Bebek/Çocuk Bakım
11 Eylül 2018

Bebek Bakıcınız İşten Ayrılırsa Yapmanız Gereken 7 Şey

Bebek bakıcınız işten ayrılırsa nasıl bir yol izleyeceğinizi hiç düşündünüz mü? Zor durumda kalacağınızı biliyor ve sizi anlıyoruz. Evdekibakıcım olarak bu durumla sıklıkla karşılaşıyor ve çözüm buluyoruz. Bu zor durumla baş edebilmeniz ve içinden çıkabilmeniz için, tecrübelerimize dayanarak size bir eylem planı hazırladık. Bu eylem planını, adım adım uyguladığınızda bebeğinize olan sevginizle birleşerek size yardımcı olacağına inanıyoruz.

Yazımızda, öncelikle durumu soğukkanlılıkla karşılamanız gerektiğinden, alabileceğiniz yardımlardan, dikkatinizi toplamaktan bahsedeceğiz. Bebek bakıcısı bulmanız konusunda, bu işin profesyonellerin ne kadar yardımcı olacağından ve eski bebek bakıcınız ile yaşadığınız sorunları tekrar yaşamamanız için alacağınız önlemlerden söz edeceğiz. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde, bebek bakıcısı bulmaya yönelik sahip olduğunuz bu yol haritasından dolayı endişenizi gidermiş olacaksınız.

 

1. Yeni Bir Bebek Bakıcısı Bulabilirsiniz, Sakin Olun

Bebek bakıcısı işi bıraktığında, yüreğinizde neler hissettiğinizi tahmin edebiliyoruz. (Tam olarak bilemeyiz, bunu ancak bir anne bilebilir.) Muhtemelen o bakıcıyı bulana kadar çok uğraşmıştınız. Bebeğinizi emanet edeceğiniz doğru kişiyi bulmak için, ince eleyip sık dokumuş, oldukça çaba harcamıştınız. Ona güvendikten sonra da, kendinize biraz vakit ayırabilmeye başlamış ve rahat bir nefes almıştınız. Oysa şimdi bebek bakıcısı işi bıraktı.

İnsan, elindeki konfor yok olunca panikler. Bu, çok normaldir. Bir daha böyle bir konforu bulamayacağı endişesine düşer. Bunu yapmayın. Hayat fırsatlarla doludur ve dışarıda güvenilir ve sayısız bebek bakıcısı var. Belki doğru bakıcıyı bulmak için biraz çaba harcamanız gerekebilir (Bazen de şıp diye bulabiliyoruz aradığımızı, şansınıza güvenin) ama sonunda bebişinize, işi bırakan bakıcınızdan bile daha iyi bakan bir bakıcı bulabilirsiniz. Şimdi derin bir nefes alın ve sakin olun.

 

2. Bebek Bakıcısı Bulana Kadar Yakınlarınızdan Yardım Talep Edin

Başkasının bebeğine bakmak, yani bebek bakıcısı olmak dünyanın en çok sorumluluk isteyen işidir. Dostlarımızın, ailemizin değerli varlıklarını ödünç alırız ya da emanetlere göz kulak oluruz. Ancak bunlar hep maddi şeylerdir. Birinin en kıymetli maddi varlığına göz kulak olabilirsiniz ama bebeğine bakmak bambaşka bir baskı hissettirir. Birimize çocuk emanet edildiğinde, hepimiz bunu hissetmişizdir.

Tüm bunları aklınızda tutarak öncelikle aile yakınlarından (bu anneanne, dede bile olsa büyük sorumluluk hissedeceklerdir.) daha sonra dostlarınızdan, bebeğinize bakması için yardım isteyin ama yukarıda açıkladığımız sebeplerden dolayı ret ederlerse de kırılmayın. İyi tarafından bakıldığında, yakınlarınız kendilerine böyle bir sorumluluk verilmesi fırsatını sevinçle karşılar. Onlara size yardım etmek ve afacanla oynama fırsatı vermiş olursunuz. İnsanlar, konu emanet bir çocuk, hele hele bir bebek olduğunda, çok dikkatlidirler. Bu yüzden, eğer bebeğinize bakmalarını talep etme kararı verdiyseniz artık bunu kabul eden kişiye tam olarak güvenmelisiniz. Bir de unutmayın ki bu geçici bir süre için olmalıdır. Bebeğin asıl bakıcısı, profesyonel bir bebek bakıcısı olmalıdır.

 

3. Soruna Değil, Çözüme Odaklanın

Bebek bakıcısı ondan ya da sizden kaynaklanan sebep/lerden dolayı işten ayrılmış olabilir. Ona yaptığı bir hatadan dolayı kızmış olabilirsiniz. Onu işten çıkarmak durumunda kalmış olabilirsiniz. O haklı olabilir veya siz haklı olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, şimdi kafanızda bakıcıyla yaşadığınız diyalogları döndürmeyin. Soruna değil, çözüme odaklanın. Ne olduysa oldu. Şu an bebeğinizin siz yanında yokken bir bebek bakıcısı tarafından şefkatle bakılması gerek.

Birçok ebeveyn giden bir bakıcının ardından, konuyu uzun uzadıya tartışır. Birbirlerini, bakıcıyı, şartları veya akıllarına ne geliyorsa onu suçlarlar. Aslında gerginlik yaratan giden bakıcısı değil, şimdi nasıl bakıcı bulunulacağıdır. Bununla yüzleşmemek için eski sorunla uğraşırlar. İşte veya kendilerine zaman ayırmak istediklerinde bebekle ilgilenmek, onlara daha da yük olarak gözükür. Bakıcısız dönem uzadıkça çiftler arasındaki gerginlik artar. Bu gerginlik ilişkilerine olumsuz yönde etki eder. Bunları yaşamayın, eski defteri kapatın ve yeni bir bebek bakıcısı bulmak için hemen harekete geçin.

4. Bebek Bakıcısı Bulan Profesyonellerden Yararlanın!

Harekete geçtiniz, etraftan bebek bakıcısı sorup soruşturuyorsunuz, iş arkadaşlarınıza danışıyorsunuz, kayınvalideniz güvenilir olduğunu düşündüğü bir bebek bakıcısı öneriyor. Bunların arasında bir yandan bebek ağlıyor, diğer taraftan eşiniz ilgi bekliyor. Eğer böyle baş edemeyeceğiniz bir durumdaysanız, profesyonel bir yardım almanız sizin için daha iyi olur, hele bebek bakıcısı gibi hassas bir konuda.

İnterneti kullanarak yavrunuzu emanet edeceğiniz bebek bakıcısı bulmak bu zamanda çok mantıklı. Çevrenizdeki 1-2 seçenekle yetinmektense, güvenilirliği test edilmiş, referanslara sahip birçok bebek bakıcısı arasından seçim yapabilirsiniz. Örneğin biz, Evdekibakıcım’da, bebek bakıcılarını bizzat tanıyoruz. Lisanslı ve güvenilir bakıcılar sağlıyoruz. Size doğru bilgiyi ulaştırıyoruz. Aslında, bebek bakıcısı demek, birçok mesleğin temellerini bilen kişi demektir. Tecrübeli ve profesyonel bir bebek bakıcısı, sağlık, eğitim, özel bakım ve güvenlik gibi konularda, bu mesleklerde çalışan insanlardan bile ehil olabilir, olmak zorundadır. Söz konusu bebekse ulaşılması gereken mükemmel düzeyde, eksiksiz bir bakımdır. Profesyonel bakıcı hizmeti sunan güvenilir bir şirket, size çevreden bulabileceğiniz bakıcılardan çok daha üstün özelliklerde bir bebek bakıcısı sağlar. Güvenilir, eğitimli, tecrübeli ve şefkatli bir bebek bakıcısı bulmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

5. Aciliyetten Dolayı Güvenliği Asla İhmal Etmeyin!

Bebek bakıcısı işi bıraktığında yaşadığınız panik ve bir an önce iyi bir bebek bakıcısı bulma ihtiyacınızdan dolayı, bakım konusunda bazı isteklerinizden feragat edebilirsiniz. Örneğin, eski bakıcınız evinize çok yakın oturuyordur ama yeni bulduğunuz bakıcı biraz uzaktır. Eski bakıcınızın mizacına alışkınsınızdır ama yeni bakıcınızın mizacı farklıdır. Bakıcıların kondisyonları, disiplinleri de farklıdır.

Ancak bakıcı bulmak konusundaki telaşınız, size güvenlikten taviz vermek gibi bir yanlış yaptırmasın. Bebeğinizi güvenilir kişiye emanet edip vaktini güvenli geçireceğinden emin olmadan kimseye emanet etmeyin. İnce eleyip sık dokuduğunuzdan dolayı bir şeylere yetişemeyebilirsiniz. Bebeğinizin bakımında ufak tefek eksiklikler olabilir.  Bir gün altını geç değiştirebilirsiniz, bir gün tam zamanında besleyemeyebilirsiniz. Bu sorunlar büyük olmadığı sürece bırakın ufaklık da bu sorunu sizinle yaşasın. Hayatı hep güllük gülistanlık olacak değil ya. Elbette bu düzene girecek ama güvenli olması konusunda ısrarcı olun.

 

6. Eski Bebek Bakıcısı İle Yaşadığınız Sorunu Araştırmayı da İhmal Etmeyin

Peki, güvenilir bir site aracılığıyla, tecrübeli, eğitimli, güvenilir ve sevecen bir bebek bakıcısı buldunuz. Bebek bakıcınız ilk kez evinize gelecek. Hani size sorunu değil çözümü düşünün demiştik ve siz böylece çözüm bulmuştunuz ya,  işte şimdi eski sorun üstünde bir düşünme zamanı. Bunu yapmalısınız çünkü yeni bir bakıcıyla yola çıkıyorsunuz ve yaptığınız eski hataları yapmamanız gerekir. Bütün suç eski bakıcınındı, demeyin, ilişki iki kişiden oluşur ve sorunun tamamı asla sadece bir tarafta değildir. Eski bakıcınız ile ilişkinizi gözünüzde canlandırın. Ona kaba mı davrandınız? Güvensizlik yaparak onu kırdınız mı? Ücretini mi geciktirdiniz? Belki, o da bazı durumlarda haksızdı. Lakayt tavırları gereken disipline uymadı mı? Güvenliği tehlikeye atacak davranışlar mı yapıyordu? Bunları tarafsızca gözden geçirin.

 

7. Eski Hataları Yapmayın

Yeni bebek bakıcısı geldi, bebeğinizi tanıyor. İlk günlerde eski bakıcınız ile olan ilişkinizde yaptığınız hataları tekrarlama eğiliminde olabilirsiniz. Örneğin, bakıcıya güvenme konusu. Eğer araştırmalarınızdan sonra bir bakıcıda karar kıldıysanız, gözle görülür sorunlar olmadığı müddetçe ona güvenin. Ona güvenmeniz bebek bakıcınızı motive edecektir.

Yeni bakıcınız ile sorunsuz, mutlu ve sevgi dolu bir ilişki diliyoruz. (ki bebeğiniz de mutlu olsunJ)bebek bakıcısı

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar