şekillerde kullanmalarını sağlıyor ve çocuğun psikolojik gelişiminin sağlıklı ilerlemesine yardımcı oluyor. Bakıcıların ev içinde yapabileceği etkinlikler ve zaman dışında dışarıda da vakit geçirebilecekleri koca bir çocuk alanı bulunuyor. Parklar, müzeler, doğal güzelliklerle çevrili alanlar çocukların güzel havalarda yürüyüş yapıp oynayacağı, parklarda yaşıtlarıyla dilediğince koşturabileceği veya müze gibi çocukların ilgisini çekebilecek mekanlarda gezerek hem eğlenip hem de bilgileneceği ortamlar bulunuyor. Sağlıklı bir çocuk gelişimi için yeme içme kadar geçireceği vaktin içeriği de önemlidir. Her çocuk sokakta çıkıp oynamalı, parklarda koşturmalı ve yaşına uygun etkinliklere katılmalıdır. Yatılı bakıcı veya gündüzlü bebek bakıcısı baktığı çocuğun yaşına uygun olarak etkinlikleri ve mekanları araştırmalıdır.

Bakıcılar günlük veya yatılı olma zorunluluğu taşımamakla birlikte kısa süreli bakıcı olabilir bu yönde etkinlik takvimi oluşturabilir. Örneğin kısa süreli bakıcı Kadıköy ve civarında düzenlenen çocuklara özel eğlence aktivitelerine giderek çocukların eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilir. Kısa süreli bakıcı Kadıköy veya yakınlardaki semtlerde bulunan alışveriş merkezlerinde düzenlenen sihirbazlık gösterileri, mini konserler veya gösterilerden yararlanabilir. Aynı şekilde tam zamanlı bakıcılar Kadıköy sınırları içerisinde düzenlenen etkinlikleri takip edebilir, semtteki doğal parklara çocukları götürebilir. Tam zamanlı bakıcılar Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği çocuklara özel eğitim ve eğlence programlarından yararlanabilir. Kısa süreli bakıcı Ataşehir içerisindeki AVM etkinliklerinden faydalanabilir, geniş vakti olan tam zamanlı bakıcılar Ataşehir AVM veya tiyatral etkinliklere çocukları götürebilir. Çocukların hoşlandığı en eğlenceli aktivitelerden olan ve yaz-kış yapılabilen buz pateni, neredeyse tüm semtlerde ve AVM’lerde bulunuyor. Kısa süreli bakıcı Sarıyer veya Sarıyer Belediyesinin düzenlemiş olduğu paten – bisiklet sürüşlerine baktıkları çocukları götürebilir, tam zamanlı bakıcılar Sarıyer çocuk parklarında diğer çocuklarla güneşli güzel bir günde eğlenceli vakit geçirebilir.

Çocuk bakıcıları için semt ve mekan fark etmeksizin birçok etkinlik ve eğlence programları hazırlanıyor. Deneyimli, donanımlı bakıcılara çocuklarınızı emanet ederek çocukların gün içinde eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar