Genel Bebek/Çocuk Bakım
22 Ekim 2018

Bebek Bakıcısı Fiyatları Nasıldır ?

Kadınların işgücü arzı ile çocuk bakımı tercihi arasında paralellik olması üzerine dikkatler, bebek bakıcısı fiyatları konusuna yoğunlaşmıştır. Çocuğun bakımından sorumlu olacak kişinin belirlenmesinde, bebek bakıcısı fiyatları belirleyici olan en önemli etmendir.

Teknolojideki ilerlemelerin ve internet kullanımının yaygınlaşmasının, çocuklar üzerinde ve ebeveynler üzerinde de yansımaları olmuştur. Teknolojik aletlere bağımlı olan çocukların sayısı arttığı gibi bilinçli ebeveynlerin de sayısı artmıştır. Anne ve babalar; aile büyüklerinin, çocuklarının gelişimi konusunda hem yeniliklere ayak uydurabilmeleri bakımından hem de dinamiklik bakımından yetersiz kaldıklarını fark ederek bakıcı desteği almayı tercih etmişlerdir.

Bebeğinin bakımından, bakıcının sorumlu olmasına karar veren aileler için bir süreç başlar. Bu sürecin ilk aşaması ise bebek bakıcısı fiyatları araştırmasıdır.

Fiyatların, her bakıcı için sabit olması söz konusu değildir. Bu değişkenliğe sebep olan birçok unsur bulunmaktadır.

Bakıcının yerli olması, çocuğun kendi toplumunun kültürel değerlerini benimseyerek sahip çıkması bakımından faydalı olur. Ancak son dönemlerde, yabancı uyruklu bakıcılar da tercih edilmektedir. Bunun sebebi genellikle, yatılı olarak çalışmayı kabul etmeleri ve dil konusunda ileri seviyede eğitim verebilmeleridir. Bu durumda fiyatlarda değişim olur.

Bakıcılar, çalışma saatlerine göre; part-time, günlük, yatılı bakıcı olarak ayrılırlar. Yabancı  bakıcıların büyük kısmı,  İstanbul’da bulunmaktadırlar. Bakıcının yaşadığı yeri bırakıp başka bir ilde yaşaması, yaşadığı şehirde aldığından daha yüksek bir ücret talep etmesine neden olur.

Yatılı olarak çalışan bakıcılar, ev işlerinden de sorumlu olur. Ayrıca aile tarafından kalabileceği özel bir oda tahsis edilir. Bu durum da bakıcının ücret beklentisi farklı olur. Bakıcının eğitim durumu, deneyimi, evin büyüklüğü, varsa çocuğun özel durumu gibi konular da bebek bakıcısı fiyatları üzerinde etkili olur.

 

Bebek Bakıcısı Sigorta Prim Hesaplama

Bebek bakıcısı, bir ayda 10 günden yani 75 saatten fazla çalışıyorsa, ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında  SGK ’ya bildirilmelidir. 10 günden az çalışıyorsa, bildirimi online olarak yapabilirsiniz. Sigortasız bakıcı çalıştırdığınızın tespit edilmesi durumunda, her dönem için brüt aylık asgari ücretin 2 katı idari para cezası ile karşılaşırsınız.

Bebek bakıcısı sigorta işlemleri için gereken evraklar, başvuru formu, işveren ve bakıcıya ait kimlik fotokopisidir. Sigorta primi hesaplaması brüt asgari ücrete göre yapılır. Bu doğrultuda hesaplama şu şekildedir;

 • Prim borcunuzu düzenli olarak ödemiyorsanız, herhangi bir kanuni indirimden yararlanamaz ve aylık olarak 761 TL prim ödersiniz.

 • Her ayın prim borcunu en geç takip eden ayın sonuna kadar ödemeyi yapıyorsanız, 5510/%5’lik sigorta indiriminden yararlanarak 559,00 TL aylık prim ödersiniz.

 • Bakıcınız, 4447/10. madde diğer adı ile 6111 teşvik kanunundan yararlanıyorsa, ödenecek aylık sigorta primi 245,00 lira olur.

Bakınız, işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönemde çalışmadıysa ve önceden 4447/10. madde teşviğinden yararlanmadıysa 24 ay süre ile primlerin yarısını devlet öder. İşe aldığınız bakıcı İŞKUR’a kayıtlı işsizse ek olarak 6 ay daha teşvikten yararlanma hakkınız olur.

 

Bebek Bakıcısı Arıyorum

Siz de bebek bakıcısı arıyorum diyen ailelerdenseniz https://www.evdekibakicim.com/ sitesinden yararlanabilirseniz. Sistemimizde kayıtlı bakıcı adayları arasından seçiminizi yaparak, çocuğunuzu güvenle emanet edebileceğiniz bir bakıcı bulabilirsiniz. Çocuğunuzu teslim edeceğiniz bakıcıda olması gereken ve adaylarda aramanız gereken özellikler şunlardır:

 • Bakıcının yaşı ne çok genç ne çok yaşlı olmalıdır. Çok genç bakıcı, deneyimsiz olabilir. Yaşlı olan bakıcı ise çocuğun enerjisine ayak uydurmakta yetersiz kalabilir.

 • Bir bakıcının kendisinin de çocuk sahibi olması, çocuk bakımı ve pratikliği açısından önem taşır.

 • Bakıcının temiz ve düzenli olması, çocuğunuza temizlik ve hijyen sağlamayı iyi öğretebileceği anlamına gelir.

 • Bakıcının aile yaşantısı düzenli değilse, çocuğunuzu emanet ederken tedirginlik yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bakıcının, düzenli aile hayatının olmasına dikkate edin. Mümkünse görevine başlamadan önce, bakıcıyı kendi evinde ziyaret ederek ailesi ile iletişimini gözlemleyin.

 • Bakıcı ne kadar sevecen, güler yüzlü ise çocuğunuz o kadar girişken ve konuşkan olacaktır.

 • Sabırsız bir bakıcı, sinirli ve stresli olur ve bu durumda çocukla gerektiği gibi ilgilenemez.

 • İletişim becerileri iyi olmayan bir bakıcı, çocuğunuzun içine kapanık olmasına neden olabileceğinden, bakıcınızın insan ilişkilerinin güçlü olmasına özen göstermelisiniz.

 • Bakıcının alkol, sigara bağımlılığı varsa diğer tüm önemli özelliklere sahip olsa bile çocuğun olumsuz etkilenmesi ihtimalinin yüksek olması nedeniyle tercih etmeyiniz.

 • Kendisi için olumlu görüşleri olan bir referansı olan bakıcının, deneyimli olduğu ortadadır. Deneyimli bir bakıcı, her türlü durumda ne yapması gerektiği konusunda bilgi sahibidir.

Bebek bakıcınızı seçtikten sonraki aşama, bakıcı ile beklentilerin net olarak paylaşılması, önceden sorun yaratabilecek her konunun önceden konuşulması, fikir birliğine varılmasıdır. Çocuk bakıcısının görevi, çocuğunuzla sevgi dolu bir yaklaşımla ilgilenerek temel ihtiyaçlarını gidermek ve duygusal gelişimine katkı sağlamaktır. Ancak bazı bakıcılar ek olarak, çocukla ilgisi olmayan temizlik işlerinden de sorumlu olabilir. Bu konuda başlangıçta net olunmalıdır.

Bakıcının kesinlikle yapmak zorunda olduğu işler şunlardır:

 • Çocuğun yaşı, varsa hastalıklarına göre düzenli ve yeterli beslenmesini sağlamak

 • Çocuk bezden çıkana kadar bezini değiştirmek ve tuvalet eğitimi vermek

 • Çocuğa diş fırçalatmak, pijamasını giydirmek, masal okumak (yatılı bakıcı)

 • Çocuğun kullandığı eşyaların temizliğini sağlamak

 • Çocuğun devam ettiği bir kurs varsa kursa getirip götürmek

 • Çocuk ile birlikte oyunlar oynamak, okul çağında ise ödevlerine yardımcı olmak

 • Ailenin de onayı ile çocuğu parka veya çeşitli aktivitelere götürmek

 • Çocuğun güvenliğini sağlamak

 • Evin kurallarına da uyarak çocuğu hoşgörülü şekilde disipline etmek

Çocuk bakıcısının seçiminden ve görev tanımının netleştirilmesinden sonraki süreç, bakıcının sorunlu olup olmadığının anlaşılması için bakıcıyı denetlemektir. Ailenin, işlerine rahatlıkla odaklanabilmeleri ve bakıcıya tam olarak güvenerek çocuklarını emanet etmeye devam edebilmeleri için bu aşama büyük önem taşır. Bakıcının sorunlu olup olmadığını anlamanın yöntemleri şunlardır:

 • Bakıcıyı denetlemek için ilk birkaç sefere mahsus olmak üzere, telefon görüşmesi yapabilir veya yakın çevreden birini eve gönderebilirsiniz.

 • Çocuğun vücudunu sürekli kontrol edin. Çocuğun vücudunda izler olması, sarsılmaya bağlı olabilir veya bakıcının ihmali nedeniyle sürekli ev kazalarına maruz kalıyor olabilir. İz gördüğünüzde mutlaka nedenini öğrenmelisiniz.

 • Çocukta dil gelişimi göremiyorsanız, bakıcıdan istekle bahsetmiyorsa bakıcınızda sorun olabilir. Dolayısıyla çocuk ile iletişime geçerek ondaki değişimleri mutlaka gözlemlemelisiniz.

 • Bakıcınızın bulaşıcı hastalıklar ile ilgili testten geçmesi, sizi rahatlatacaktır. Örneğin bakıcının baygınlık yaşaması durumunda çocuk evde yalnız kalır. Ayrıca bakıcının çok kilolu olması hem hareket kısıtlılığı hem sağlığı açısından olumsuz bir durumdur.

Çocuğunuz sizin yanınızda bakıcısı ile mutlu görünüyorsa, size onunla yaptıkları hakkında bir şeyler anlatma konusunda heyecanlıysa ve işten eve döndüğünüzde temiz kıyafetleriyle size gülümseyebiliyorsa, bakıcınız çocuğunuz için doğru bir seçim olmuş demektir.

 

Barbie Bebek Bakıcısı

1990'lı yıllardan itibaren dünyanın en çok satan oyuncağı olan Barbie, bakıcı endüstrisindeki gelişmelerden etkilenmiş olsa gerek Barbie bebek bakıcısı oyun seti satışa sunulmuştur. Bebek ve bakıcılıkla ilgili aksesuarların olduğu oyun seti, şimdilerin teknoloji ile iç içe büyüyen çocukları için online ortamda oyun formatında da oynanabilmektedir.

Çocuklar tüm toplumların en değerlileridir. Dolayısıyla çocuk bakıcılığı, saygı görmesi gereken değerli bir meslektir. Çalışan bir anneyseniz, iyi bir bakıcı sayesinde rutin işlerinize odaklanabilir ve çocuğunuzla kaliteli zaman geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar