Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Antalya Bebek Bakıcısı Arayanlar İçin Rehber

Türkiye’nin en kalabalık beşinci şehri Antalya, köklü tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle önemli bir turizm şehridir. Kadınların, Antalya ilinin bu avantajından yararlanmasıyla Antalya bebek bakıcısı arayanlar bakımından çocuk bakımı endüstrisinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Antalya ilindeki kadın nüfusunun %49,6 olduğu düşünüldüğünde, Antalya bebek bakıcısı arayanlar ve bebek bakıcılığı yapmak isteyenlerin fazlalığı anlam kazanır. Geleneksel olarak, ailede kadının görevi çocuk bakım hizmetiyken çağın yeniliklerinin ortaya çıkardığı koşullar, rollerin değişmesine ve annenin emek piyasalarına girmesine neden olmuştur. Bu durumun sonucu olarak Antalya bebek bakıcısı arayanlar azımsanamayacak ölçüde artış göstermiştir.

 

Bir çocuk için en tanıdık yüz, 9 ay karnında konakladığı annesinin yüzüdür. Dolayısıyla çocuk için en güvenilir yer de annesinin kucağıdır. Bir çocuğun anneye olan ihtiyacı sadece fiziksel değildir. 0-3 yaş dönemindeki bebeğin psikolojik ve eğitimsel açıdan da anneye ihtiyacı vardır. Ancak yaşam şartları nedeniyle çalışma hayatına atılan anneler, çocuklarından kısa süreli uzak kalırlar.

Çocuğundan uzak kalan bir annenin birçok tedirginliği vardır. Çocuğa kim bakacak, bir yabancıya nasıl güvenebilirim, çocuğuma bakabilecek birini nerden bulabilirim, çocuğum benden uzak kalırsa aramızdaki bağ zayıflar mı gibi pek çok soru zihnini meşgul eder. En büyük isteği, çocuğunun kendisi olmadığında bakımının güvenli şekilde yapılabilmesi olan çalışan anne, bakıcı sorununu çözmediği sürece iş hayatında gerektiği gibi verimli olamayacaktır.

https://www.evdekibakicim.com/ Antalya bebek bakıcısı arayanlar için bakıcıyı bir sorun olmaktan çıkarıyor ve çocukların iyi yetişmesine aracılık ediyor.

Antalyada Bebek Bakıcısı Arayanlar

Türkiye’nin hemen her yerinde ve Antalyada bebek bakıcısı arayanlar; bakıcının, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilme yetisine sahip olmasını beklediği gibi kendisini çocuğun annesinin yerine koyabilecek kadar çocuk sevgisinin olmasını bekler.

Bir çocuğun bakımı sadece çocuğun altını değiştirmek, karnını doyurmak değil, yeteneklerini arttırıcı aktiviteler yaptırmaktır. Çocuğun duygusal ihtiyaçlarının doğru tanınması ve doyurulması sayesinde çocuğun psikolojik gelişimi sağlanır.

Bebek Bakıcısı Aranıyor

Bebek bakıcısı bulma sürecinde verilen bebek bakıcısı aranıyor ilanlarında en çok önem verilen konu, bakıcının çocuk gelişimi konusunda eğitimli olması veya deneyimli olmasıdır. Daha önce bakıcılık yapmış veya bu alanda eğitim almış bir kişinin bu işi en doğru şekilde yapabileceği ortadadır.

Bakıcının mesleğini en doğru şekilde yapabilmesi için, bakıcının bilgili olması elbette yeterli değildir. Sabırsız, merhametsiz, çocukları sevmeyen, beslenme ve temizlik konusunda özenli olmayan bir kişinin eğitimi veya deneyimi ne düzeyde olursa olsun, çocuğun bakımını en doğru şekilde yapabilmesi mümkün değildir.

Zorlu bakıcı seçiminin ardından, çocuğun bakıcıya ve annesinin kısa süreli yokluğun alışabilmesi süreci başlar. Çocuklarda anneden ayrılma korkusu, annenin bir daha geri gelmeyeceği endişesi olabilir. Ancak bu durum elbette geçicidir. Bakıcı ile arasında bağ kuran çocuk, zamanla duruma alışır. Sürecin kolaylaşması için ebeveynler bazı önlemler alabilir.

Bakıcı ile geçireceği ilk günlerde çocuğunuzun yanında olup bakıcı ile güvenli zaman geçirerek alışmasını sağlayın. Çocuğunuzun yanında bakıcıya ilgi gösterin ve onun sizin için önemli olduğunu çocuğunuza hissettirin. Bakan kişiden bahsederken ilgili ve heyecanlı davranın.

Bir rutin oluşturun. Örneğin, her gün masal okuyun, onu sevdiğinizi söyleyin ve sizi tekrar göreceğini, eve geri döneceğinizi anlatın. Bu sırada ona fular, eldiven gibi herhangi bir eşyanızı verin. Birçok çocuk, anne ve babanın yokluğunda albümlere bakarak rahatlar. Çocuğunuzun sevdiği herkesin yer aldığı bir fotoğraf albümünü bırakabilirsiniz.

Bazı çocuklar suyla oynamaktan hoşlanır bazıları dışarıyı izlemekten… Bakıcıya çocuğunuzun nelerden özellikle keyif aldığını, neyi yaptığında iyi hissettiğini söyleyin. Böylece bakıcının çocuğunuzu oyalaması daha kolay olacaktır.

Çocuğunuza söz verdiğiniz saatte evde olun. Aksi halde çocuğunuz sözünüzü tutmayıp ona doğruları söylemediğinize inanır ve güveni sarsılır. Saklambaç, sıcak- soğuk gibi çocuk oyunları, çocuğun giden her şeyin/ herkesin yok olmayıp geri geleceğine inanmasını sağlar.

İşten eve döndüğünüzde uzun bir duşa ve uykuya ihtiyacınız olabilir. Ancak çocuğunuzun da sizinle zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Onunla günün nasıl geçtiği hakkında konuşun, size sıkıca sarılmasına izin verin ve onu güldürün. Böylece siz olmadığınızda yaşadığı gerginliği üstünden atacaktır.

Bebek Bakıcısı Danışmanlık Şirketleri

Bebek bakıcısı danışmanlık şirketleri, bakıcı temini konusunda danışmanlık yaparak bakıcı seçimi sürecini kolaylaştırmaktadır. Veri tabanındaki nitelikli çocuk bakıcılarını ailelere yönlendiren danışmanlık şirketleri sayesinde ebeveynler, en değerli varlıkları çocuklarını güvenle bırakabilir ve işine odaklanabilir.

Bakıcı danışmanlık şirketlerinin, bilgilerini kayıt altına aldığı bakıcılarda gözettiği kriterler şunlardır:

 • Sevecen, sabırlı ve özverili olmak

 • Hijyen kurallarına özen göstermek

 • Güvenilir olmak

 • Sigara, alkol gibi madde bağımlılığı bulunmamak

 • Bulaşıcı bir hastalığı bulunmamak ve belgeleyebilmek

 • Çocuğa bakmasına engel olabilecek fiziksel veya ruhsal sağlık sorunu bulunmaması

 • Banyo, beslenme, giysilerinin ve yiyecek kaplarının temizlenmesi, ütülenmesi gibi sorumlulukları alabilmeli

 • Yabancı dil bilgisi olmalı

 • Yabancı uyrukluysa Türkçeyi iyi bilmeli

 • Referans verebilmeli

 • Kendi çocuğunu veya en az bir ailenin çocuğunu büyütmüş olmalı

 • Düzenli aile hayatı olmalı

 • Engelli bir çocuğa da bakabilmeli

 • Aile ile uyum içinde çalışarak ailenin kurallarına saygı gösterebilmeli

 • Çocuk okula gidiyorsa derslerinde yardımcı olabilmeli

Çocuk bakımı, dikkatli ve titiz olmayı gerektiren bir iştir. Doğuştan gelen veya sonradan oluşan bir engeli olan çocuğun bakımı ise, çok daha fazla dikkat gerektirir. Bu çocukların bakımından sorumlu olacak kişinin eğitimli olması veya özel eğitim öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, zihinsel engelliler öğretmeni gibi alanında uzman kişilerle işbirliği içinde olması oldukça önemlidir.

Engelli çocuk bakıcısı, çocuğu kısa ve basit komutlara alıştırabilmeli ve bunu yaparken olumlu ifadeler kullanarak, acele etmeden ve sakin bir şekilde yapmalıdır. Engelli çocuğun da dış dünyayı izleyerek anlama ve öğrenme şansı olmalıdır. Bu nedenle engelli çocuk bakıcısı, bakımını üstlendiği çocuğa sabırla yaklaşabilmelidir.

Engelli çocuk bakımı gibi ikiz çocuk bakımı da, ayrı bir dikkat ve özveri ister. Bazı ikiz anneleri, çalışmıyor olsalar da bakıcı yardımına ihtiyaç duyabilir. Tek veya çift yumurta ikizlerinin birçok konuda benzedikleri doğrudur. Ancak aynı yemeği sevmeyebilir veya aynı saatte uyumayabilirler. Bu da bakıcının iş yükünü artırır. Bu nedenle ikiz çocuk bakıcısının  enerji dolu olması önemlidir.

Bir bakıcının, işini iyi yapmadığını anlamanın tek yolu kamera taktırmak değildir. Bakıcının kötü olduğuna işaret eden bazı durumlar vardır. Bakıcının kötü olduğunun işaretleri şunlardır:

 • Çocuğun, bakıcıyı görmekten mutlu olmaması

 • Çocuğunuzu yetiştirme tarzınızı eleştirmesi

 • Gün boyunca çocukla yaptıklarını anlatmak konusunda isteksiz olması

 • Ufaklığın sürekli olarak küçük kazalar geçirmesi

 • Sürekli gecikmesi, erken çıkabilmek için izin istemesi

 • Ortam dağınık, çocuk pasaklı görünüyorsa

 • Anlattıklarında tutarsızlık olması

Çocuğunuzun sıklıkla kâbus görmesi, canavar ya da görünmeyen nesnelere ilişkin korku duyması, uyku sorunu yaşaması, karanlıktan korkması, nedensiz gelişen karın ağrısı, aniden bol miktarda harçlığının olması, yaşı biraz büyük olmasına rağmen altına yapması, parmak emmesi ve aniden öfkelenmesi taciz belirtileri olabilir. Bu durumda uzmandan destek almalısınız.

Çoğunlukla iyi bir bakıcıyı anlamak daha kolaydır. Çocuğunuz sürekli bakıcısı ile yaptıklarından, öğrendiklerinden bahsediyorsa, temiz görünüyorsa, bakıcısını gördüğünde mutlu oluyorsa gözünüz arkada kalmasın.

https://www.evdekibakicim.com/ sayesinde en değerlinizi emanet edeceğiniz bakıcıyı bulabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar