Bebek/Çocuk Bakım

Bebeğim Ek Gıdayı Reddediyor

Bebeğim Ek Gıdayı Reddediyor?

Bebeklerin gelişimi için beslenme çok önemlidir. Zihinsel ve fiziksel gelişimin normal olabilmesi için bebeğin anne sütüyle beslenmesi gerekiyor. En az altı ay anne sütüyle bebek beslendikten sonra ek gıdalara da geçilebilir. Bazı bebekler, anne sütünü veya memeyi reddedebilir. Bu durumlarda, anne sütünün sağılması ve biberonla bebeğe içirilmesi lazımdır. Bunu da kabul etmeyen bebekler için anne sütüne en yakın mamalar kullanılabilir. Hangi mamanın anne sütüne yakın olduğunu merak ediyorsanız, en iyi bebek mamalarını buradan öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar anne sütüne yakın mamalar bebeğin gelişimini desteklese de, asla anne sütünün yerini almadığını not edelim. Dolayısıyla öncelikli hedefin anne sütüyle bebeğin beslenmesidir. İkinci bir konu daha var. Anne sütünü çok seven bebeklerin ek gıdayı reddetmeleri ve sürekli memeye bağımlı kalmalarıdır. Bu da, uygun değildir ve bebeğin ek gıdalara alıştırılması için çareler aranmalıdır.

Bebek neden ek gıdayı istemez?

Bebeklerin ek gıdayı almamalarının nedeni, anne sütüne alışmaları ve memeyle beslenme konusundaki inatlarıdır. Bu nedenle, kaşıkla verilen ek gıdayı asla kabul etmezler. Beslenme saatlerini kabusa dönüştüren kusmalar, inatlaşmalar ve gıdayı dökme gibi davranışlar anne için zor bir süreci ifade ediyor. Bu sürecin profesyonel bir şekilde yönetilmesi sayesinde herhangi bir zorluk olmadan bebeğin ek gıdaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

1. Parmaklarınızı kullanın.

Bebekler, anne parmağını memeye benzetebilir. Bu nedenle, parmak üzerine konulan ek gıdayı yeme eğilimi içerisinde olurlar. Bunu yapmadan önce parmağınızın temiz olduğundan emin olun. Bebekler, hemen mikrop kapabilir ve hasta olabilirler. Bundan dolayı, elinizi iyice temizledikten sonra ek gıdayı parmak ucunda bebeğinize verin.

2. Metal kaşık tercih etmeyin.

Bebekler için metal kaşık soğuk ve itici gelebilir. Bu nedenle, ek gıdayı değil ama kaşığı reddettiği için beslenme saatleri kabusa dönüşebilir. Yamanız gereken metal kaşığa göre daha sağlıklı olan ahşap kaşıkları kullanmaktır. Şuna da dikkat etmelisiniz. Öncelikle ek gıdayı bebeğinizin diş ucuna az bir miktarda koyun ve tatmasını sağlayın. Bebek dilindeki gıdanın tadını alır ve tutabilir. İkincisinde de, biraz daha dil ortasına koyun. Ek gıdanın tadını daha hızlı almasını ve yutmasını bekleyin.

3. Bebekle inatlaşmayın.

Bebeklerle inatlaşmak asla doğru değildir. Hele onlara şaka da olsa kızgın tavrınızı gösterme eğilimi içerisinde kesinlikle olmayın. Kaybeden siz olursunuz… Bebekler, ister istemez tek tip beslenme modelinden feragat etmek durumunda kalacaklar. Ek gıdaları tüketmeye başlayacaklar. Ancak bunun için bebeğinize zaman vermelisiniz. Bu zaman içerisinde de farklı ek gıdaları tattırmak suretiyle alışmasını sağlamalısınız. Ama asla inatlaşma ve zorlama olmamalıdır.

Bebeği ek gıdaya başlatmak

Bebeklerin altıncı ay itibariyle ek gıdaya başlamasında herhangi bir engel yoktur. Ancak zamanında doğmayan bebeklerin gelişim süreçleri farklı olabilir. Bu nedenle, prematüre bebeklerin ek gıdaya

geçiş zamanlarının doktor kontrollerinden sonra kararlaştırılması lazımdır. Ancak normal dönemde doğan ve fiziksel açıdan herhangi bir kusuru bulunmayan bebeklerin altıncı ay itibariyle ek gıda tüketebilmeleri mümkündür. Bebeğe katı gıda verirken dikkat edilecek bazı hususlar var. Onları yazıyoruz…

1. Bebeği dik oturtun.

Bebeğin bir yerden destek alarak veya desteksiz bir şekilde dik oturması, yemeği daha çabuk kabul etmesini ve zorlanmadan yemesini sağlayabilir. Bunun mümkün olması için fiziksel ve zihinsel bir engelin söz konusu olmamasına gerekiyor.

2. Mevsim sebzeliklerini tercih edin.

Oturan bebeğin eline mevsimsel taze sebzeliklerden birisini verin. Bunların tercih edilmesini nedeni, meyvelerle ek gıdaya başlaması halinde şekerli tatlara alışacak olmasıdır. Bu da, sebze gibi bebeğin gelişimine önemli katkılar sağlayan gıdaların reddedilmesine neden olabilir.

3. Bebek besini tutmalıdır.

Bebeğe verilen sebzenin veya herhangi gıdanın elle tutulması önemlidir. Böylece bebek, keşfetme eğilimi içerisinde özgürce hareket eder. besini tanımaya çalışır, koklar, parçalar, merakını gidermeye başlayabilir.

4. Ek gıda tadımlıktır, unutmayın.

Bazı anne ve babalar, bebekleri ek gıda almadığı veya yeterli derecede yemediği için kaygı duyarlar. Halbuki, ek gıda bebeğin doyması için değildir. Doymayla ilgili ihtiyacı anne sütü ve mamalar karşılayabilir. Ek gıda, çocuğun tatması ve farklı gıdalara da ilgi duymasını sağlamak içindir. Bu nedenle, asla zorlayıcı olunmaması gerekiyor. Çocuğun beğenmediği ek gıdayı zorla yedirmemek lazımdır.

5. Aynı grup besinleri kullanın.

Bebeğin ek gıda alışkanlığı kazanması için aynı grup besinleri kullanmaya çalışın. Böylece, çocuğun ilgili besinlere alerjisi olup olmadığını fark edebilirsiniz. Özellikle, aile içerisinde birtakım gıdalara alerjisi olanlar olabilir. Bu tip ailede bebeğin gıdalara karşı tepki verme riski daha fazladır.

6. Yemeklerinize bebeği de davet edin.

Evde pişen yemeklerden bebeğiniz için de ayırabilirsiniz. Bebekler annelerin yediklerini tatmak isteyebilirler. Annelerini ve hatta çevrelerindekileri taklit etme eğilimi içerisinde olurlar. Ancak bebeğe verilen yemeklerin baharatlı veya salçalı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebeklerin yemek yeme modelleri

Bebeklerin gıdaları eliyle kavraması ve tanıması yeme alışkanlığı kazanmaları için ilk basamaktır. Daha sonraki aylarda, çatal ve kaşık gibi cisimleri tanımaları için yardımcı olunabilir. 12.aydan sonra bebekler, çatal ve kaşık gibi malzemeleri kullanma kabiliyetine sahip olabilirler. Bebekle aynı sofrayı paylaşan aile üyelerini taklit eden bebek, kaşık veya çatal kullanarak, kendi beslenmesini kendi sağlamaya başlayabilir.

Bebeklere verilmeyecek ürünler nelerdir?

Evde yapılan yemeklere salça, tuz ve baharat gibi şeyler katılmadan önce bebek için bir miktar ayrılabilir. Bebeklerin baharatlı şeylerle beslenmesi asla doğru değildir. Yine, 4-5 yaşına kadar bebeklerin kuruyemiş ürünlerini yemeleri tehlikeli olabilir. Kuruyemişlerin soluk borusuna kaçma ihtimali vardır. Ancak ezilerek yemeklerine katılabilir. Böylece, kuruyemişlerden sağlanacak vitamin ve mineral gıdalarla alınmış olur.

Yine soluk borusuna kaçma ihtimali bulunan meyvelerin de verilirken dikkat edilmesi lazımdır. Özellikle üzüm, nefes borusuna kaçabilir. Bunların ezilerek bebeğe verilmesi daha uygundur. Paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar sağlıksızdır. Bunların içerisinde bulunan koruyucu, renklendirici maddeler alerjik hastalıklar yapabilir. Bir yaşına kadar bebeğin bal tüketmemesi de önerilir. Bal içerisindeki bir etken madde, bebeğin rahatsızlanmasına neden olabilir.

Eğer ailenin herhangi bir besine veya besin grubuna karşı alerjisi varsa, bebeğin de ilgili besin grubuna alerjik tepki vermesi mümkündür. Bu nedenle, ailenin alerjik reaksiyon gösterdiği besinleri bebeğe verirken dikkatli olmaları lazımdır. Bunlara dikkat edildikten sonra bebek için sağlıklı ve güvenli bir beslenme modeli uygulanmış olur. Önceliğin anne sütünde olduğunu asla unutmayın. Anne sütüyle beslenilen bebeklerin zihinsel ve fiziksel fonksiyonları normal düzeyde gelişir. Bununla beraber, ilk 24 aylık bebek beslenmesi hakkında fikir sahibi olmak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar