Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Ankara'da Bebek Bakıcısı Arayanlar

Ankara, siyasal bakımdan önemli bir kent olduğu kadar ekonomiye katkısı bakımından da önemlidir. Kadınların bu durumun oluşmasındaki rolü büyük olduğundan Ankarada bebek bakıcısı arayanlar çoğunluktadır.

Kadınların iş gücü, eskilerden beri vardır. Eskilerde, toplumun, kadına bakış açısı “aile işçisi” şeklinde olmuştur. Sanayi devrimi sonrasında, kadın iş gücü “emek” olarak görülmüştür.  Toplumun gelişmişlik düzeyinin artışının sonucunda, kadınların iş gücüne katılım oranı artmıştır.

 

Kadınların iş gücüne katılımının artmasına neden olan en önemli faktör, ekonomik koşullardır. Özellikle çocuk sahibi olan bir anne, çocuğunun fiziksel gereksinimlerini sağlamak için, büyük bir fedakârlık örneği gösterir ve çalışma hayatına girer. Böylece özellikle büyük şehirlerde ve Ankarada bebek bakıcısı arayanlar çoğalır.

Bazı durumlarda anneler, çalışma hayatında aktif olarak yer almasa bile, tüm evin yükü ve çocuğun sorumlulukları ile baş etmekte zorluk çekebilir. Bu nedenle evinde bakıcı çalıştırmak ister. Bazı durumlarda ise anne çocuğunun eğitiminin üst düzeyde olması için, alanında bilgi sahibi bakıcıya ihtiyaç duyar.

Bebek bakıcısı ihtiyacı, zorlu bir süreci başlatır. Bakıcının seçimi, çocuk ile bakıcı yalnız bırakıldığında ailenin tedirginliğin ortadan kalkması için geçen zaman, çocuğun anneden ayrılıp başkası ile zaman geçirmeye alışması aile için zor bir süreçtir. Siz de bakıcıya ihtiyaç duyuyorsanız, bu sürecin daha kolay geçmesi için bakıcı seçimi aşamasını sizin için kolaylaştırıyoruz. Ankarada bebek bakıcısı arayanlar, https://www.evdekibakicim.com/ adresi sayesinde kolayca çocuk bakıcısı bulabilir.

Bebek Gelişimi ve Bakıcının Rolü

Bitkilerin, büyümek için güneşe ihtiyacı olduğu gibi; çocukların da sağlıklı büyüyebilmeleri için sevgiye ve ilgiye ihtiyacı vardır. Bebek gelişimi için en temel ihtiyaç olan sevgiyi karşılayabilecek kişi, öncelikle ailedir. Ancak annenin çalışıyor olması ve doğum izninin bitmesi durumunda, çocuğun ihtiyaçlarını karşılaması için bir bakıcı görevlendirilir.

“Bakıcı” unvanı, bu işin önemsiz, geçici süreli yapılabilecek bir iş olduğu izlenimini uyandırabilir. Ancak bebek gelişimi ve bakıcının rolü düşünüldüğünde, çocuk bakıcılığının çok önemli bir meslek olduğu anlaşılacaktır.

Bakıcının, görevini iyi yaptığı halde ve çocuğa sevgiyle yaklaştığı halde çocuk tarafından istenmemesinin en önemli nedeni, ailenin işten eve geldiğinde veya izin günlerinde çocukla kaliteli zaman geçirmemesidir. Ailesinden yeterli sevgi ve ilgi göremediğini düşünen çocuk, anne ve babasının ilgisini çekmek için birtakım davranış bozuklukları sergiler. Bu davranışlar şöyledir;

 • Çevresindeki eşyalara zarar verir.

 • Kardeşleriyle, arkadaşlarıyla sürekli kavga eder.

 • Anne ve babasını kızdırabilecek işler yapar.

Çocuğun, anne ve babasından bir süre uzak kalıp bakıcı ile birlikte zaman geçirmesi gerektiğine alışması için, birtakım önlemler alınmasında fayda vardır. Bu önlemleri şöyle sıralandırabiliriz:

 • Bakıcı, göreve başlamadan önce aile ile birlikte vakit geçirmesi sağlanmalı

 • İlk zamanlarda, bakıcının evden ayrılmasından bir saat önce eve gelinmeli

 • Çocuğun yanında bakıcıya ilgi göstermeli, onun yeteneklerini övmeli

 • Akşamdan dönüş saati ile ilgili bilgi verilmeli, o sırada bakıcı ile olması gerektiği açıklanmalı

 • Sıcak-soğuk, saklambaç gibi oyunlar oynayarak, gidenin geri geleceği mesajı verilmeli

Bakıcının görevini kötü yapamadığı anlaşıldığında, bakıcının değiştirilmesi gereklidir. Çocuğun, sevmediği biriyle vakit geçirmek zorunda kalması, ruh sağlığını ve kişiliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Ancak bakıcının sık sık değişmesi, çocuğun daha ileri dönemlerde çevresindeki insanlarla (arkadaş, kardeş, eş…) yakın ve anlamlı ilişkiler kurmakta zorluk yaşamasına neden olur.

Bakıcı, görevini iyi yaptığı halde başka herhangi bir sebeple görevinden ayrıldığında, belli aralıklarla evine ziyaret yapılarak çocuğun alışması sağlanmalıdır.

Bakıcının görevi, çocuğun beslenmesini sağlayıp uyutmakla sınırlı değildir. İyi bir bakıcı, aynı zamanda iyi bir eğitmen olmalıdır. Bakıcı, yaratıcılığını kullanarak yeni oyunlar, aktiviteler üreterek bu oyunlar aracılığı ile çocuğu hayata hazırlamalı, ödevlerini yapmasına yardımcı olabilecek düzeyde bilgili olmalıdır.

Çocuk ile ilgili her şey bakıcının, görev tanımına dâhildir. Temizlik de bu görevlerden biridir. Bakıcı, çocuğun kullandığı eşyaların temizliğini, evin hafif temizliğini yapmalıdır. Ayrıca kendi dış görünümüne de önem vermelidir. Nitekim çocuklar, genellikle bakıcıyı kendilerine rol model olarak seçerler.

Bebek Bakıcısı Ankara

Büyük şehirlerde, istihdam alanının geniş olmasına bağlı olarak bakıcı ihtiyacı da fazladır. Bebek bakıcısı Ankara ilinde de önemli bir ihtiyaçtır. Bebek bakıcısı için görüşmeler yapan bir aile, birçok konuyu detaylarıyla ele almalıdır. En önemlisi ise, bebek bakıcısından beklentileri, anne ve babanın ortak kararıyla net olarak belirlenmelidir.

Aile, bebek bakıcısı adaylarıyla görüşme yapmadan önce, şu sorulara net cevaplar verebilmelidir:

 • Bakıcının hangi günler ve hangi saatler arasında çalışması gerekli?

 • Bakıcı, ev temizliğinden ne oranda sorumlu olmalı (süpürme, silme)?

 • Pazar ve market alışverişi, bakıcının sorumluluğunda mı olmalı?

 • Bakıcının arabası olması gerekiyor mu?

 • Bakıcı için özel oda ayarlayabilir miyiz? (yatılı bebek bakıcısı için)

 • Uzak bir semtte oturuyor olmasını kabul edebilir miyiz?

Aile, bu sorulara kendi içinde cevap bulduktan ve beklentilerini belirledikten sonra bakıcı ile görüşmelerine başlamalıdır. Ailenin bakıcı adayına sorması gereken, bakıcının kişiliği hakkında fikir edinmeyi sağlayan sorular şöyledir:

 • Bakıcılığı sürekli yapmak istiyor mu yoksa geçici bir iş olarak mı görüyor?

 • Kendisinin çocuğu var mı?

 • Daha önce hangi işlerde çalışmış?

 • Önceki işinden neden ayrılmış?

 • Eskiden çalıştığı aile hakkında neler düşünüyor?

 • Çocuk gelişimi alanında eğitimi var mı?

 • Güncel CPR (İlk yardım) sertifikası var mı?

 • Çocuğu hangi kurallar çerçevesinde disipline etmeyi planlıyor?

 • Yabancı dil bilgisi var mı?

 • Daha önce tuvalet eğitimi verdi mi?

 • Sağlıklı beslenme konusunda ne düşünüyor?

 • Çocuk hastalıkları hakkında ne kadar bilgi sahibi?

 • Son bir yılda önemli bir hastalık geçirdi mi, tedavi gördüğü bir hastalığı var mı?

Bakıcı, güven oluşana kadar dikkatle takip edilmeli, çocuk ise çok iyi gözlemlenmelidir. Bakıcıdaki ve çocuktaki davranış değişiklikleri sayesinde, bakıcının iyi olup olmadığı anlaşılabilir. Bakıcının iyi bir bakıcı olduğunu anlamayı sağlayan, bakıcının davranış biçimleri şunlardır:

 • İlk birkaç buluşmada, çocuğun ilgi alanlarını ve hoşlanmadığı şeyleri anlamak için sorular sorması

 • Eve zamanında gelmesi ve acil durumlarda bile işine hazır olarak gelmesi

 • Acil durum yönetimi, asi çocuklarla iletişim kurmanın yolları gibi konularda eğitimler almaya istekli olması

 • Çocuğun gönlünü kazanmak için ufak süprizler yapmak için aileden izin istemesi

 • Çocukla aktivite yapabileceği rahat kıyafetlerle gelmesi

 • Aileyi günün sonunda çocuğun yaptıklarıyla ilgili bilgilendirmesi

Bakıcısı ile mutlu olan bir çocuk; onunla ilgili şeylerden ve öğrettiklerinden bahsetmekten keyif alır, birlikte oynadıkları oyunlardan bahseder, onu gördüğünde neşelenir, kıyafeti sürekli temiz ve düzgündür.

Yatılı Bebek Bakıcısı

Gece yarısı yükselen ateş, dindirilemeyen öksürük, çocuk yola fırlatıldığında hissedilen korku, hevesle okulunda öğrendiği hareketleri yaparken bir yerinin kırılacağı korkusu… Çalıştığı için eve çok yorgun gelen annenin, çocukla ilgilenmesi yorgun düştüğü için zordur. Bu durumda ev işleri aksar, çocuğa yeteri kadar zaman ayıramaz. Annenin çocuğuna kaliteli zaman ayıramaması hem kendi kem de çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler.  Böylece yatılı bebek bakıcısı ihtiyacı doğar.

Bakıcının yatılı olması, sorumluluklarının artmasına neden olur. Çocuğuna baktığı aileyi kendi ailesi gibi göremeyen ve aileden mesafeli de olsa yakınlık göremeyen bakıcının, yatılı olarak çalışması zordur. Bu nedenle aile ile bakıcı arasındaki iletişim büyük önem taşır.

Bebek bakıcısı ihtiyacınız mı var, çocuğuna bakabileceğiniz bir aile mi arıyorsunuz o halde https://www.evdekibakicim.com/ sizin için en güvenli adres olacaktır.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar