Genel Bebek/Çocuk Bakım
16 Mayıs 2018

Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bakıcı seçerken bir takım hususlara mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocuğun güvenliği ve eğitimi için en iyi bakıcılarla çalışmak şarttır. Aksi takdirde sorun yaşanma ihtimali yükselebilmektedir.

Bakıcı adayı olacak kişilerin mutlaka daha önce başka bir aile ile çalışmış olması şarttır. Bu kriteri mutlaka birinci kriter olarak almanız gerekmektedir. Diğer ailelerin referansları önemlidir. Ek olarak anlaşma sağlayacağınız firmaların yorumlarını da internet üzerinden okuyabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bakıcı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz ama öncesinde çocuk bakıcısının ne olduğunu ve hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Çocuk Bakıcısı Kimdir? Ne İşe Yarar?

Çocuk bakıcısı, belli saatler içerisinde çocuklara bakma görevine sahip olan eğitimli bireylerdir. Bu bireyler ebeveynlere yardımcı olmak için çalışmalar yürütmektedir. Ebeveynler için çocukları bir başkasına bırakmak zor bir karar olmamaktadır. Bakıcı seçerken mutlaka o kişinin güvenilir birisi olması gerekir. Ek olarak çocuklar hakkında bilgi sahibi olması da en önemli tercih sebeplerinden birisidir. 

Çocuk bakıcıları hem ailelerin işlerini kolaylaştırmakta hem de çocukların eğitim sürecine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle de mutlaka eğitimli ve işini bilen bir bakıcı ile anlaşma sağlamak mühimdir. Çocuk bakıcılarının görevleri şunlardır:

 • Çocukların ya da bebeklerin uyku, yemek, tuvalet gibi günlük faaliyetlerini gidermelerine yardımcı olmak. 
 • Sosyal kuralları öğretmek.
 • Çocukların hijyenini sağlamak. El, yüz ve vücut temizliği ile beraber, kıyafetlerin değişimini yapmak.
 • Çocukların yaşına ve zeka düzeyine uygun bir biçimde eğitici ve öğretici etkinlikler düzenlemek.
 • Eğitici araçlar, kitaplar, oyuncaklar ve eğitim materyalleri kullanmak. 

Peki çocuk bakıcıları hangi araçları kullanmaktadır?

 • Evcilik oyuncakları
 • Hikaye kitapları
 • Resim defteri
 • Boya kalemleri
 • Peluş ya da dolgu hayvan oyuncakları
 • İnşa oyuncakları
 • Renkli kartonlar
 • El işi kağıtları
 • Tahta bloklar
 • Resimli kağıtlar
 • Oyuncak hamur
 • Artık materyaller (Bunlarla el işi çalışmaları yapma)

Peki Bir Çocuk Bakıcısında Olması Gereken Özellikler Nelerdir? 

Aileler öncelikle çocuk bakıcısı aramaya başlamadan önce kendi istedikleri özellikleri kafalarında tasarlamalıdır. Bu arama sürecini daha hızlı bir hale getirecektir. Bakıcıyı hangi kanal aracılığı ile arayacakları da önemli bir husustur. Firma aracılığı ya da internet üzerinden araştırma yapma gibi seçenekler bulunmaktadır. Aileler daha sonra eğer aracı kullanacaklarsa bu aracıdan bakıcının referanslarını istemeli ve kendi isteklerini de aracılara bildirmelidir. Aşağıdaki özellikler de mutlaka bir bebek bakıcısında bulunmak zorundadır:

Sağlığı iyi olmalı:

 Genel sağlık önemlidir. Soğuk algınlığı veya başka bir bulaşıcı hastalık bulunuyorsa o kişiyi çocuk bakıcılığı işine kabul etmeyin.

Güvenilir ve sorumlu olmalı: 

Güvenilirlik şarttır. Çocuğun sağlığı ve güvenliğinden çocuk bakıcısı sorumludur.

Küçük çocukları seviyor olması: 

En iyi bebek bakıcıları genellikle çocukları anlar ve severler. Çocuklar ise onları sevip sevmediğinizi bilme eğilimindedir. Bu nedenle çocuk bakıcısı mutlaka çocukları sevmeli ve onlarla iyi anlaşmalıdır. 

Kendine güvenli: 

Çocuklar, çocuk bakıcısının söylediklerine göre hareket etmezler. Bakıcının kendisine olan güven eksikliğini fark ederek ondan yararlanabilirler. Bu nedenle bakıcı mutlaka kendisine güvenmelidir. 

Olgun olmalı: 

Seviyeli olmak ve acil bir durumda sakin davranmak gerekmektedir. Bir çocuk bakıcısı otorite ve disiplini korumak zorundadır.

İyi davranışlar göstermeli: 

Hoş olmak ve nazik davranmak bir çocuk bakıcısında olması gereken en önemli özelliklerden birisidir. Bu, dolapların ve kişisel eşyaların içinden geçmeyerek ailelerin mahremiyetine saygıyı da içermektedir.

Çocuklarla ilgili bilgili olmalı: 

Çocuk gelişimi aşamalarının temel bir anlayışı vardır. Ayrıca, beslenme, giyinme, bebek bezi, banyo yapma ve genç ve büyük çocuklarla oynama gibi temel teknikleri de bilmek gerekmektedir.

Güvenlik bilincinde olmalı: 

Çocukları zarardan korumalıdır. Bu nedenle tehlikelere karşı her zaman uyanık olmalıdır.

Oyun oynamayı bilmeli: 

Ebeveynler, oyun, aktivite ve zanaat yaratabilecekleri iyi bir hayal gücüne sahip bir çocuk bakıcısı istiyorlar. Çocuk bakıcılarının çocuklarını televizyonun önünde bekletmelerinden de asla haz etmiyorlar. Bu nedenle çocuk bakıcısı eğlenceli bir kişilik olmalıdır. Çocukları için sağlıklı, eğlenceli ve aktif bir ortamı teşvik etmeyi gerçekten önemseyen bir bakıcı her zaman ilk tercih olacaktır.

Aktif olmalı: 

Çocuklar yüksek enerjilidir ve sürekli hareket halindedir. Bir çocuk bakıcısı bu enerjiyle eşleşmeli ve hazırlıklı gelmelidir. Aksi halde çocuklara uyum sağlayamayabilir. Bu durum da sorunlara yol açar. 

Sorumluluk sahibi: 

Güvenilir bir çocuk bakıcısı her ebeveynin hayalidir. Ebeveynler, güvenebilecekleri birini isterler.

Deneyim: 

Bebek bakma, insanların düşündüğü kadar kolay değildir. Hazırlık, güven ve beceri gerektirir. Bebek bakıcılığı deneyimine sahip olmak her zaman için ilk tercih olmayı sağlar. Ebeveynler, plansız durumlar ortaya çıktığında ayakları üzerinde durmayı bilen, bir çocuk üzgün olduğunda ya da yaralandığında soğuk kanlılıkla eyleme geçen ve oyuncak ve oyunlarla ilgili tartışmalarda bulunacak olan bakıcıları isteyeceklerdir. 

Benzer ilgi alanları: 

Bir "gereklilik" olmasa da, çocuklarla benzer çıkarları paylaşan bir bakıcı, işi herkes için daha keyifli hale getirebilir. Bebek bakıcısı aradığınız sırada mutlaka çocuklarınızın ilgi alanlarını (pişirme, müzik) ve becerilerini belirtmenizde fayda vardır. (Örneğin basketbol takımının kaptanı olmak gibi.)

Yetenekli: 

Bir bebek bakıcısı İlkyardım ve CPR sertifikası gibi belirli niteliklere sahip olmalıdır. Günümüzde çoğu aile, bebek bakıcılarının bu sertifikalara sahip olmasını beklemektedir. Acil bir durum ortaya çıkarsa, yardım etmeye hazır olmak zorundadır. Günümüzde birçok fırma bu sertifikaları kazanmak ve diğer önemli çocuk bakım yeteneklerini öğrenmek için kullanabileceğiniz bir çocuk bakıcısı derslerine sahiptir.

İnatçı: 

Durum ne olursa olsun, bir bebek bakıcısı buna devam etmeli ve asla pes etmemelidir. İnandırıcı olmak ömür boyu sürecek bir beceridir. Çocuğun zor ve zaman gerektiren bir tarih ödevi var mı yoksa yaklaşan bir resital için piyano çalmaya ihtiyaç mı duyuyor? Bunu mutlaka çocuk için eğlenceli bir hale getirmeye çalışmak gerekiyor. 

Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Bir çocuk bakıcısında hangi özelliklerin olması gerektiğini öğrendik. Peki ebeveynler bakıcı seçerken hangi noktalara dikkat etmelidir? Bu konuda söyleyeceğimiz en önemli şey az evvel bahsedilen özelliklere sahip olmasıdır. Bunun dışında bakıcının deneyimi ve referansları da önem kazanmaktadır. Peki ebeveynler bakıcı seçerken nelere dikkat etmelidir? Bu hususları sizler için listeledik:

 • Bir bakıcı mutlaka çocukları ve işini sevmelidir. Çocuk bakıcıları, günlerinin çoğunu küçük yetişkin etkileşimleriyle geçirir ve çocuklarla vakit geçirmekten gerçekten keyif almalıdır.
 • Çocuk bakıcısı, çocuğun gelişimini temel bir biçimde kavramış olmalıdır. Bakıcılar, çocuk bakımı uzmanlarıdır ve çocuklara gelişimsel olarak uygun deneyimler sağlamaktan sorumludur.
 • Sabırlı kişiler olmalıdır. Eğer öfkesini kontrol edemeyen bir kişiyse, bu kişi kesinlikle çocuk bakıcısı olarak alınmamalıdır. Aileler en çok bu hususa dikkat etmelidir.
 • Profesyonel olmalıdır. Örneğin komşunun kızından çocuk bakıcısı olması istenmemelidir. Bu işin eğitimini almış kişilerle çalışmak çocuğun sağlığı ve eğitimi için çok mühim bir husustur. 
 • Çocuk bakıcıları çocuklarla çok vakit geçirmektedir. Bu nedenle çocukların ruh hallerini ve davranışlarını öfkesini yitirmeden veya dışa doğru vurmadan durumu kotarmalıdır.
 • İyi bir bakıcı güvenlik bilincindedir. Çocuk bakıcıları görevdeyken çocuklardan yalnızca kendileri sorumludur ve çocukların güvenliğini ilk ve en öncelikli sorumluluk olmalıdır.

 • Çocuk bakıcıları iyi bir iletişimcidir. Bakıcılar etkili bir şekilde ebeveynlerden ve çocuklardan bilgi almak zorundadır. Katı iletişim becerileri bu meslek grubu için çok önemli ve gereklidir.
 • Çocuk bakıcıları mutlaka, karşılaştıkları durumlara uyum gösterebilmelidir.
 • Bakıcılar anlayışlı olmalıdır. Merhamet ve anlayış her şeyden önemlidir.
 • İyi bir çocuk bakıcısı besleyici bir ruha sahiptir. Bakıcılar, çocukları desteklemek ve teşvik etmekle sorumludur ve gelişimlerini her zaman için daha iyiye götürmelidir.
 • İşinde iyi bir çocuk bakıcısı güvenilirdir. Ebeveynler bakıcıya güvenerek yükümlülüklerini yerine getirebilirler.
 • Çocuk bakıcıları sorumludur. Bakıcılar, çocukların bakımlarından sorumludur. Kaliteli çocuk bakımını mutlaka yerine getirmelidirler.
 • Çocuk bakıcıları her zaman için şu özelliğe sahip olmalıdır: Saygı. Bakıcılar ve ebeveynler her zaman çocuk yetiştirme uygulamaları veya kararları konusunda hemfikir olamazlar. Bakıcılar ebeveynlere ve uygulamalarına saygılı olmalı ve sahip oldukları otoriteyi onurlandırmalıdır.
 • İyi bir çocuk bakıcısı organize olmalıdır. Bakıcılar gün boyunca birçok sorumluluğa sahiptir ve görevlerini yerine getirmelerini ve görevlerini tamamlamalarını sağlamak için organize olabilmelidir.
 • Çocuk bakıcıları mutlaka kendilerini motive etmelidir. Bakıcılar daima işlerini ve yeteneklerinin en iyisini yapmak için motive olabilmelidir.
 • Bir acil durumun üstesinden gelmek bir çocuk bakıcısı için en önemli özelliklerden birisidir. Çocuklar incinir, doğal afetler ve kazalar gerçekleşebilir. Bakıcılar ortaya çıkacak acil durumun nasıl üstesinden geleceğini bilmelidir.
 • Çocuk bakıcıları yaratıcıdır. Bakıcılar çocukların zihinlerini kendi bakımları ile meşgul etmelidir. Bir çocuk bakıcısı olarak çalışmak için hayal gücü gereklidir.
 • Çocuk bakıcıları disiplin, güvenlik ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamak söz konusu olduğunda, anneler kadar işi iyi bilmelidir.
 • İyi bir çocuk bakıcısının kriminal geçmişi de temiz olmalıdır. Bakıcılar, çocukların iyi olmalarına, vatandaşlık görevlerine karşı çıkmamalarına ve çocuklarının bakımında rol model olmalarına yardımcı olur. İşin samimi doğası nedeniyle, çocuk bakıcısının suç faaliyeti geçmişi olmamalıdır.
 • Çocuk bakıcıları mutlaka güçlü bir ahlaka sahip olmalıdır. Bakıcılar, bir çocuğun dünya görüşünü şekillendirmeye ve vicdani pusulasını ayarlamasına yardımcı olur. Bakıcılar ahlaki bir karaktere sahip olmalıdır.
 • İyi bir çocuk bakıcısı çocuklarla bağlantı kurabilir.
 • Bir çocuk bakıcısı doğal olarak çalışmak için bakıcı işinin doğasını sevmelidir. 
 • İyi bir çocuk bakıcısı, çocuklarının bakımında olumlu bir fark yaratmaya kendini adamıştır. Bakıcılar, çocukları bakımlarında etkilemekte ve çocukların hayatlarında oynadıkları rolün önemini kabul etmelidir. Bakıcılar, önemsedikleri çocukların hayatlarında olumlu bir fark yaratmayı taahhüt etmelidir.

Bakıcılarında İnsani İhtiyaçları Olduğunu Unutmamak Gerek

Elbette, herhangi bir ebeveyn gibi bir çocuk bakıcısı da bazı durumlarda daha az enerjik olabilmektedir. Fakat bu durumlar aileler tarafından iyi bir biçimde değerlendirilmelidir. Örneğin bakıcı ile anlaşma sağlamadan evvel mutlaka referansları kontrol etmek şarttır. Bu referanslar sayesinde bakıcıların daha önceki çalışmalarında çocuklara nasıl davrandığı ve nasıl bir bakıcı olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Ebeveynler mevcut veya potansiyel bir çocuk bakıcısını değerlendirirken güçlü bir şekilde değerlendirilmelidir. Eğer internet üzerinden bir araştırma yapılacaksa da yorumlar mutlak surette okunmalıdır. Bu yorumlar sayesinde her zaman için güvenilir ve işinde başarılı bir çocuk bakıcısı bulmak mümkün olacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar