Bebek/Çocuk Bakım
17 Ağustos 2016

Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Bebeklerin hem ruhsal hem de fiziksel dünyası yetişkinlerin dünyasından çok farklıdır. Bebeğiniz henüz gelişimini tamamlamayan bir birey olduğundan ona özenle davranılması, hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi mutlaka desteklenmelidir. Bu nedenle de bebek bakımının özenle yapılması büyük önem taşımaktadır. Hal böyle olunca bebek bakıcısı ararken bu işi özenle yapacak uzman, eğitimli, tecrübeli ve güvenilir kişiler tercih edilmelidir. Seçeceğiniz güvenilir bakıcı siz işinizle ilgilenirken gözünüzü arkada bırakmayacak niteliklere sahip olmalıdır.

Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kendisini ifade edemeyecek kadar küçük olan bebeklerin anneleri tarafından anlaşılması içgüdüler sayesinde olmaktadır. Bebeğin annesi olmayan bir kişinin ise bebeğin ihtiyaçlarına tam olarak cevap verebilmesi için tecrübeli bakıcı olması gerekmektedir. Bakıcı seçerken bu nedenle dikkatli olunmalı, ince elenip sık dokunmalıdır. Bakıcı seçerken de size yardımcı olacak bebek bakımının incelikleri aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir.

1- Bebeğin kaldığı ortam, kıyafetleri ve yiyecekleri sıcak olmalı

Bebekler ilk dönemlerde soğuğa karşı oldukça hassastır. Bu nedenle bebeğin kaldığı ortam ve kıyafetlerin bebeği üşütmeyecek kadar soğuk, terletmeyecek kadar da sıcak olması yani kısaca ısı ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir. Yiyeceklerinin dilini yakmayacak ılık şekilde verilmesi gerekir.

2- Oturamayan ve kafasını tutamayan bebeğin doğru tutulması ve taşınması gerekir

Gelişimin ilk 3 ayında bebekler kafasını dik tutamadığı gibi aynı zamanda oturma eylemini de gerçekleştiremez. Bu nedenle bebek bakıcısının bebeğin kafasını destekler şekilde kucağına alması ve fazla sarsmadan taşıması önerilmektedir. Aksi takdirde bebeğe zarar verilebilecektir.

3- Uyku düzeni bilinçli bir şekilde ayarlanmalı ve bu düzene uyulmalı

Bakıcı bebeğin ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu bilmiyorsa öncelikle aileye ve bebeğin doktoruna danışarak iyi bir uyku düzeni oluşturmalıdır. Bilinçli şekilde oluşturulan bu uyku düzenine de mutlaka gün boyunca uymalıdır. Eğer yatılı çocuk bakıcısı hizmeti veriyorsa gece uyku saatine de ayrıca uymalıdır. Çocuğun uykusuz bırakılması hem hastalanmasına hem de gelişim geriliğine neden olduğu için uykuya büyük önem verilmelidir.

4- Anne sütüyle beslenmeli

Çalışan annelerin bebeklerini anne sütüyle beslemeleri önerilmektedir. Bu durumda anne düzenli olarak sütünü bebeğin bakıcısına bırakmalıdır. Bebeğin bakıcısı da beslenme saatine ayıca özen göstermelidir. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar