Genel Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
27 Kasım 2017

Bebek – Çocuk Yogası

Yogaya başlamak için, herhangi bir yaş, özellik ya da fiziksel duruma gerek duymadan koşulsuz bir başlangıç yapmak mümkündür. Yani bir bebek, anne karnından itibaren yoga dünyasına girebilir.

Bunun için hamilelik yogasından başlayan süreç, bebeğin 1 aylık olmasından itibaren anne bebek yogası şeklinde uygulanıyor.  Aslında ananelerimiz çeşitli esneme hareketleri ile bebeklere oyunlar yaparak, bir nevi yoga egzersizleri yapıyordu. Ancak gerçek anlamda bir bebek yogası da söz konusu olabiliyor.

Anne bebek yogası, bebeğe ruhsal olarak hazır olmak isteyen annenin bebeğini tanıması, bebeğin vücut sistemini uyarması açısından oldukça etkili bir rahatlama yöntemi. Yapılan araştırmalar yogayla tanışan bebeklerin daha huzurlu ve pozitif olduğu yönünde sonuç veriyor.

Yani bebeğin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan rahatlamasını sağlayan yoga egzersizleri ile bilinçli hareketlere daha erken geçiş yapmak mümkün oluyor. Ağlayan bebekler susuyor, ninni ve tekerlemelerle sakinleşiyorlar.

Kısacası bir bebek için yogaya ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi bir etki söz konusu oluyor. Bu yüzden annelerin eğer imkanları varsa, anne bebek yogası ile yoga dünyasına girmeleri tavsiye ediliyor.

 

Bebek Yogasının Faydaları

Bebek yogasına başlamak için, bebeğinizin ortalama 6 haftalık olmasını bekleyebilirsiniz. Genelde uzun süre devam edilen bebek yogasının faydaları gaz sorunu olan ve huzursuz olan bebekler için mükemmel bir aktivite oluyor. Annelerin de forma girmelerine yardımcı olan yoga, sosyalleşmek ve duygusal gelişime katkıda bulunması açısından tüm insanların hayatının bir parçası olarak deneyimlenmeli.

Bebek ve anne için mobil hayata geçmenin en güzel fırsatı olan yogaya başlamak, anne için de bebek için şifalı ve etkili bir egzersiz olarak biliniyor. Genel olarak bebek yogasının faydaları şunlardır:

 

 • Vücudun güçlenmesini sağlar,
 • Sindirimi kolaylaştırır ve gaz sorunu yaşayan bebeklere şifa verir,
 • Vücudun dengesini bulmasını sağlar,
 • Bebek reflekslerinin bilinçli hale gelmesini sağlar,
 • Anne ve bebek arasındaki bağın kurulmasına yardımcı olur,
 • Bebeğin özgür bir birey olmasının farkına vardırır,
 • Bebeğin beyin ve sinirsel gelişimine katkıda bulunur,
 • Kolik bebeklerin tedavi edilmesi için en iyi yöntemdir,
 • Bebeğin becerilerini arttırır ve zorluklarla başa çıkma yetisini geliştirir.

 

Yani anne ve bebek için mükemmel bir deneyim olan yoga, ruhsal olduğu kadar fiziksel açıdan da olumlu etkileri olan bir çalışmadır.

 

Bebek Yogası Nerede Yapılır?

Yoga için en iyi yol, bir yoga merkezinde çalışmaktır. Grup aktiviteleri anne ve bebeklerin sosyalleşmesini sağlarken, aynı zamanda rehber aracılığıyla hatalı hareketler yapmanızı önlemektedir.

Yoga eğitmenliği konusunda uzman olan kişiler, aynı zamanda bebek yogası konusunda da uzman olarak eğitim almış kişilerden oluşur. Bu kişilerin gözetimi anne bebek yoga gruplarından çocuk yoga gruplarına kadar birçok gelişim aşamasına yoga uygulamaları eşlik edebilmektedir.

Yoganın yoga merkezinde yapılması, ileri bir seviyeye gelindiğinde ise kendi mekanınızda yapılması mümkün olmaktadır. Genelde açık hava, deniz kenarı gibi yerlerde de yoga yapılması mümkün olmaktadır.

Anne bebek grupları genelde kapalı alan dersleri olmakta olup, yoga merkezinin konumuna göre dış mekan çalışmaları da yapılmaktadır.

 

Çocuk Yogası

3 yaşından itibaren çocuk yogası yapılabilir. Çocukların enerjik yapılarının en iyi değerlendirebileceği yoga hareketleri, vücut esnekliği sağladığı için birçok açıdan faydalıdır.

Çocuk yogası da bebek yogası gibi uzman eğitmenler eşliğinde yapılması gereken yoga seanslarında yetişkinlerin katıldığı seanslara çocukların katılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak çocuklar için eğlenceli egzersizler söz konusu olduğundan, çocuk yoga eğitmeninin bilinci ve uygulaması yapılmayacaktır. Birçok yoga sınıfı çocuk katılımlarına da açıktır.

Bu yüzden çocuklar aileleri ile birlikte yoga egzersizlerine katılabilir. Ayrıca çocukların hiperaktivite ya da dikkat eksikliği gibi sorunları varsa, çocuk yogası oldukça iyi bir seçenektir.

 

Çocuk Yogasının Faydaları

Çocukların yoga yapmaları, vücudun esneklik kazanması haricinde ruhsal açıdan da gelişim sağlar. Dengeli ve sakin olmayı öğrenen çocuklar, özellikle hiperaktivite teşhisi konduğunda enerjilerini doğru yere yönlendirmeleri gereksinimini duyar. Bu durumda en iyi çözüm yoga ile sağlanmaktadır.

Çocuk yogası eğitimi almış olan eğitmenler tarafından verilen derslerde, özel bir sistem vardır. Çocuk hem bilgi alır hem de eğlenir. Bu şekilde sıkılmadan sistemi benimseyebilir. Erken başlanan çocuk yogası sindirim sisteminden uyku bozukluklarına kadar birçok konuda yararı vardır. Çocuk yogasının fiziksel ve zihinsel yararları;

 

 • Bedensel ve zihinsel esnekliği öğretir,
 • Sinir ve salgı bezlerinin sorunlarını çözer,
 • Daha kolay öğrenmeyi sağlar,
 • Yarışma stresi olmadan farkındalık geliştirir,
 • Anatomi ve fizyolojiyi öğretir,
 • Özgüveni arttırır,
 • Takım çalışmasını geliştirir,
 • Öz saygı ve özel alanları öğretir,
 • Dikkat dağınıklığını azaltır.

 

Bu ve benzer birçok yararı olan çocuk yogası hiperaktif bozukluk için mükemmel bir tedavi yöntemi olabilir.

 

Çocuklarda Hiperaktivite Tedavisinde Yoga

Tedaviye yardımcı olarak tercih edilebilecek çocuk yogası hiperaktif bozukluk söz konusu olduğunda oldukça yararlıdır. Oyun terapistlerinin de hiperaktif bozukluğu olan çocuklara yoga benzeri hareketler yaptırdığı bilinir. Hiperaktivite tedavisine ek olarak çocukların enerjilerinin doğru kullanılması ve konsantrasyonun arttırılması için gerekli olan çalışmalar, yoga ile mümkündür.

Yogadaki zihinsel süreçler ve beden hareketleri konsantrasyon süresini uzatmaya yardımcı olmaktadır. Haftada 2-3 kez yoga seanslarına katılan çocuklar uzun dönemde daha dikkatli ve dengeli olabilmektedir. Çocuk yogası konusunda uzman kişilerle çalışmak bu yüzden çok önemlidir. Özel seanslar ya da grup seanslarıyla başarılı bir şekilde kontrol edilebilen dikkat eksikliği sorunu yogadaki konsantrasyon süreciyle DEHA sorunun semptomlarının kontrol edilmesini sağlar.

DEHA sorunu söz konusu olduğunda sporla birlikte meditasyon ve yoganın da tavsiye edildiği Dünya Sağlık Örgütü yayınlarında çocukların yogayla ne kadar erken tanışırlarsa ruhsal, fiziksel ve sosyal açıdan o kadar sağlıklı olacakları belirlenmiştir.

 

Yogaya Başlamak İçin İdeal Yaş

Birçok uzman, yogaya başlama yaşı konusunda farklı görüşler belirtmektedir. Anne karnındaki bebeğe dahi yararı olan yoga, ruhsal bir şifalanmadır. Bu yüzden yoganın faydaları özellikle anne bebek yogası sürecinde gözlenmeye başlamıştır.

Bu süreç itibariyle yararları gözlenen çocuk yogası 3-4 yaş arasında 25 dakika, 4-5 yaş için 30-35 dakika, 5-6 yaş arasında ise 40-45 dakika olarak ayarlanabilmektedir. Bu yüzden çocuklar için düzenlene  yoga seanslarının başlangıçta kısa süreliğine uygulanması, çocuğun yogadan sıkılmaması ve eğlenceli zaman geçirmesi açısından önemlidir.

Profesyonelin çocuk pedagojisi hakkında bilgili ve eğitimli olması, yogadan alınan verimi en üst düzeye çıkaracaktır. Dikkat eksikliği ve hiperaktif bozukluk için spor kadar önemli olan yoga, yoga merkezlerinde düzenlenmektedir.

 

Çocuklar İçin Yoga Kampları

Birçok tatil bölgesinde yoga temalı tatiller planlanmaktadır. Ailece yoganın da dahil olduğu tatilin planlanması ciddi bir manevi huzuru sağlayacaktır. Doğayla iç içe düzenlenen yoga kampları ile hem doğal yaşama hem de maneviyata dönüş sağlandığından iyi bir verim elde edilmesi söz konusu olmaktadır.

Ülkemizde de önemi son yıllarda kavranmaya başlanan yoga, dini bir ritüel olmadığı için, her kesimden insanın ilgisini çekmektedir. Bu da yoga kampları gibi aktivitelerin popüler hale gelmesini sağlamıştır. Bahar ve yaz aylarında düzenlenen bu aktivitelerde 3 yaşından itibaren çocukların da katılımı söz konusudur.

Hayatınıza yeni bir bakış açısı katmak istiyorsanız, eşiniz, çocuğunuz ve kendiniz için bu tür organizasyonlara katılabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar