Genel Bebek/Çocuk Bakım
14 Eylül 2018

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde!

Bebeğinizi elinize almanın heyecanını yaşıyorsunuz; ama bebek bakımı konusunda henüz tecrübeli değilsiniz. Bunun için annenizden veya işin uzmanı bir bakıcıdan kendinize refakat etmesini isteyebilirsiniz. En azından bebekle ilgili bakım tüyolarını öğrenene kadar, birinden yardım alabilirsiniz. Böylece, bebeğin gazı nasıl çıkarılır? hususundaki sorularınızı da bir uzmandan uygulamalı görebilirsiniz.

1.  Gaz önemli bir sağlık problemi mi?

Öncelikle şunu bilmelisiniz. Gaz, önemli bir sağlık problemi değildir. Her bebekte görülen ve sıkça çıkarılması gereken bir şeydir. Bu nedenle bebeğinizin sürekli gaz çıkarma seanslarına şaşırmamanız gerekiyor. Geğirme, karında şişkinlik, ağlama ve kramplar, gazın bazı belirtileri arasında yer alıyor.

2. Gaz neden meydana geliyor?

Bebeğin gazı nasıl çıkarılır bahsine girmeden önce gazla ilgili bilgi sahibi olmaya devam edelim. Gazın oluşum nedeni, havanın yutulmasıdır. Diğer bir nedeni ise, alınan gıdaların hazmedilme zorluğudur. Bebek, ağlama sırasında çok fazla hava teneffüs eder ve bu durum gaz meydana çıkarabilir. Yine, emzirme sırasında da hava yutma söz konusu olabilir. Verilen ek gıdaların fazla parçalanmadan verilmesi, hazmı zora sokabilir. Bunlar, gazı meydana getiren bazı etkenlerdir.

3. Kendinize sormanız gereken soru: bebeğiniz gaz sancısı mı çekiyor?

Gaz problemi yaşayan bebek ağlar. Ancak, her ağlama gaz nedeniyle değildir. Dolayısıyla, bebeğin aç veya susuz olup olmadığı veya başka bir problemin varlığının da incelemesi doğru olabilir. Gaz sancısından dolayı ağlayan bebek, daha keskin ve çılgınca ağlama eğilimi içerisindedir. Eğer bebeğinizin farklı bir sağlık problemi yoksa, gazın giderilmesiyle ilgili yöntemlere başvurabilirsiniz.

4. Gaz oluşumunu engellemek mümkün müdür?

Bebeğin sancılı bir gaz ağrısı yaşamasını engellemek mümkündür. Bunun için beslenme yöntemine ve metoduna dikkat edilmelidir. Mümkünse bebeğin dik pozisyonda beslenmesi lazımdır. Ancak emzirme ve biberonla besleme söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ise, bebeğin başının midesinden daha yukarıda olmasına dikkat edilmelidir. Böylece süt, midenin en alt kısmına erişebilir. Hava ise, midenin üst kısmına dolar ve geğirme yöntemiyle hava mideyi terk eder. Bu da, bebeğin rahatlamasına ve gaz sancısı çekmesini engeller.

Bebeğin gazını engellemenin bir yolu da, biberon ağzını değiştirmektir. Biberon ağzı, sütü çok hızlı akıtabilir. Bu gaz oluşumuna neden olur. Annenin göğsünden akan sütten daha yavaş bir biberon ağzı kullanılabilir. Bebeğin yaşı ilerledikçe, biberon başlığı değiştirilebilir.

5. Bebeğin gazı nasıl çıkarılır?

Gazın kolay bir şekilde çıkarılması için bebeğin geğirtilmesi lazımdır. Geğirme sayesinde, bebek hafifler ve rahatlar. Bu rahatlamayı, yüzündeki tebessümden anlamanız mümkündür. Bebeği doğru pozisyona getirmekle geğirtebilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken pozisyon şekilleri şunlardır:

  • Bebeğinizi omzunuza dik bir şekilde yaslayın ve sırtını sıvazlayın.
  • Bebeğinizi yüzükoyun yumuşak bir yere yatırın ve sırtınızı masaj edin.
  • Bebeğinizi kucağınıza oturtturun ve sırtınıza hafifçe vurun.
  • Bebeğinizi kolunuza yüzükoyun şeklinde yatırın, kafasını tutmayı ihmal etmeyin. Diğer elinizle de, sırtını sıvazlayın.

Bu yöntemler, bebeğin geğirmesini sağlayan etkili yöntemler arasındadır. Herhangi birini uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin hangi pozisyonda daha iyi geğirdiğini ve gaz çıkardığını deneyerek bulabilirsiniz.

6. Bebek halen gaz çıkarmadı, ne yapmalı?

Bebeğinizin gazı olduğunu anladınız ve uygulanması gereken yöntemleri yerine getirdiniz. Ancak yine de bir düzelme ve bebeğinizde rahatlama meydana gelmemiş olabilir. Böyle bir durumda, paniklemeye gerek yoktur. Yapmanız gereken şey, bebeğinizi yüzükoyun yatırmanızdır. Bu şekilde, 5 veya 10 dakika kadar bebeğinizi yatırın. Bunu her yemekten sonra yapmanız, süt ile havanın ayrışmasını sağlayabilir. Ardından da, geğirmeyle ilgili yöntemleri uygulayın ve bebeğinizi rahatlatın.

7. Bebeğin gazını çıkarmak için farklı bir yöntem: Bisiklet hareketi…

Bazı bebeklerin gaz problemi oldukça fazladır. Bunun için hem eğlenceli hem de basit yöntemlerle bebeğin gazı çıkarılabilir. Bebek için de eğlenceli yöntemler arasında bisiklet hareketi geliyor. Yapmanız gereken ise, bebeğinizi oturtmak ve bacaklarını tutarak bisiklet pedalı çeviriyormuş gibi hareket ettirmektir. Bu yöntem, bebeğinizin rahatlamasına ve gazının çıkmasına yardımcı olur.

8. Gaz çıkarıcı ilaçlar kullanılabilir mi?

Bebeklerin gazını çıkarmasını kolaylaştıran ilaçlar var. Ancak bunların kullanmadan önce doktor tavsiyesi almak gerekiyor. Doğal yöntemlerle sonuç alınması halinde, gaz çıkarıcı ilaçların kullanılması asla doğru değildir. Yine de, gazı çıkarmaya yardımcı olacak ek yöntemler denebilir. Bu yöntemlerin doğal olması gerekiyor. Mesela, içeriğinde anason ve dereotu bulunduran bitkisel çaylar, az miktarda bebeğe verilebilir.

9. Birinci sınıf biberon seçmenin yararı var mı?

Biberon, sanıldığı kadar masum bir eşya değildir. Bebeğiniz için tedarik ettiğiniz tüm eşyalara önem vermelisiniz. Öncelikle, kaliteli malzemeden imal edilen bir bebek biberonu almasınız. CE standartlarına uygunluğu test edilmemiş biberonları temin etmemelisiniz. Çin’den gelen ürünlere karşı dikkatli olmalısınız. Özellikle ucuzdur ve sağlıklı görünüme sahiptir. Ancak içeriğinde, kanserojen madde içeren kimyasallar bulunabilir.

Biberon, bebeğin ağzına uyum sağlamalıdır. Sütün akış hızı normal ve biberon ağzındaki deliklerden eşit şekilde akması lazımdır. Akış hızı ve eşitlik, bebeğin hava yutmasını engelleyici bir faktördür. Bu da, gaz oluşumunu en aza indirebilir. Biberonun içerisinde havanın birikmesini de önlemeniz gerekebilir. Bunun için biberona süt koyduktan sonra içerdeki sütün biberon ağzına gelecek şekilde tutun. Ağızlık ile biberon arasındaki boşluk havayla dolabilir. Bu hava, biberonun bebeğe verilmesiyle mideye gidebilir.

10. Bebeğinize her zaman için masaj yapın.

Bebeklerin cildi narindir. Anne tarafından cildine iyi bakılması lazımdır. Bunun için ara ara masaj yapılmasının önemi büyüktür. Böylece, kan dolaşımı hızlanır ve bebeğin rahatlaması sağlanılabilir. Anne ve bebek arasındaki iletişim açısından da mesajın önemi büyüktür. Masaj sırasında, bebeğin üzerinde herhangi bir elbisenin olmamasına dikkat edilmesi lazımdır. Anne eli, bebeğin karnına, ayaklarına ve sırtına değmelidir.

Masaj, bebeğin rahatlamasını sağlayabilir. Bu da, geğirebilmesi için önemli bir faktördür. Gazın çıkmasını sağlar ve belli aralıklarla masaja devam edilmesi halinde gaz sancıları ortadan kalkabilir. Gazın oluşmasının önüne de geçilebilir. En ideal mesaj pozisyonu, bebeğin sırtüstü yatmasıyla elde edilebilir. Bebeğin karnını ve ayaklarının altını masaj yaparak, fazla elektriğini alabilirsiniz.

Son olarak şunu ifade edelim. Bebek gazı nasıl çıkarılır konusundaki malumatlar, gaz tanısı konulduktan sonra uygulanabilir. Bazı bebeklerin ağlama nedenleri farklıdır. Gaz çıkarma yöntemlerini uyguladıktan sonra bebeğin ağlaması devam edebilir. Bu durumda, ya gaz çıkmamıştır ya da bebeğin problemi başkadır. Gazın rahat çıkarılması için farklı yöntemler denenebilir. Yine netice alınmadıysa, doktora gidilmesi ve bebeğin kontrol edilmesinin sağlanması gerekebilir.

Bebek bakımı ile ilgili daha fazla sorularınız varsa, EvdekiBakıcım Blog Sayfasında bu sorulara yanıt bulabilirsiniz!

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar