Genel Bebek/Çocuk Bakım
06 Ağustos 2018

Bakıcınız ile Tatildeyken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Konu

Bakıcı ile tatile çıkmak aileler için kafa karıştıran bir konu olabiliyor. Sizler için bu konuyu ele aldık ve dikkat etmeniz gereken 9 konuyu inceledik. 

Çoğu zaman çalışma temposu ve şehir hayatı nedeniyle sosyal aktivitelerden uzak kalır, kapalı alanların üzerimizdeki negatif enerjisini üzerimizden atamayız. Çocuklu anne ve babaların en büyük sıkıntısı ise çocuklarına zaman ayıramamaktır. Çocuğuyla birlikte oynayarak ve eğlenerek gelişimine şahit olamayan ve hayatı tek düze, monoton bir hale gelen ebeveynler için çocukla tatil yapmak bir gerekliliktir. Çocukla tatile çıkmanın ipuçlarına bakmak için buradaki videoyu da izleyebilirsiniz. Çocuk bakıcınız çocuğun tatildeki tüm bakımını üstlenerek tedirginliğinizi ortadan kaldırabilir. Ancak bakıcınız ile tatildeyken dikkat etmeniz gereken 9 konu üzerinde hassas olunmadığında birtakım sorunların yaşanması olasıdır.

İyi bir tatilin size kazandırdıkları; doğanın tadını çıkarmak, voleyboldan tenise birçok aktiviteye katılabilmek, farklı kültürlerde yeni tatları deneyerek yeme-içme konusunda yeni tecrübeler edinmek, farklı kültürler hakkında fikir sahibi olmak, edineceğiniz arkadaşlıklar sayesinde sosyalleşmek ve en önemlisi sevdiklerinizle zaman geçirmek olacaktır.

Bebeğiniz ile birlikte yapacağınız tatil onunla annelik bağınızı, aranızdaki sevgi bağını kuvvetlendirecektir. Ayrıca farklı bir ortam bebeğin gelişimi için de çok önemlidir. Ancak çocukla tatil çoğunlukla endişe sebebidir. Çocuk hastalanır mı, uyku ve yeme düzeni bozulur mu, biz rahatça tatilimizi yapabilir miyiz gibi pek çok konu tatilden vazgeçme sebebi bile olabilir. Ancak bakıcınız ile tatilde iken dikkat etmeniz gereken 9 konu size harika bir tatil sunar.

İşte, çocuklarla tatili bir ıstıraba dönüştürmemek için bakıcı ile tatildeyken dikkat etmeniz gereken 9 konu…

1. Bakıcınız ile Çocuğunuzla İlgili Önemli Bilgileri Paylaşmalısınız

Çocuğunuzun bakımından sorumlu olan bir bakıcınız varsa ve bakıcınız da tatil planınıza dâhilse içiniz rahat olabilir. Bu durumda bakıcınız ile bir konuşma yapmanız gereklidir. Bakıcınız ile, evde beraber yaptıkları aktivitelerin dışında tatilde neler yapabileceklerini ya da hangi konularda esnek olunabileceğini konuşmanız yeterli olacaktır. Bu konuda onun fikrini alarak bilgisinden ve tecrübesinden yararlanmak hem plan yapmanızı kolaylaştırır hem de ona verdiğiniz değeri gösterir.

Ancak bakıcınız yoksa ve sadece uzun zamandır düşlediğiniz bu seyahat için bakıcı ihtiyacınız varsa eşinizle birlikte ortak karar alarak bir bakıcı ile anlaşmalısınız. Bakıcınız ile çocuğunuzla ilgili önemli bilgileri paylaşmalısınız. Çocuğunuzun yemek ve uyku saatleri, oynamaktan hoşlandığı oyunlar ve sevdiği oyuncakları, alerjisi varsa nelere alerjisi olduğu hakkında bakıcınızı mutlaka bilgilendirmelisiniz. Ayrıca, acil durum telefon numaralarını da onunla paylaşmalısınız.

2. Bakıcıyı İşini Yaptığı Sırada Gözlemleyin

Bakıcı ile tatile gitmeden önce mümkün olabiliyorsa bakıcıyı işini yaptığı sırada gözlemleyin. Çocuğunuzun gün içinde ne kadar uyuduğu, ne kadar yemek yediği, nasıl uyuduğu, yemeği yerken ona ne kadar fırsat verildiği ve çocuğunuza öğrenim fırsatlarının ne kadar sunulduğu gibi ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Ancak bunların dışında asıl önemlisi bakıcının; çocuğun hata yapmasına ne kadar sabırlı olduğu, evin ya da çocuğunuzun kirlenmesine, çocuğun keşifler yapmasına ne kadar sabır gösterdiği ve fırsat sunduğu gibi detaylardır.

3. Bebek Bakıcısının Bazı Kişilik Özelliklerine Sahip Olması Gereklidir

Tatil için anlaştığınız bebek bakıcısının bazı kişilik özelliklerine sahip olması gereklidir. Tatilde her türlü durumla karşılaşılabileceğinden girişken ve çözüm üretebilir olmalıdır. Enerjik ve hevesli olmak yeterli değildir, sabırlı olmak önemlidir. Seyahat sırasında değişim ve karmaşa yüksektir. Bu nedenle bakıcının yüksek derecede esnek, çabuk adapte olan ve detaylarla strese girmeyen biri olması önemlidir. Bakıcı uyku kaybından etkilenmemeli, hızlı bir şekilde kendini toparlayabilmelidir.

Tatil esnasında uçuş iptali, çocuğun kontrolden çıkması gibi beklenmedik olaylar ortaya çıkabilir. Bakıcı her şey yolundan çıkmışken olayları kontrol edebilmeli ve aksiliklere göğüs gerebilmelidir. Müdahaleci ve önsezili bir bakıcı, problemleri değil bilinmeyen çözümleri görerek sonuç odaklı hareket edebilmelidir. Örneğin havaalanında bir sorumluyla alternatif uçuş planları hakkında konuşabilmeli, çocuk tedirginse onu sakinleştirebilmeli ya da diğer durumlarda gerginliği ve stresi azaltmaya yardımcı olabilmelidir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye "Bir Çocuk Bakıcısında Olması Gereken 14 Özellik" makalemizden ulaşabilirsiniz.

4. Bakıcı ile İş Bölümü Yapın

Birlikte tatile çıktığınızda da çocuğunuz sizin sevginize muhtaç olduğundan sizinle de vakit geçirmek isteyecektir. Bu nedenle bakıcınız ile iş bölümü yapın ve çocuğunuzun hangi etkinliği sizinle beraber hangi etkinliği bakıcısı ile beraber yapacağını konuşun. Eğer yemek saatlerinde birlikte olacaklarsa oyun saatini birlikte geçirmeye özen gösterin. Planlarınızı önceden bakıcınız ile paylaşmamanız  tatil sırasında karışıklıklara, anlaşmazlıklara neden olabilir.

5. Bakıcınızın Kendine Zaman Ayırmasına İzin Verin

Bazı durumlar bakıcınız ile yaptığınız planları bozabilir. Örneğin son anda ortaya çıkan bir plan  çocuğunuzu bakıcıya emanet etmenizi gerektirebilir. Bu durumda ertesi gün belirli saatlerde ona izin vermeniz kendisine zaman ayırmasına engel olmamanızı sağlayacaktır. Kendisine zaman ayıramayan bakıcı için tatil çekilmez olur ve çocuğunuzla istekle ilgilenmez. Bu nedenle bakıcınızın kendine zaman ayırmasına izin verin.

6. Bakıcının Masraflarını Karşılayın

Bakıcınız ile tatil dışındaki anlaşmanızda yatılı anlaşmadıysanız, tatil masraflarının yanı sıra ona sizinle konakladığı için ayrı bir ücret vermeniz gerekebilir. Bütçe konusunda eşinizle ve bakıcı ile önceden konuşun ve bakıcının masraflarını karşılayın. Bakıcınız tatil için normalde sahip olmadığı şeylere ihtiyaç duyacaksa (plaj, kayak kıyafeti vb.) bunların da ücretini karşılayın. Tatil için bulunduğunuz yer mutfak müdahalesi gerektiriyorsa gerekli yiyecek ve içecekleri eksiksiz temin ettiğinizden emin olun.

7. Çocuğunuzun Bakıcı Hakkındaki Düşüncelerini Mutlaka Dikkate Alın

Bakıcı ihtiyacınız sadece çocuğunuz ile birlikte tatile gitmek için gerekliyse bakıcıyla görüşmelere aylar öncesinden başlamalısınız. Bakıcınız ile tatilin hemen öncesinde tanışmanız, paylaşımlarda bulunmanızı engeller. Bu nedenle hem çocuğunuz hem sizin için rahat bir tatil geçirmenize engel olabilir. Bu durumun yaşanmaması için önceden bakıcınız ile birlikte zaman geçirin. Çocuğunuzun mutsuzluğu durumunda her iki taraf da mutsuz olabileceğinden çocuğunuzun bakıcı hakkındaki düşüncelerini (bebek ise kucağında durmak istemez) mutlaka dikkate alın.

8. Çocuğunuzla Seyahat Öncesi Güzel Bir Konuşma Yapın

Çocuğunuzun yaşı uygun ise çocuğunuzla seyahat öncesi güzel bir konuşma yapın. Tatilinizin nasıl olacağından, kendisiyle bakıcının ilgileneceğinden ve bazı durumlarda sizinle de vakit geçirebileceğinden bahsedin. Eğer çocuğunuz henüz bir bebek ise, bakıcınız ile mutlaka önceden vakit geçirmeli. Aksi takdirde kucağına gittiğinde ağlama krizlerine girebilir.

9. Bakıcının Kimliğinin Fotokopisini Yanınızda Bulundurun

Birlikte tatile gitmek üzere anlaştığınız bakıcının; çocuğunuzun hastalıkları, kullandığı ilaçları, varsa doktorunun iletişim bilgileri gibi bilgileri bilmesi önemli olduğu kadar sizin de bakıcı hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Tatile beraber çıktığınız bakıcının kimliğinin fotokopisini yanınızda bulundurun. Kullandığı ilaçlar varsa bilgi sahibi olun. Kendisinin başına bir şey gelmesi durumunda ulaşabileceğiniz yakınlarının iletişim bilgilerini not edin.

Bakıcı anne ve babanın olmadığı veya çocuğuna yeterli vakit ayıramadığı durumlarda  düzeni ve kuralları devam ettiren kişidir. Bakıcı çocuğunuzun bağımsızlığını kazanması, özgüven gelişimi için doğru rehber olmalıdır. Bakıcı çocuğunuzun tüm geleceğine etki eder. Bu nedenle çocuğun ev dışındaki ortamlardaki bakımını üstlenecek bakıcının seçimi ve bakıcınız ile tatildeyken dikkat etmeniz gereken 9 konu son derece önem taşır. Bu konulara dikkat ettiğinizde bakıcınız ile herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür ve en değerli varlığınızı gönül rahatlığıyla emanet edebilirsiniz.

Bakıcınız sayesinde rutin tempodan uzaklaşıp rahat nefes alabilir ve konforlu bir tatil yapabilirsiniz. Bakıcınız size ve çocuğunuza kendisini sevdirebildiyse ve işini gerçekten iyi yapıyorsa ona tatil sonrasında şans verebilir, çocuğunuzun bakımı görevini verebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar