Bebek/Çocuk Bakım
05 Ağustos 2016

Bebek Bakıcısı İş İlanı Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Modern çağın en zor problemlerinden biri annenin resmi izin günleri bitip de bebeğini bakıcıya – dadıya emanet etmesidir. Bebek bakıcısı bulmak, belki de anne ve babaların çocuk sahibi olma sürecinde geçirecekleri en zor tecrübelerden biri olacaktır. Zira kıymetlimiz denilen bir bebeğin sadece mülakatla tanınan bir yabancıya emanet edilmesi zor bir karardır. Bu sebeple çocuk bakıcısı seçerken ekstra titiz bir mülakat süreci geçirilmelidir. Yanlış her tercih, çocukların tüm hayatına sirayet edecek zararlar verebilir. Peki, çocuk bakıcısı iş ilanı nasıl oluşturulur? Güvenilir bakıcı bulmak için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle bakıcının yatılı bakıcı mı yoksa gündüzlü bakıcı mı olacağı konusunda karar kılmak gerekiyor. Ardından işe alınacak olan uzman çocuk bakıcısının sadece çocuğa bakması mı gerekecek yoksa ev işi yapıp, yemek hazırlaması da gerekecek mi konusu belirlenmelidir. Komplike bir işi yapmak, üstelik hepsini verimli bir şekilde gerçekleştirebilen tecrübeli bakıcı adayı bulmak zor olabiliyor.

Bebek bakıcısı iş ilanları oluştururken her bir iş kuralını detaylıca belirtmek ideal kişiyi bulmayı kolaylaştırır ve zaman tasarrufu sağlar. İlanda; bakıcının, çocuk bakımı haricinde ev işlerine karışıp karışmayacağı detayıyla birlikte evde kaç kişinin yaşadığı, evcil hayvan olup olmadığı, yatılı – gündüz detayı, izin günleri ve yıllık izin zaman dilimi gibi iş kriterleri açıkça belirtilmelidir. Bu detaylar hem ebeveynlerin, hem de bakıcının hayatının programlı ilerlemesini sağlayacak olan önemli noktalardır.

Çocuk Bakıcısı Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

> Bakıcının (tercihen) anne olması,

> Temiz, tertipli ve düzenli bir kişiliğe sahip olması,

> İletişiminin kuvvetli olması,

> Sorumluluk alabilmesi ve gerektiğinde inisiyatif kullanabilmesi,

> Sabırlı ve anlayışlı olması,

> Çocuk aktiviteleri konusunda tecrübeli olması,

> Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklarının olmaması,

> Pratik ve dakik olması,

> Herhangi bir sağlık probleminin olmaması ve

> Çocuklara karşı ilgili, sevecen olmasına dikkat edilmelidir.

Çocuklar için bakıcılar ikinci bir anne gibi olduğundan bakıcı seçildiği vakit ebeveynler ve bakıcı arasında samimi bir ilişkisi olması önerilir. Emir kipiyle hitap şekli, bakıcıya otoriter bir tavır takınmak, bakıcı ve çocuk ilişkisini zedeleyebilmektedir. Bunun önüne geçmek ve gerçekten bir anne sevecenliğine sahip bakıcı bulmak için bakıcıya, ailenin bir üyesiymiş gibi davranmak, kontrolcü olmak yerine samimi bir yaklaşım sergilemek gerekir. Unutmayınız ki en ideal bakıcı vicdanlı bakıcıdır. Özellikle yatılı çocuk bakıcısı arayanlar için, bakıcı daima o evde yaşayacağından anlaşabilecekleri, aynı dili konuşup benzer görüşlere sahip olmaları sağlıklı bir bakıcı – çocuk ilişkisi doğurur.

Tüm bakıcı ilanlarına rağmen iyi bir aday bulamayan kişiler için bu işi profesyonel olarak yapan ve çalışan anne – babalara hizmet sunan bebek bakıcı firmalar bulunuyor. Bu tarz firmalar, aileler için; gündüzlü bakıcı, çocuklar için belirli gün veya özel günlerde bir araya gelerek oyun ablaları, gerektiğinde tecrübe sahibi güvenilir refakatçi ve uzman bakıcı sağlama hizmeti sunuyor. Firmalara kayıtlı bakıcıların referans bilgileri resmi olacağından daha güvenilir bir ortam sağlıyor. Size bu konuda, EvdekiBakıcım'ın uzman kadrosu her türlü desteği sağlayacaktır. 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar