Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Bebek Bakımı, anne ve babalar için sağlıklı çocuk yetiştirmek için çok dikkat edilmesi gereken ve birçok püf noktası bulunan bir unsurdur. Bebek bakımının zor ve zahmetli olmasının en büyük nedeni bebeklerin hem ruhsal hem de fiziksel dünyasının yetişkinlerinkinden çok farklı olması ile alakalıdır. Bebekler, henüz gelişimini tamamlamayan bireyler olduğu için ona özenle davranılması, hem zihinsel gem de fiziksel gelişimi destekleyen aktivitelerle bu gelişimin mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle de bebek bakımının özenle yapılması büyük önem taşımaktadır. Hal böyle olunca bebek bakıcısı ararken bu işi özenle yapacak uzman, eğitimli, tecrübeli ve güvenilir kişiler tercih edilmelidir. Seçeceğiniz güvenilir bakıcı siz işinizle ilgilenirken gözünüzü arkada bırakmayacak niteliklere sahip olmalıdır.

 

Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Bebek Bakımı, özellikle yaşanılan ortama göre, anne ve babanın çalışma durumuna göre ve bebeğin doldurduğu aya göre değişiklik gösteren bir unsurdur. Genellikle anneler ve bebekler arasında bulunan içgüdüler annenin bebeğin ihtiyaçlarını karşılamasında oldukça etkilidir. Bu yüzden yeni doğum yapmış kadınların doğum izni haklarını kullanarak bebek bakımını kendilerinin yapmaları hem daha sağlıklı bir bebek yetiştirmeye hem de bebeğinizin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilmek açısından oldukça önemli bir unsurdur. Çalışmak zorunda olan anneler özellikle bebek bakıcısı seçme işine girmektedirler. Bu yüzden annelerin bebek bakıcısı seçerken özellikle dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır.

Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

1- Bebeğin Kaldığı Ortam, Kıyafetleri ve Yiyecekleri Sıcak Olmalı

 

Bebekler, ilk dönemlerde soğuğa karşı oldukça hassas olan varlıklardır. Bebek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi sıcaklıktır. Bu nedenle bebeğin kaldığı ortam ve kıyafetlerin bebeği üşütmeyecek kadar soğuk, terletmeyecek kadar da sıcak olması yani kısaca ısı ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir. Yiyeceklerinin dilini yakmayacak şekilde ılık olarak verilmesi gerekmektedir. Isı ayarı yapılarak verilen yiyecekler ve bebeğin kalacağı ortamın sıcaklığı anneler ve bebek bakıcıları tarafından oldukça iyi ayarlanmalıdır. Aksi halde ısı seviyesi ayarlanmadığında bebeklerin bağışıklık sistemi zayıflayacak ve hasta olma ihtimalleri kolaylaşacaktır.

 

2- Anne sütüyle beslenmeli

Anneler her ne kadar bebek bakımını kendileri yapabiliyor olsa da çalışan annelerin bebek bakıcısı tutarak çalışma hayatına devam etmesi olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda bebeğin anneyi emmeyi bırakmaması için çalışan annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemeleri önerilmektedir. Çalışan anneler belirli aparatlar yardımı akşamdan kendi sütlerini sağarak bebeğin bakıcısına bırakmalıdır. Özellikle annenin bu konuya özen gösterdiği kadar bebek bakıcısının da özen göstererek ilgili besinleri bebeğin beslenme saatini ayarlayarak vermesi bebeğin hızlı bir şekilde gelişerek sağlık problemleri yaşamamasında önemli rol oynayacaktır.

 

 

3- Takviye Bebek Maması Verirken Dikkatli Olunmalıdır

 

Bebekler, ilk doğdukları dönemden itibaren anne sütü ile beslenmelidir. Kimi zaman anneler yaşadıkları problemlerden dolayı anne sütü verirken zorlanmakta veya bebek anneyi emmeyi reddedebilmektedir. Karşılaşılacak olabilen bu durumlarda ebeveynler takviye mama desteklerine başvurarak bebeğin beslenmesini sağlamaktadır. Anne ve babalar genellikle bazı zamanlarda takviye bebek maması seçerken önerilere açık bir şekilde davranış gösterebilmektedir. Genellikle ebeveynlerin bebek maması seçerken bir doktora danışarak hareket etmesi bebek için kullanılacak mamanın besin değerlerinin ayarlanmasında ve bebeğin gelişimini olumsuz etkilemeyecek olan mamaların seçiminde etkili olacaktır.

 

4- Oturamayan ve kafasını tutamayan bebeğin doğru tutulması ve taşınması gerekir

 

Gelişimin ilk 3 ayında bebekler kafasını dik tutamadığı gibi aynı zamanda oturma eylemini de gerçekleştiremez. Bu nedenle bebek bakıcısı veya ebeveynlerin bebeğin kafasını destekler şekilde kucağına alması ve fazla sarsmadan taşıması önerilmektedir. Aksi takdirde bebekleri taşırken yanlış tutma ve bebeği yanlış bir şekilde taşıma bebeğinizde omurga sorunlarının yaşanmasına ve fiziksel olarak zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden anne- babalar ve bebek bakıcıları oturamayan ve kafasını tutamayan bebeği doğru tutmalı ve taşımalıdır.

5- Uyku Düzeni Bilinçli Bir Şekilde Ayarlanmalı

 

Bebek bakımı esnasında özellikle en önemli unsurlar arasında olan uyku vakti bebeğin gelişimini tamamlamasında oldukça etkili bir husustur. Yeni doğan bebekler genellikle çok uyuyor olsa da bebeğin sağlık problemleri, evin kalabalık olması gibi nedenlerden dolayı bebeğin uyku düzeninde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bu uyku bozuklukları ise zamanla bebeğin huzursuz gece uykuları yaşamasına ve sağlıklı olarak gelişememesine neden olabilmektedir. Bu yüzden ebeveynler ve bebek bakıcıları bebeğin uyku düzeni ile ilgili bir doktora danışmalı ve doktorun vermiş olduğu saatte bebeğin uyumasını sağlamalıdır. Çocuk doktorları genellikle bebeğin gelişime en açık olduğu saatleri sizinle paylaşacak ve bebeğin bu saatler arasında uyutulması gerektiğini söyleyecektir. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmeyi isteyen ebeveynler bir uzman tarafından oluşturulan bu uyku düzenine de mutlaka gün boyunca uymalıdır.

6- Bebeğinizin Aşılarını Zamanında Yaptırmaya Dikkat Edin

 

Bebekler genellikle bağışıklık sistemi çok zayıf olan ve hastalıklara açık olan canlılardır. Bu yüzden anne ve babalar bebek ile temas etmeden önce ellerini yıkamalı ve bunun sonrasında bebekle temas etmelidir. İlk doğduğu andan itibaren yapılmaya başlanan aşılar, bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesinde ve bağışıklık sistemi problemi yaşamamasında oldukça etkili bir unsurdur. Bu yüzden bebek bakımı esnasında anne ve babaların bebeklerinin aşı günlerini takip etmeleri ve bebek aşılarını zamanında yaptırmaları gerekmektedir. Aşı takvimine uyulduğu takdirde bebeklerin bağışıklık sistemi güçlenecek ve hasta olma olasılıkları zorlaşacaktır.

 

Bebeğin Ruhsal Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler

 

Bebek yetiştirme esnasında ebeveynler özellikle bazı şeylere dikkat ederek bebeğin ruhsal gelişimini tamamlamasını sağlamaktadır. Bunlar müzik dinletmek, bebekle iletişime geçmek vb. şeyler olarak bilinse de yapılan bu aktivitelerin bebeklerde farklı etkileri bulunmaktadır.

Bebeğinize Klasik Müzik Dinletin

 

Genellikle bebekler üzerine yapılan son araştırmalar müzik dinleyen bebeklerin daha huzurlu bir yaşam sürdüklerini kanıtlamıştır. Bu yüzden anne ve babaların, bebek bakıcılarının bebeklere müzik dinletmesi gerekmektedir. Dinleteceğiniz müzik türü olarak klasik müziği tercih etmeniz hem bebeğinizin zihinsel gelişiminin hızlanmasını hem de huzurlu bir şekilde gelişimini tamamlamasını sağlayacaktır. Genel olarak dinletilecek müzik türü klasik müzik olduğunda bebeklerin gece uykularında bölünmeler olmadığı, ağlama oranlarının azaldığı ve kendi özgüvenlerinin zamanla geliştiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden uzmanlar tarafından da bebeklere uyumadan önce veya gün içerisinde özellikle klasik müzik dinletilmesi önerilmektedir. Anne ve babalar veya bebek bakıcıları özellikle buna çok dikkat etmelidir.

 

Bebeğinizin Kendisini Keşfetmesine Olanak Tanıyın

 

Bebeğinizin kendisini keşfetmesine olanak tanımak için özellikle bebeğinizle ayna karşısında zaman geçirmeye özen gösterin. Çalışan bir ebeveynseniz anlaşacağınız bebek bakıcısı veya oyun ablası ile bu yönde bir anlaşma yapın. Bebeğiniz ayna karşısında kendini gördükçe kendini tanıma ve keşfetme süreci hızlanacaktır. Kendilerini daha erken tanıyan bebeklerin ise özellikle ilerleyen dönemlerde özgüven problemi yaşaması ortadan kalkacaktır.

Bebeğiniz İle Oyun Oynayın

 

Genellikle çalışan anne ve babalar bebekleri ile çok zaman geçirememektedir. Bu yüzden ilerleyen dönemlerde psikoloji problemler yaşayabilen veya sosyal problemleri olan çocuklar yetiştirebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden oyun ablaları ile iletişimde olmanız bebeğinizin oyun oynamasını sağlamaktadır. Oyun ablaları bebeğin ayına, yaşına ve cinsiyetine göre onlara oyun oynatarak sosyalleşmesini sağlamaktadır. Genellikle oyun ablaları ile sosyalleşen bebekler hayatlarının ilerleyen dönemlerinde daha sosyal bireyler haline gelerek bu konuda problemler yaşamamaktadır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar