Genel Sağlık Bebek/Çocuk Bakım
28 Ağustos 2018

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım? İşte Yapmanız Gerekenler

Bebeğim kusuyor ne yapmalıyım sorusunun cevabını verebilmek için kusmanın türünü ve nedenlerini iyi belirlemek gerekiyor. Bebeklerde kusma aslında normal bir olaydır. Özellikle yeni doğan bebeklerde 1 yaşına kadar kusma olayları ile karşılaşabilirsiniz.

İsterseniz gelin bebeklerde meydana gelen kusma türlerinden ve nedenlerinden bahsedelim. Böylelikle konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabiliriz.

Fışkırarak Kusma Neye İşaret?

Genelde ilk 48 saat içerisinde yeni doğan bebeklerde görülen bir durumdur. Zorlama kusma meydana gelmesi, mide darlığına işarettir. Nadir de olsa bazı bebeklerde bu durum görülebilir. Ayrıca bu durumun gözlemlenmesi, sindirim sistemi ile ilgili olan bir hastalığa da işaret ediyor olabilir.

Zorlama kusma belirtileri, mide bulantıları ve bebeklerin öğürerek kusması şeklinde kendisini gösterir. Eğer bu belirtileri kendi bebeğinizde görüyorsanız, derhal bir doktora başvurmalısınız.

Dikkat! Bebeğinizde Reflü Olabilir!

Yetişkinlerde özellikle strese bağlı olarak görülen reflü hastalığı, bazı durumlarda bebeklerde de görülebilir. Bu durumun nedeni ise besinlerin mideye geçmesine yardımcı olan kapakçık denilen organların tam olarak gelişmemesidir.

Genelde kusma belirtileri, bebeklerin yatar pozisyonda beslenmeleri sonucunda ortaya çıkıyor. Hiçbir hastalığı olmayan ve sağlıklı olan bebeklerde besinler yemek borusundan geri gelmez. Ancak, reflü rahatsızlığı olan bebeklerde yemek borusundan besinler sıklıkla geri gelir.

Aslında bebeklerde meydana gelen bu durum, tıp çevrelerince hastalık olarak kabul edilmez. Ayrıca rahatsızlık olarak değerlendirilen bu durumun en iyi çözümü, sık aralıklarla anne sütü ile bebekleri beslemektir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde daha nadir olarak reflü rahatsızlığı görülür. Biberonla bebeği beslemek de bu rahatsızlığı tetikleyen bir durumdur. Biberonla süt emme sırasında havanın yemek borusundan girmesi, rahatsızlığı tetikleyecektir.

Çoğu zaman bebeklerde bu durum 1 yaşına gelince kaybolur.

Bebeklerdeki bu rahatsızlıkla ilgili Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı'nın önerilerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Kusan Bebek Tekrar Emzirilir mi?

Eğer hastalıktan kaynaklanan bir kusma söz konusu ise ikinci defa denediğinizde yine aynı şekilde bebeğin kustuğunu görebilirsiniz. Sağlıklı bir süt emme durumunda, bebeklerin ağzından sızıntı şeklinde süt gelebilir. Bu normal bir durumdur. Bebek sütün fazlasını bu yolla atmaktadır.

Ancak şiddetli kusmalara, ayrıca vücut sarsıntıları eşlik ediyorsa, derhal besin vermeyi kesip doktora götürmelisiniz.

Bazı durumlarda ise bebek huzursuzlandığından dolayı kusma eğilimi gösterebilir. Bu durumda acele etmeyin ve süt vermeyi kesin. Bebek kendini huzurlu hissettiğinde süt vermeye devam edebilirsiniz.

Bebeğim Kusuyor Ateşi Yok

İlk doğduğu andan 48 saat sonrasına kadar bebeklerin kusması normaldir. Bebek anne karnında, kordon yardımı ile besin alır. Doğum gerçekleşip, kordon kesildikten sonra bir miktar anne karnından gelen maddeleri bebekler kusarak atarlar. Annelerin bilmesi gereken, bu durumun geçici olduğudur.

Bazen annenin verdiği süt fazla gelir ve bebek bunu kusarak telafi eder. Genelde bebeklerin beslenmeye başlandığı ilk zamanlarda, annelerin tecrübesizliği bu duruma neden olur. Beslenme düzeninin rutine oturtulması ile birlikte kusma da bir daha görülmeyecektir. Verilen sütün miktarını anne ayarlayacaktır. Bebeğin doymadığını zannederek, fazla süt verilmesi durumu birçok annede görülmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı bebeklerde reflü oluşması nedeniyle de kusma gerçekleşebilir ve genelde kusma durumunda bebek ateşlenmez.

Çok Kusan Bebek

Bu durumda olan bebeklerde bir takım rahatsızlıklardan bahsedebiliriz. Bebeğim kusuyor ne yapmalıyım sorusunda çok kusma durumunun ayrı bir yeri vardır.

Öncelikle şunu belirtelim ki çok kusma, bebeklerde sık görülen bir durum olabilir. Ancak önemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Çok kusan bebek, beslenme durumundan sonra anne kucağında bir müddet bekletilmelidir. Nedeni ise bazı bebeklerin sindirim sisteminden dolayı, anne sütünü kaldıramamasıdır.

Çok kusan bebeklerde anneler genellikle telaş içinde olurlar. Annelerin çok sık yaptığı hatalardan bir tanesi de kendilerine telkin yoluyla tavsiye edilen ilaçları kullanmalarıdır. Doktor tavsiyesi olmadığı sürece, bizim annelere tavsiyemiz bu tür ilaçlardan uzak durmanızdır.

Bir diğer yapılan yanlış da bebek kustuğu sırada sırt üstü yatırmaktan kaçınılmasıdır. Bunun nedeni, kusmuğun bebeğin solunumunu engelleyeceği düşüncesidir. Ancak kusma durumlarında en az riskli pozisyon, sırt üstü yatırma pozisyonudur. Yüz üstü yatırma pozisyonunda boğulma riski daha fazladır.

Yemek borusu ve buna bağlı kaslar bebeklerde yeni gelişmeye başladığı için bebekler kusmuklarını yutabilirler. Aynı durum anne sütü için de geçerlidir. Bu durumun bir sonucu olarak bebekler, öksürerek yemek borusundaki ve midesindekilerin bir kısmını kusabilirler.

Bebeğiniz çok kusuyorsa telaşa kapılmayın. Öncelikle bir doktora götürün ve kusmanın nedenini ve zamanlamasını belirleyin. Bu aşamadan sonra doktor tavsiyesini yerine getirerek, doğru olan yöntemi belirleyebilirsiniz.

Kusmaya Karşı Alabileceğiniz Önlemler

Anneler, içgüdüleri gereği bebeklerinin üzerine gereğinden fazla titrerler. Beslenme durumu da annelerde böyledir. Bebeklerini aşırı derecede besleme eğilimindedirler ve bu davranışları son derece yanlıştır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi aşırı derecede besleme, kusma sorunlarını da beraberinde getirir. Belirli bir zaman aralığı belirleyip, bu zaman aralığında da bebeklerin beslenmesi gereklidir.

Gerek anne sütü ile gerekse katı gıdalarla beslenme işlemi gerçekleştikten sonra bebekler, bir süre dik bir pozisyonda tutulmalıdır. Anne kucağındaki dik bir pozisyon, idealdir. Hatta bu pozisyonda iken bebeğin sırtına ovalama yöntemi ile masaj yapılmalıdır. Bu hareketler bebeğin sindirimine de yardımcı olacaktır. Ayrıca bu hareketler gaz oluşumunu da engelleyebilir ya da bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı olabilir.

Sık ve az beslenme her zaman için hem yetişkinler için hem de bebekler için ideal bir beslenme yöntemidir.

Bebekler ağladıkları zaman beslenmemelidir. Ağlama sırasında zorla verilmeye çalışılan besinler ile birlikte, hava yutma olayı gerçekleşir.

Unutulmamalıdır ki, kusmanın zamanı ve derecesi hastalık olup olmadığını belirler. Mideye bağlı olarak gelişmekte olan sindirim sistemi kapakçıkları, bebeklerde tam gelişmediği için besinlerin bir kısmı kusma yoluyla atılır. Bu durum gayet normaldir. 1 yaşına kadar devam eden bu durum, kapakçıkların görevini tam olarak yerini getirmesi ile birlikte ortadan kaybolacaktır.

Özellikle anneler edinebilecekleri tüm bilgiyi edinmeli ve harekete geçmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Genellikle ülkemizde yapılan yanlış, annelerin uzman olmayan kişilerden tavsiye almasıdır. Mesela daha önce bebek büyütmüş ve yakın çevresindeki insanlardan görüş alırlar ve bu görüşleri uygulamaya çalışırlar.

Oysaki birçok bebeğin yapısal özellikleri farklıdır ve yapılacak olan uygulama da farklı olacaktır. Nasıl ki her diyet, her insana uygun değilse, her tedavi de her bebeğe uygun olmayabilir.

Bebeklerin kusma durumları en çok kış aylarında gözlemlenebilir. Bunun iki nedeni vardır. Anneler genelde kış aylarında bebekleri üşümesin diye, ortamı gereğinden fazla ısıtırlar. Çok sıcak olan ortamdan bebekler olumsuz bir şekilde etkilenir. Kusma olayı da bu durumun bir sonucudur.

İkinci neden ise bebeklerin midelerini üşütmeleridir. Dikkatsizlik sonucu bebekler midelerini üşütürler ve kusma eğilimi gösterirler. Bunun yanı sıra bazı ciddi hastalıklar da üşütmeye bağlı olarak gözlemlenebilir.

Düzenli doktor kontrolünü aksatmamak bu rahatsızlıkların ciddi hastalıklara dönüşmesine engel olacaktır. "İnternette İhtiyaçlarınıza Göre Doktor ve Hastane Nasıl Bulunur?" makalemiz size doğru doktoru bulmanızda yol gösterebilir.

Bebeğim kusuyor ne yapmalıyım sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştık. Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında annelere ne yapmaları gerektiği konusunda yardımcı olduğumuzu umuyoruz. Burada önemli olan bebeğinizi tanımak ve onun yapısal özelliklerini anlamaktır. Her bebeğin kendisine özgü yapısı vardır ve herhangi olumsuz bir durumda yapılacak olan işlemler de farklıdır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar