Bebek/Çocuk Bakım
05 Ağustos 2016

Bebek Bakıcısı İş İlanı Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Modern çağın en zor problemlerinden biri annenin resmi izin günleri bitip de bebeğini bakıcıya – dadıya emanet etmesidir. Bebek bakıcısı bulmak, belki de anne ve babaların çocuk sahibi olma sürecinde geçirecekleri en zor tecrübelerden biri olacaktır. Zira kıymetlimiz denilen bir bebeğin sadece mülakatla tanınan bir yabancıya emanet edilmesi zor bir karardır. Bu sebeple çocuk bakıcısı seçerken ekstra titiz bir mülakat süreci geçirilmelidir. Yanlış her tercih, çocukların tüm hayatına sirayet edecek zararlar verebilir.

Peki, bebek bakıcısı iş ilanı nasıl oluşturulur?

Güvenilir bakıcı bulmak için nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle bakıcının yatılı bakıcı mı yoksa gündüzlü bakıcı mı olacağı konusunda karar kılmak gerekiyor. Ardından işe alınacak olan uzman çocuk bakıcısı sadece çocuğa mı bakacak, yoksa ev işi yapıp, yemek hazırlaması da gerekecek mi konusu belirlenmelidir. Komplike bir işi yapmak, üstelik hepsini verimli bir şekilde gerçekleştirebilen tecrübeli bakıcı adayı bulmak zor olabiliyor.

Bebek bakıcısı iş ilanları oluştururken her bir iş kuralını detaylıca belirtmek ideal kişiyi bulmayı kolaylaştırır ve zaman tasarrufu sağlar. İlanda; bakıcının, çocuk bakımı haricinde ev işlerine karışıp karışmayacağı detayıyla birlikte evde kaç kişinin yaşadığı, evcil hayvan olup olmadığı, yatılı – gündüz detayı, izin günleri ve yıllık izin zaman dilimi gibi iş kriterleri açıkça belirtilmelidir. Bu detaylar hem ebeveynlerin, hem de bakıcının hayatının programlı ilerlemesini sağlayacak olan önemli noktalardır.

Bebek Bakıcısı Görüşmelerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Bakıcının (tercihen) anne olması,
 • Temiz, tertipli ve düzenli bir kişiliğe sahip olması,
 • İletişiminin kuvvetli olması,
 • Sorumluluk alabilmesi ve gerektiğinde inisiyatif kullanabilmesi,
 • Sabırlı ve anlayışlı olması,
 • Çocuk aktiviteleri konusunda tecrübeli olması,
 • Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklarının olmaması,
 • Pratik ve dakik olması,
 • Herhangi bir sağlık probleminin olmaması ve
 • Çocuklara karşı ilgili, sevecen olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek bakıcısı olarak seçilen kişi, evin içerisinde olduğundan ve sürekli çocuk ile yalnız bulunduğundan dolayı, aileler tereddütte kalmaktadır. Hatta kişi hakkında ne kadar araştırma yapılırsa yapılsın belli olumsuzluklar da ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin araştırma yaparken son derece hassas davranması da oldukça önemlidir.

Ailenin bakıcıyla ilişkisi çok resmi olmamalıdır.

Çocuklar için bakıcılar ikinci bir anne gibi olduğundan bakıcı seçildiği vakit ebeveynler ve bakıcı arasında samimi bir ilişkisi olması önerilir. Emir kipiyle hitap şekli, bakıcıya otoriter bir tavır takınmak, bakıcı ve çocuk ilişkisini zedeleyebilmektedir. Bunun önüne geçmek ve gerçekten bir anne sevecenliğine sahip bebek bakıcısı ile çalışmak için ona, ailenin bir üyesiymiş gibi davranmak; kontrolcü olmak yerine samimi bir yaklaşım sergilemek gerekir.

Unutmayınız ki en ideal bakıcı vicdanlı bakıcıdır.

Özellikle yatılı çocuk bakıcısı arayanlar için, bakıcı daima o evde yaşayacağından anlaşabilecekleri, aynı dili konuşup benzer görüşlere sahip olmaları sağlıklı bir bakıcı – çocuk ilişkisi doğurur.

Bakıcı bulma konusunda kurumsal firmalardan destek alınabilir.

Tüm bakıcı ilanlarını incelemelerine rağmen iyi bir aday bulamayan kişiler için bu işi profesyonel olarak yapan ve çalışan anne – babalara hizmet sunan bebek bakıcı firmaları bulunuyor. Bu tarz firmalar, aileler için; gündüzlü bakıcı, çocuklar için belirli gün veya özel günlerde bir araya gelerek oyun ablaları, gerektiğinde tecrübe sahibi güvenilir refakatçi ve uzman bakıcı sağlama hizmeti sunuyor. Firmalara kayıtlı bakıcıların referans bilgileri resmi olacağından daha güvenilir bir ortam sağlıyor. Size bu konuda, EvdekiBakıcım'ın uzman kadrosu her türlü desteği sağlayacaktır. 

Bakıcı İle Çocuk Arasındaki İlişki Nasıl Olmalıdır?

Çocuk bakıcısı olarak seçilen kişinin çocuk ile iletişimi oldukça önemlidir. Hatta çocuğun gelişimini de bu kişi önemli ölçüde desteklemelidir. Bu nedenle de annenin olmadığı dönemlerde çocuğa sevgi verecek ve onun ihtiyaçlarını karşılayacak olan kişi de yine bakıcıdır. Bu sebeple de çocuğa karşı ılımlı olunması ve gerçekten sevgi verilebilmesi de bir bakıcı için oldukça önemlidir. Herkesin bebek bakıcısı olamayacağı da bir gerçektir; fakat Türkiye’de belli eğitimi olan ya da olmayan kişiler de çocuk bakıcılığı yapabilmektedir. Her iki açıdan da çocuk bakımı konusunda farklılıklar gözlenebilmektedir.

Çocuk Bakıcısı Eğitimli Mi Olmalı?

Çocuk bakıcılığı yapacak olan kişinin eğitimli olması hem çocuk hem de aile açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Çünkü çocuklar eksik oldukları yerlerde ya da yapmaları gereken derslerde bakıcılarından destek alabilmektedir. Bunların yanı sıra bilgili ve donanımlı olan kişiler çocukların sağlıklı bir birey olabilmesinde de oldukça önemlidir. Kendisini yetiştirmiş ve üniversite mezunu olan kişiler genellikle tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Eğitimsiz olan; ancak kendisini her alanda geliştirmiş kişiler de yine çocuk bakıcılığı yapabilmektedir. Bu noktada ise önemli olan referanslardır. Çocuk bakıcısı seçimi yapacak olan kişiler eğitim almamış kişileri de tercih edebilmektedir; fakat daha önce yapılmış olan işler için gerekli referans aramaları yapılarak araştırma da sağlanabilmektedir. Çocuk bakıcısının çocuk üzerinde çok büyük etkileri olacağından ve çocuğu yetiştirecek olan kişi de bakıcı olduğundan dolayı ebeveynlerin bu tarz hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur?

Çocuk bakıcısı nasıl olunur? sorusu kişilerin en çok sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Çünkü belli bir çocuk sevgisine sahip olan kişiler bu mesleği icra etmek istemektedir. Çocuk ya da bebek bakıcısı olabilmek için ise belli kriterlerin kişide bulunması gerekmektedir. Bu kriterler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 • Çocuk bakıcısı olmak için kişilerin kendilerini bu alanda yetiştirmeleri gerekmektedir. Örneğin çocuk bakımı ile ilgili kurslara katılım sağlayarak bu alanda bilgi sahibi olunabilmekte ve kişiler kendilerini geliştirebilmektedir.
 • Çocuk bakıcısı olmak isteyen kişilerin aynı zamanda ilk yardım, dengeli beslenme ve psikoloji gibi alanlarda da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu nedenle çocuk gelişimi bölümünde okumak ya da bu bölümden mezun olmak da çocuk bakıcısı olabilmek için yeterli olan faktörler arasında yer almaktadır.
 • Çocuk bakıcısı olabilmek için gerekenler arasında bir diğer husus elbette daha önce çocuk bakımı gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir. Mesela anneler aslında bu meslek için biçilmiş kaftandır. Elbette iyi bir anne olmak ve gerekli bilgiye sahip olmak da yine çocuk bakıcılığını tam olarak yerine getirebilme konusunda büyük önem arz etmektedir.
 • Çocuk bakıcılığı için belli kurslar bulunmaktadır. Kişiler bu kurslara katılım sağlayarak kendilerini geliştirebilmekte ve bu alanda çalışmaya da başlayabilmektedir.

Çocuk Bakıcısının Aileye Katkıları

Genellikle çalışan ve çocukları ile ilgilenemeyen kişiler bebek bakıcısı ile anlaşma sağlamaktadır. Bu nedenle de çocuk bakıcısı olarak görev yapan kişi hem anneye hem de babaya psikolojik açıdan da rahatlama sağlamaktadır. Çünkü çalışmak ve aynı anda çocuk bakımını üstlenmek oldukça zor bir iştir. Anneler bu sayede kendilerine dinlenebilecek zaman bulabilmekte ve çocuklarının sağlıklı birer birey olabilmeleri için bakıcılar aracılığı ile gereken tüm desteği de almaktadır. Böylece kaliteli zaman konusunda anneye ve babaya daha fazla zaman da sunulmaktadır. Eve yorgun gelen anne, çocuğunun tüm ihtiyaçlarının sağlıklı

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar