Bebek/Çocuk Bakım
09 Aralık 2016

Bebek Bakıcıları Bebeklere Hangi Aralıklarla Banyo Yaptırılmalıdır?

Yeni doğmuş bebekleri yıkama konusunda acele etmemek gerekir. Bebek doğduğunda üzerinde ince bir tabaka ile doğar. Bu tabaka ilk bir haftalık zaman zarfında kendiliğinden soyulur.  Besleyici özellik gösteren bu ince tabaka, çocuğun cildi üzerinde kalması gerektiği için, keseleme veya farklı bir yöntemle çıkarılmamalıdır.

 İlk bir haftalık bekleme süresini hariç tutmak şartıyla, bebeklerin yaz ayları boyunca gün aşırı, kış aylarında ise haftada bir yıkanabileceğini genel olarak söyleyebiliriz. .

Bebekler beslenmeden sonra yıkanıp uyutulmalıdır.

Uzmanlar, bebeklerin beslenmeden yaklaşık bir saat sonra düzenli olarak yıkanıp uyutulmasını öneriyor ve bu işlemin rutin bir şekilde yapılmasının bebeğin uyku düzenini sağlayacağını belirtiyorlar.

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Banyo esnasında bebeğin vücudu nazikçe ovalanmalıdır. Sonrasında ise bebe yağı ile masaj yapılarak bebek rahatlatılmalıdır. İlk aylar kış mevsimine denk geliyorsa haftada bir gün yıkama önerilir. Bebeğin hasta olmaması için kış aylarında çok sık banyo yaptırılmaması öneriliyor.

Bakıcı sorumluğunda kalan bebeklerin, banyoları da bebek bakıcısı tarafından, gerekli talimatlara uygun bir şekilde yaptırılmalı ve bebeğe gerekli özen gösterilerek bakım yapılmalıdır.

Annenin ilk bebeğiyse ve hiç banyo yaptırma tecrübesi yoksa bebeğin ilk banyosunu yaptırmak için aile büyüklerinden veya tecrübeli bebek bakıcısından destek alması önerilir. Bebek bakıcısı, tecrübesiyle bebeğin ilk banyosunu pratik bir şekilde gerçekleştirecektir.

Bebeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Yeni doğan bebeklerin leğende veya küçük bebek küvetinde yıkanması önerilir. Sıcaklık 23 ila 25 derecelerde seyretmeli, banyo önceden ısıtılmalıdır. Mevcut banyo ısıtılamıyorsa taşınabilir küvet vasıtasıyla başka bir odada banyo işlemi gerçekleştirilmelidir.

Çalışan anneler bebeklerin banyo zamanlarında yanında olamıyor olsalar da çocuk bakıcısı eliyle bebeğin banyo zamanlarını ve şartlarını ideal bir şekilde ayarlayabilirler.

Tecrübeli bir bebek bakıcısı elbette suyun sıcaklığını, bebeğin ruh halini dikkate alır. Bebeğin banyo esnasında gözüne, burnuna su kaçmamasına özen gösterir. Çocuğu banyoda banyoda çok uzun süre tutmaması gerektiğini, çocuğun çok çabuk hasta olabileceğini hesap eder.

Bebeğin banyoyu sevmesi için önce vücut sonra baş yıkanması önerilir.

Bebeklerin yıkanırken en fazla rahatsız oldukları şey, başlarının ıslanması, ağızlarına ve kulaklarına su gitmesi, gözlerine sabun kaçmasıdır. Bu sebeple çocuğun biraz suyla oyun oynar gibi yıkanması, öncelikle vücudunun ıslatılması ve yıkanması, keyfinin kaçtığı baş yıkama işleminin ise sona bırakılması önerilmektedir.

Banyo Alışkanlığı Kazanılmasında Bebek Bakıcısı veya Oyun Ablası Desteği

Yatılı bakıcı ile büyüyen çocukların akşam yemekten sonra, uyumadan az önce banyo yapmaları, gece boyunca deliksiz uyumalarını sağlayacaktır. Bebek bakıcısı, geceleyin çocuğu yıkamadan önce banyoyu ve bebeğin banyo sonrasında giyineceği odayı ısıtmalıdır. Yatılı bakıcı banyo sonrası çocuğa ılık bir süt de içirebilirse, çocuğun huzurlu bir uykuya dalmasını sağlayabilir.

Banyo yapmayı sevmeyen çocukların sayısı oldukça fazladır. Bu çocukların banyo yapmayı sevmesi, banyo esnasında ağlamaması ve banyo temizliğini zorlaştırmaması için oyun ablasından da yardım alınabilir.  Oyun ablası, çocukların banyo esnasında eğlenebileceği bir atmosfer yaratarak, banyoyu bir zorunluluktan öte, çok eğlenceli bir iş göstererek, çocuğun banyo anlarını sevmesini sağlar. Oyun ablası ile iyi vakit geçiren çocuk, banyo yapmanın aslında o kadar da kötü bir fikir olmadığını düşünmeye başlar ve uyum sağlar.

Bebeklerin ve çocukların düzenli banyo yapması önemlidir.

Gündüzlü bakıcı veya tam zamanlı bakıcıların çocuklara banyo konusunda disiplinli bir program uygulaması gerekir. Her gün yıkanan bebeğin vücudu bu tempoya uyum sağlar ve banyo yapmak çocuğun uyumasını kolaylaştırır. Bakıcı, bebeğin düzenli olarak banyo yapmasını sağlayarak hem onun iklime kolayca uyum sağlamasını hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacaktır. Bakıcı bu bilinci taşımalıdır. Seyrek banyo yapan çocuk iklime ayak uyduramaz ve çok çabuk soğuk-sıcak değişiminden etkilenerek hasta olur. Gündüzlü bakıcı, bu ayrıntıyı atlamamalı ve çocuğu düzenli olarak banyo yaptırmalıdır. Çocuk huysuzlansa dahi oyunlar oynayarak bu işlemi gerçekleştirmelidir. 

Çalışan Anneler ve Bebeğin Banyo Düzeni

Modern hayat ve gelişen sosyal yaşam şartları sonucu kadınların ev dışında geçirdiği zaman arttı. Bunda kadın istihdamının artışı etkili oldu. Artık hem kadınlar sosyal yaşamın daha içindeler hem de çalışma hayatında daha etkinler. Sosyal ve kültürel aktivitelere katılan kadınlar, siyasette daha etkin rol oynayan kadınlar, çeşitli iş kollarında çalışan kadınlar, kendi işinin patronu kadınlar … Listeyi uzatmak mümkün.

Kadının çalışması, bir anlamda ekonomik özgürlüğünü garanti altına alması, ben de varım demesi özünde problem taşıyan bir durum değil. Problem şu ki kadının kültürel olarak kendisine yüklenen ev işlerini yapma görevinin de devam etmesi. Bir evde yapılacak işlerin büyük bir kısmı hala kadının omuzlarında kalmaya devam ediyor. Çocuk bakımı ise bunlardan sadece biri.

Kadınların ev dışında geçirdiği zamanın artması, doğal olarak çocuklarına artık daha az zaman ayırabilecekleri anlamına geliyor. Çocuğun uyku düzeni,  banyo düzeni, yeme alışkanlığı ile ilgili kurallara anne uyamadığı için, çocuğun uyku ve banyo düzeni bir türlü oturmuyor veya geç oturuyor. Bu durumun aile içinde bir sorun haline gelmemesi için yapılacak birkaç farklı iş var.

Birincisi aile içinde görev dağılımını yeniden düzenlemek. Yani anne dışında ailedeki diğer bireyler çocukların bakım sorumluluğunu bölüşmeliler. Çocuğun yemek yemesi, uyuması, oyun oynaması ve banyo yapmasında öncelikle eşinin anneye yardımcı olması. Bebeğin yetişkin abi veya ablası varsa onlardan da yardım almak.

İkincisi, baba da yoğun çalışma temposuna sahip bir birey ise, evde geçirdiği zaman kısıtlıysa, bir uzman yardımına başvurmak. Bebek bakıcısı tutmak.

 Bebek Bakıcısı Aileye Nasıl Yardımcı Olur?

Bebek yaşamının ilk aylarında temizlik, banyo ve oyun ihtiyaçlarında tamamen dışa bağımlıdır. Bakıma muhtaçtır. Bu yüzden güven duyacağı birinin kucağında olmak, sevmek ve sevilmek ister. Bebeğin yeterli ilgiyi öncelikle tabi ki ailesinden görmesi gerekir. Ancak onlar yokken bu görev bakıcıya düşmektedir.

Banyo, uyku, beslenme, ninni gibi temel ihtiyaçları gideren bakıcı ayrıca bebeğe hava aldırmak için balkona da çıkarır. Bebek uyanık olduğu süreçte de gelişimini destekleyen aktiviteler yaparak kaliteli zaman geçirmesini sağlar. Çocukla konuşarak dil gelişimine katkı sağlar.

Uzman Bebek Bakıcısı Nereden Bulunur?

Bebek ve çocuk bakıcısı temin eden aracı kurumlar vardır. Bunların bir kısmı danışmanlık firması olarak örgütlenirken bir kısmı da internet siteleri aracılığıyla hizmet vermektedir.

Bebek bakıcısı konusunda dikkat edilecek temel husus, verdikleri referansların incelenmesi, eğitim durumlarının sorgulanmasıdır. Kaliteli  bir firma, bünyesinde hizmet veren personeline zaten kefildir. Referanslarını incelemiş ve tecrübesinden emin olduğu kişileri işe almıştır. Vasıfsız personeli hala portföyünde tutan bir firma zaten bu hizmeti hakkıyla veremez. Bu sebeple çalışacağınız firmanın da güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek bakıcısı ile ilgili kafanızda şüpheler varsa, bir hafta sonu bebeğiniz ili ilgilenmesini rica ederek onu deneyebilirsiniz.  Bu şekilde hem bebeğiniz ile tanışmış olur hem de siz onu işbaşında gözlemleme şansı bulursunuz.  Kafanıza takılan soruları kendisine sorma şansı bulursunuz.

Siz de çocuğunuza uygun bir bakıcı bularak çalışma hayatınıza huzurla devam etmek istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar