Genel Bebek/Çocuk Bakım
28 Ağustos 2018

Bebek İle Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Konu

Bebek ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken konuları çoğu ebeveyn bilmiyor. Bu sebeple bebek ile seyahat etmekten çekiniyorlar. Günlük hayatın koşturmacasının verdiği stresi atmanın, yeniden üretken olmak adına enerji toplamanın ve çocuklarla vakit geçirmenin en iyi yolu tatildir. Bebek doğduğu andan itibaren yolculuk yapılabilir. Ancak bazı ebeveynler için bebek ile seyahat etmek daha çok stres nedenidir. Ya beslenme ve uyku düzeni bozulursa, ya üşürse ya terlerse, ya uykusuz kalırsak düşünceleriyle sıkıntısız gezme planları hayalden ibaret görülür. Oysaki bu zorluklar bebek ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken 7 konu hakkında bilinçli olunduğunda, anne ve babanın ortak çabasıyla aşılabilir.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocukların tabiata çıkması, çevreyi tanıması ve temiz hava alması gereklidir. Bebekler, fiziki yapıları nedeniyle yetersizlerdir. Bu durum seyahat etmeye ve değişik ortama uyum sağlamaya dayanıklı olmadıklarını, hastalanma olasılıklarının yüksek olduğunu düşündürür. Ancak bebekler ve çocuklar açık havada güneşte sağlıklarını kazanırlar. Çevreyi ve tabiatı öğrenen bebeğin hem uykusu düzelir hem de iştahı açılır. Fakat bir olumsuzluk ile karşılaşmak aileyi perişan ederek tatili zehir edebilir. Siz de bebeğinizle seyahat etmeyi düşünüyor fakat tedirginlik yaşıyorsanız bebek ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken 7 konu yazımızı inceleyin. Böylece hem siz rahatlayın hem de bebeğinizin ortamı değişsin.

Sorunsuz seyahatin hazırlık aşamasının püf noktalarının temelinde onların da bir birey olduğunu düşünerek hazırlık yapmak ve onlara karşı sabırlı olmak yatar. Bir ihtiyaç listesi yapılıp eksikler önceden belirlenerek ilk ve en önemli adım atılır. İşte bebek ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken 7 konu…

1) Bebekle Sağlıklı Yolculuk İçin Beslenme

Bebekle sağlıklı yolculuk için beslenme hassas olunması gereken bir konudur. Bebeğiniz mamayla besleniyorsa kaynamış suyu ılık halde tutacak bir termos edinin. Başka bir kapta kaynatılmış ve soğutulmuş temiz içme suyunu bekletin. Bu su, mamanın sıcaklığını ayarlamak için gerekli olacaktır. Her molada biberon yıkama imkânınız bulunmayabilir. Bu nedenle biberonu iki adet bulundurmanızda fayda var. Emzirmek için annenin emzirmeye uygun olabilecek bol kıyafetler giymesinde fayda vardır.

Bebeğiniz emzik kullanıyorsa, yedek emzik alın. Emziğin her yere düşüşünde dezenfekte edebilecek koşullar olmayabilir. Bebek ürünleri için özel kullandığınız temizleme ürünlerini dökülmeyecek şekilde valizinize yerleştirmeyi unutmayın. Uçakla yolculuk ediyorsanız kalkış ve inişlerdeki basınç nedeniyle kulaklarının kapanması bebeğinizin korkmasına neden olur. Kalkış ve inişlerde emzik vererek korkup ağlamalarına engel olabilirsiniz.

Bebeğiniz ek gıda ile besleniyorsa bebeğinizin farklı besinler yemesi kusmasına sebep olacağından seyahat süresince sadece anne sütü ya da mama ile besleyin. Bebeğinizin reflüsü varsa yanınızda yastık bulundurun.

Eğer kendi aracınız değil bir otobüs veya uçakla seyahat ediyorsanız sıcak içecek ikramlarını kabul etmeniz bebeğinizin üstüne dökülmesi açısından bir risktir.

2) Hasta Olması ihtimalini Düşünerek Yanınıza İlaçlar Almalısınız

Tatile çıkarken bebeğinizin hasta olması ihtimalini düşünerek yanınıza ilaçlar almalısınız. Bebeğiniz için hazırladığınız çantaya, hasta olması ihtimaline karşı ateş düşürücü şurup, ishal ve alerji ilacı, pişik kremi, sinek kovucu losyon, SPF 30 ve üzeri koruma faktörlü güneş koruyucu krem, aşırı klora bağlı göz alerjileri için göz damlası, mantar hastalıklarına karşı ilaç, antiseptik solüsyon; steril gazlı bez, cımbız (kene için), dijital termometre, ıslak mendil ve yarabandı koymalısınız. Ayrıca yapılması gereken rutin aşılarını ve gideceğiniz yer yurtdışında ise varsa zorunlu olan aşıları mutlaka yaptırın. Her ihtimale karşı çocuğunuzun veya herhangi bir çocuk doktorunun iletişim bilgilerini yanınızda bulundurun.

3) Kolay ve Rahat Kıyafet

Bebeğiniz evde giydiği kıyafetler ile rahat eder. Kıyafetlerin ince, pamuklu olmasına dikkat edin. Valizinizde mutlaka güneş ışınlarına karşı tişört, kulak ve ense korumalı şapka, bebek güneş gözlüğü ve su geçirmeyen bebek bezi bulunmalıdır. Eğer kış mevsiminde seyahat ediyorsanız yanınıza birden fazla antibaktriyel özellikli bebek battaniyesi almak yararlı olur. Seyahat boyunca değiştirilmesi kolay ve rahat kıyafet (tulumlar, çıtçıtlı badiler vs.) beklenmedik anlarda her zaman işinizi kolaylaştırır. Yanınıza yedek bez ve alt değiştirme örtüsü almayı unutmayın.

4) Alışık Olduğu Bir Oyuncak

Bebeğinizle deniz tatiline giderken almanız gereken ilk oyuncak kova takımıdır. Bebeklerin en sevdiği deniz-plaj oyunlarından biri kumla oynamaktır. Bebeğinizle kumla oynamak hem keyifli vakit geçirmenizi hem de motor gelişimini desteklemenizi sağlar. Seyahat sırasında bebeğinizin alışık olduğu bir oyuncak ya da uyku arkadaşını yanınızda bulundurun. Portatif bebek monitörleri ile bebek videoları (Baby Einstein, baby songs vs.) size dinlenme zamanı sağlayacaktır.

Yolculuk sırasında iç içe geçirme veya şekil ayırt etme oyuncaklarıyla oynaması bebeğinizin uzun süre oyalanabilmesini sağlar.

Bebeğiniz diş çıkarma dönemindeyse, diş kaşıma emziği ya da diş kaşıma oyuncağı gibi eşyaları unutmuş olmanız bebeğinizin tatilde huzursuz olmasına neden olabilir. Deniz gözlüğü bebeğinizin hem tuzlu sudan rahatsız olmasının önüne geçer hem de küçüklükten itibaren deniz gözlüğü kullanma alışkanlığı kazanmasını sağlar.

5) Portatif Bir Bebek Yatağı

Açılıp kapanabilen portatif bir bebek yatağı seyahatlerde bebeğin rahatlığı için büyük önem taşır. Park yatak yoksa ufak şişme bir havuz da işinizi görebilir. Havuzun içine minik bir battaniye yerleştirerek bebek yatağına dönüştürebilirsiniz. Üstelik şişme havuzlar bebek için çarpma gibi durumlarda da oldukça güvenlidir.

6) Bebek Arabası Seyahatte En Büyük Yardımcınız

Kolay taşınabilirliği ve açılıp kanabilme özelliğiyle baston diye tabir edilen bebek arabası seyahatte en büyük yardımcınız olacaktır. Bebek arabası sayesinde bir şeyler yemek isteyen ya da uykusu gelen bebeğinizi oturttuğunuzda hem sizi hem bebeğinizi rahatlatır.

Zaman zaman bebek arabasının sizi engelleyebileceği durumlar yaşayabilirsiniz. Bazen iki elinizi de kullanabileceğiniz bir rahatlık gerekebilir veya bazı yollar bebek arabası için uygun olmayabilir. Bu durumda bel ve omur desteği sağlayan bir kanguru kurtarıcınız olacaktır.

7) Gülümseyerek Ninni Söylemek

Ninniler miniklerin konsantre olabilme, algılama yeteneğinin gelişmesi, gerginliklerinin azalmasında önemli bir yere sahiptir. Seyahat sırasında çocuğun uyuması genellikle annenin veya babanın çok çabalamasını gerektirmez. Bazı durumlarda ise biraz huysuzluk yapabilirler. Bu durumda yapılabilecek en iyi şeylerden biri ona gülümseyerek ninni söylemek ve rahatlatmaktır. Ninniyle bebeğiniz rahatlayıp kendini güvende hissedecek ve uykuya dalması kolaylaşacaktır.

Bebeğiniz ile tatil için bir otelden rezervasyon yaptırıyorsanız otelin bebek dostu bir otel olması önemlidir. Peki, bebek dostu otel nedir? Hangi özelliklere sahip olmalıdır? Bebek dostu otelde talep etmeniz halinde bebek küveti verilebilmeli, odada bebek yastığı olmalı, talep etmeniz halinde sterilizasyon cihazı veya mama ısıtıcısı sağlanabilmeli, tuvaletlerde alt değiştirme üniteleri bulunmalıdır, bebekler için uygun ara öğünler sunulabilmeli, güvenli bebek oyun alanları ve bu alanlarda deneyimli personeller bulunmalı ve mama sandalyesi mutlaka bulunmalıdır.        

Bebek ile seyahat ederken dikkat edilmesi gereken 7 konu hakkında yeterince bilgi sahibiyseniz ve püf noktalarına hâkimseniz sizin için bebeğinizle seyahat stres sebebi olmaktan çıkıp rahatlama kaynağı, bebeğinizle keyifli vakit geçirme yolu olacaktır. Artık bebeğinizle yolculuk yapabilir, bebeğinizle doğanın güzelliğinin, temiz havanın ve hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Artık bebek sahibi olmanız ufak kaçamaklarla tatil günlerini değerlendirmek için engel değil.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar