Genel
28 Eylül 2018

Bakıcı Ücretleri 2018

Bakıcı ücretlerini etkileyen birtakım faktörler vardır. İstihdam etmek istediğiniz bakıcının özellikleri, ondan beklentiniz gibi hususlar bakıcı ücretlerini her zaman için etkiliyor. Ayrıca, yatılı veya tam zamanlı çalışma modellerinden birisini tercih etmelisiniz. Yatılı bakıcılık hizmeti sunan kişilerin tam zamanlı çalışanlara göre fazla ücret alabilir.

1. Eğitim seviyesi fiyatı etkiliyor.

Çocuk gelişimiyle ilgili bölümlerden mezun olan veya psikoloji gibi dallardan mezun olduktan sonra kendisini çocuk bakımında geliştiren kişilerin talep edecekleri ücret fazla olabilir. Bunların deneyimleri, daha önce çalıştıkları yerlerin statüsü, özellikleri gibi unsurlar da fiyatları etkileyebilir. Lisede çocuk gelişimi bölümü okuyan ve daha sonra çalışmaya başlayan kişilerin tecrübeleri yüksektir. Bunlar, üniversite mezunlarına kadar yüksek ücretler talep etmeyebilirler.

2. Çalışma şekli

Bakıcıya ne kadar ihtiyacınız olduğunu belirlemelisiniz. Haftanın bazı günleri ihtiyacınız olabilir. Bu durumda, gündelik bir ücret üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışma modellerinden birisini de seçebilirsiniz. Eğer, bakıcının yatılı çalışmasını istiyorsanız, fazla ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ancak yabancı çocuk bakıcıları yatılı olarak daha uygun fiyata çalışabilirler. Yerli bakıcılar, yatılı çalışmaya meyilli değildir.

3. Bakıcıdan beklentiler.

Bakıcından beklenilen hizmet şekli de fiyatları etkileyebilir. Mesela, bakıcının yatılı olması gibi… Bazı ebeveynler, çocuğunun dil eğitimine önem veriyor. Bu nedenle, bakıcının İngilizce bilmesini istiyor. Bu da, fiyatı etkileyen bir husustur. Yabancı bakıcılar, hem yatılı kalma hususunda hem de İngilizce bilgisi açısından avantajlıdır.

4. İllere göre fiyatlar değişiyor.

Çocuk bakıcısı hizmetlerinin en pahalı olduğu yerlerden birisi, İstanbul’dur. Daha sonraki yerler ise, İzmir ve Antalya bölgeleridir. Fiyatları bakıcının özellikleri de doğrudan etkileyebilir. Bunları da göz önüne aldıktan sonra bakıcı için ödenecek aylık miktarı tahmini olarak hesaplamak mümkündür.

Doğru Bakıcıyı Seçmek

Çocuk bakıcısı seçmek veya çocuğu bakıcıya emanet etmek, zor bir süreçtir. Daha önce böyle bir tecrübe yaşamayan annelerin kaygıları çok fazla olabilir. Ancak işi kolaylaştırmak ve çocuğunuzu güvenilir birine teslim edebilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bakıcıdan beklentilerinizi, bakıcıda olmasını istediğiniz özellikleri önem derecesine göre yazmalısınız. Böylece, tercih işini daha kolay bir hale getirmiş olursunuz.

Fiyat odaklı tercih yapmayın

Burada yapılan bir hata var: O da, fiyat odaklı bir tercih üzerine yoğunlaşmak. Fiyat hususu, en son araştırılacak konusudur. Önemli olan bakıcının özellikleri, iş tecrübesi ve çocuğunuza verebilecekleridir. Sadece fiyat odaklı hareket edilmesi asla doğru olmaz. Bu durum, çocuğunuzla

anlaşamayacak veya sizinle uyum sağlayamayacak bir bakıcıyı seçmenize yol açabilir. Sürekli bakıcı değiştirmek ise, çocuğunuzun gelişimi açısından doğru değildir.

Çocuğunuzun kendi evinizde bakılması çok daha güvenlidir. Bazı bakıcılar, hizmet verdiği kişilerin çocuklarına kendi evlerinde bakarlar. Ancak bu durum, evin de bebek veya çocuk için güvenli olup olmadığı sorusunun sorulmasını gerektirir. Kendi evinizde, bebeğin güvenliğini tehdit edici unsurlar konusunda tedbir alabilirsiniz. Bakıcının evinde bunu yapabilmek mümkün olmayabilir. Bununla beraber, kamera gibi cihazlarla bakıcı ve çocuk arasındaki iletişimi takip edebilirsiniz. Yine, başkasının evini bu şekilde izlemeniz söz konusu olmaz.

Bir bakıcı, çocuk üç yaşına girinceye kadar yanında kalmayı garanti etmelidir. Bu aile açısından da, çocuk açısından da en doğru tercihtir. Kısa dönemli çalışmak, belli bir masrafın bedelini çıkarmak için iş yapmak, bakıcılık mesleğinin doğasına aykırıdır. Dolayısıyla, tutmak istediğiniz bakıcının iş referanslarına, ne sıklıkla iş değiştirdiğine ve son olarak da çocuğunuzla ne zamana kadar ilgileneceği hakkında bilgi almalısınız.

Bakıcıda olması gereken temel nitelikler nedir?

Her bakıcının kendisine özel bir yeteneği olabilir. Bu onu başarılı ve ayırt edici kılabilir. Ancak bakıcı seçiminde öncelik temel kriterlerdir. Eğer temel bakıcılık kriterleri karşılamayan biriyle mülakat halindeyseniz, görüşmeyi bitirebilirsiniz.

1. Bakıcıda öncelikli aranan özellik, temizlik olmalıdır. Çocuklar, bakıcılarını taklit edebilirler. Kendi bakımına dikkat etmeyen bakıcı kötü örnek teşkil edebilir. İyi giyinmelidir; ama gösterişli bir giyim tarzına sahip olmaması gerekir.

2. Bakıcının aile yaşantısı hakkında da bilgi almalısınız. En azından ailenize alacağınız ve çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişi hakkında bazı şeyleri bilmeye ihtiyacınız var. Aile yaşantısı iyi olmayan, sorunları bulunan kişilerin bebekle ilgilenebilmesi pek mümkün olmaz. Bakıcılık yapan kişilerin çoğu ailelerine bağlı yaşayan kişilerdir.

3. Bakıcı disiplinli hareket etmelidir. Elbette ki bazı zamanlar eğlenebilir. Ancak bebekle ilgili işlerin yerine getirilmesinden sonraki zamanı eğlenceye ayırabilir. Çocuğun gelişimi açısından neşe verici oyunlar tertip edebilir.

4. Sorumluluk sahibi olmayan birisi, çocuk bakımında başarılı olamaz. Bu kişiler omzunuzdaki yükleri almak yerine, yük bindirebilirler. Çünkü mesuliyet duygusu gelişmeyen kişiler, inisiyatif kullanma konusunda becerikli olmazlar. Bu da, çocuk bakımını her yönden olumsuz etkileyebilir.

5. Bir bakıcıdan beklenilen veya olması arzu edilen özelliklerden biri, iletişimdir. İletişim konusunda normal birinden daha iyi ve yetenekli olmalıdır. Hem çocukla kurulan iletişim, hem de aileyle kurulan diyalog, iyi ve kaliteli olmalıdır.

6. Çocuk gelişimi konusunda eğitimli olması önemlidir. Çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyici faaliyetler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Onun anne ve babasıyla kuracağı bağı sağlamlaştırıcı etkinlikler yapabilmelidir. Daha önce çocuk yetiştirmeyen ve bakmayan bir anne için bakıcının iyi bir deneyime sahip olması önemlidir.

7. Herhangi bir sağlık probleminin olmamasına da dikkat edilmelidir. Özellikle, psikolojik rahatsızlıklara sahip olan bakıcı, çocuğun psikolojisini de bozabilir. Çocuğa bakmakta zorlanacağı bir fiziksel rahatsızlığa da sahip olmamalıdır.

8. Bir bakıcının sigara kullanması kabul edilebilir durum değildir. Bağımlılık yaratan hiçbir maddeden kullanılmaması lazımdır.

9. Bir bakıcı sabırlı olmalıdır. Özellikle aşırı hareket eden ve laf dinleme konusunda inatlaşan çocukların bakıcıları deneyimli olmalıdır. Sabırla çocuğun disiplin altına alınması için profesyonel yöntemlere başvurmalıdır. Asla korumacı veya baskıcı yaklaşımlar sergilememelidir.

Bu hususlarda bilgi sahibi olmak için bakıcıyla mülakat yapılması yeterli olmayabilir. Karar verme aşamasında olduğunuz bakıcının mümkünse evine ziyarete gidin. Çocukları varsa, onlarla iletişimine bakın. Evindeki düzene ve temizliğe göz gezdirin. Böylece, bakıcı hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz. Bakıcıyı, çevresinden sordurmakta fikir elde edebilmeniz açısından iyi olabilir. Bu kadar hassas olmaya gerek var mı gibi sorular aklınıza gelebilir. Çocuğunuzu güvenilir birisine emanet etmek kolay değildir. Bu nedenle, ince eleyip sık dokumak gereklidir. Doğru kurum ve kuruluşlardan da destek alarak, en iyi bakıcı hizmetine en uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Zor günlerinizden sizi kurtaracak bakıcı seçme fikirleri için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar