Bebek/Çocuk Bakım
09 Aralık 2016

Bebek Bakıcıları Bebeklere Hangi Aralıklarla Banyo Yaptırılmalıdır?

Yeni doğmuş bebeklerde ilk yıkama için acele etmemek gerekir. Zira bebekler doğduğunda üzerinde ince bir tabaka ile doğar. Bu tabaka ilk bir hafta süresince kendiliğinden soyulur. Bu tabaka besleyici özellik gösterdiğinden keseleme veya benzer bir yöntemle çıkarılmamalıdır. Bu aşamadan sonra bebekler yaz boyunca gün aşırı yıkanabilir. Uzmanlar beslenmeden bir saat sonra bebeğin düzenli olarak yıkanıp uyutulmasını öneriyor ve bu rutinin bebeğin uyuma düzenini sağlayacağını söylüyor. Banyo esnasında bebeğin vücudu nazikçe ovalanmalıdır. Sonrasında ise bebe yağı ile masaj yapılarak bebek rahatlatılmalıdır. İlk aylar kış mevsimine denk geliyorsa haftada bir gün yıkama önerilir. Bebeğin hasta olmaması için kışın çok sık banyo yapılmaması gerekiyor. Bakıcı ile kalan bebekler, banyo zamanı bebek bakıcısı tarafından gereken talimatlara uygun bir şekilde yıkanmalı ve bakım yapılmalıdır. İlk banyo için anne adayı tecrübesiz ise aile büyüklerinden veya tecrübeli bebek bakıcısı desteği alması önerilir. Bebek bakıcısı, geçmiş tecrübeleriyle bebeğin ilk banyosunu pratik bir şekilde gerçekleştirir.

Yeni doğan bebeklerin leğende veya küçük bebek küvetinde yıkanması önerilir. Sıcaklık 23 ila 25 derecelerde seyretmeli, banyo önceden ısıtılmalıdır. Mevcut banyo ısıtılamıyorsa taşınabilir küvet desteği ile başka bir odada banyo işlemi gerçekleştirilmelidir. Çalışan anneler bebeklerin banyo zamanlarına çok yetişemiyor olsa da çocuk bakıcısı aracılığıyla banyo zamanlarının ideal bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmalıdır. Tecrübeli bir çocuk bakıcısı elbette suyun sıcaklığını, bebeğin ruh halini, bebeğin banyo esnasında gözüne, burnuna su kaçmamasına dikkat eder. Çocuk bakıcısı bu noktada banyo yaptırırken bebeği banyoda çok uzun süre tutmaması gerektiğini, çocuğun çok çabuk hasta olabileceğini hesap etmelidir. Bebeğin banyo seansını sevmesi için önce vücut sonra baş yıkanması önerilir. Yatılı bakıcı ile büyüyen çocuklar için akşamları yemekten sonra, uyumadan az önce banyo yapmak gece boyunca deliksiz uyumalarını sağlayacaktır. Yatılı bakıcı, gece banyo yaptıracağı zaman banyoyu ve sonrasında çocuğun giyineceği odayı ısıtmalıdır. Yatılı bakıcı banyo seansını ılık bir süt ile tamamlayarak çocuğun huzurlu bir uykuya dalmasını sağlayabilir.

Banyo yapmayı sevmeyen çocuklar elbette çokça bulunuyor. Bu çocukların banyo yapmayı sevmesi, banyo esnasında ağlamaması ve temizliği zorlaştırmaması için oyun ablası yardımı önerilir. Oyun ablası, çocukların banyo esnasında eğlenebileceği bir atmosfer yaratarak banyoyu bir zorunluluktan çok eğlenceymiş gibi göstererek çocuğun banyo anlarını sevmesini sağlar. Oyun ablası ile iyi vakit geçiren çocuk banyonun aslında o kadar da kötü bir fikir olmadığına inanır ve uyum sağlar.

Gündüzlü bakıcı veya tam zamanlı bakıcıların çocuklara banyo konusunda disiplinli bir program yapması gerekir. Her gün yıkanan bebeğin vücudu tempoya uyum sağlar ve uykuyu kolaylaştırır. Gündüzlü bakıcı, bebeğin düzenli olarak banyo yapmasının iklime kolayca alışmasını ve bağışıklık sistemini güçlendireceğinin bilincinde olmalıdır. Seyrek banyo yapan çocuk iklime ayak uyduramaz ve çok çabuk soğuk-sıcak değişiminden etkilenerek hasta olur. Gündüzlü bakıcı, bu ayrıntıyı atlamamalı ve çocuğu düzenli olarak banyo yaptırmalıdır. Çocuk huysuzlansa dahi oyunlar oynayarak işlemi gerçekleştirmelidir. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar