Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Ankara Keçiören İlçesinde Bebek Bakıcısı Arayanlar Tercihlerini Nasıl Yapıyor?

Ankara Ķeçiören ilçesinde yaşayan insanlar bebek bakıcısı ararken titizlikle araştırma yapmaktadır. Bunun sebepleri üzerinde durmadan önce, bebeklerin gelişiminin ne derece önemli olduğu iyi anlaşılmalıdır.

Bir toplumun geleceğini oluşturan bebeklerin gelişimi için ailelere ve o toplumda yaşayan diğer herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Doğduğu andan itibaren bir birey statüsünde olan ve bu bilinçle yetiştirilmesi gereken bebeklerin hayatlarında, karakterleri ve düşünce yapılarının şekillenmesinde son derece büyük öneme sahip olan belirli evreler vardır. Bu evrelerde çocuklara mutlu, özgüvenli ve kendilerini kolaylıkla ifade eden kişiler olmaları için bir takım şeyler yapılması gerekmektedir.

Günümüz anne ve babalarının genellikle çalışıyor oluşu bebeklerine bakacak yeterli zamanı bulamama durumunu beraberinde getirmektedir. Bu nedenle çoğu anne ve baba, güvenebilecekleri bir bebek bakıcısı bulmak istemektedir. Ebeveynlerin ilk tercihi aile büyükleri yakınlarda oturuyor ise çocuklarını onlara emanet etmektedir.

 

Peki ama Böyle Bir İmkanı Olmayan Kişiler, Bebek Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle hiç tanımadığınız bir kişiyi evinize ve daha da önemlisi çocuğunuzun yanına alacağınız için tecrübelerini, eğitimini ve referanslarını görmek, ilk etap için son derece mantıklı olacaktır. Bakıcı adayının ne zamandır bebek baktığı, neden bu işi yaptığı, bebeklerin gelişimine dair neler bildiği çok önemlidir. Ayrıca bir önceki işinden neden ayrıldığı da önemli bir konudur. Bunların yanında acil durumlarda neler yapabileceğini anlamaya yönelik sorular da sorulabilir. Böylelikle beklenmeyen şeyler yaşanma ihtimali karşısında hazır olup olmadığı ölçülebilir.

Bebek hastalandığında onunla yeterince ilgilenebilecek donanıma sahip olup olmadığı da ayrı bir önem taşımaktadır. Neticede mümkün olan en kısa sürede hastalığın iyileşmesi bebeğin sağlığı için önemlidir.

Tüm bunların dışında en önemli olan şey, anne ve babanın bebeklerini yetiştirmeyle ilgili fikirleri ile bakıcının bu konuya dair bakışının paralel olmasıdır. Günlük zamanının büyük bir bölümünü bakıcısı ile geçirecek olan bebeğin bu zaman dilimi içinde neler yapacağı, vaktini nasıl geçirmesi gerektiği mutlaka önceden konuşulmalıdır.

Ailenin yönlendirmeleri doğrultusunda vakti doldurabilecek ve kendini istenilen alanlarda yetiştirmiş bir bakıcı, bebeğin gelişim sürecine pek çok katkıda bulunacaktır. Ancak aksi durumda ise bebek istenmeyen davranışları sergileyecek şekilde gelişim gösterebilir. Böyle bir sonuç ise ailelerin hiçbir zaman istemeyeceği bir şeydir ve bebeğin ruhsal gelişimi açısından da son derece sakıncalı olacaktır. Her anlamda sağlıklı bir birey yetiştirme fikrini benimsemiş anne, baba ve bakıcı ilişkisi

oluşturulmalıdır. Bunun yanında gelişimsel açıdan bebeğin yaş ve diğer durumları da dikkate alınarak en uygun şekilde yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Bakıcı adaylarının çalıştığı süreç içerisinde kişisel hayatındaki alışkanlıklarını eve taşıyıp taşımadığı da dikkat edilmesi gereken ve oldukça önemli olan bir diğer konudur. Nasıl ki bebek günün önemli bir bölümü bakıcı ile geçiyorsa, aynı şekilde bakıcılık yapan kişinin de zamanının büyük bir bölümü bebek ile geçecektir. Dolayısıyla bakıcının telefon ve televizyonda geçirdiği zamandan işe gelip gideceği saate, ilerleyen süreçte evli değilse evlenmeyi, evliyse çocuk yapmayı düşünüp düşünmediğine kadar pek çok kişisel detayını aileyle paylaşması gerekmektedir. Bunların yanında sigara alışkanlığının olup olmadığı da mutlaka bilinmesi gereken detaylar arasında yer alır. Son olarak eğer bebek sahibi olan kişilerin imkanı var ise evde olmadıkları zamanlarda çocuklarını görebilmeleri ve gününün nasıl geçirdiğine dair en doğru bilgiyi kendi gözleriyle görerek alabilmeleri için, ev içerisine görüntüleme cihazları takmaları önerilmektedir. Böyle bir cihaz kullanımı durumunda bakıcı bilgilendirilir.

Tüm bu sorular sorulup gerekli cevaplar alındığında, karşılıklı olarak güven sağlanır ve anlaşmaya varılır ise konuşulacak son konu maaş üzerine olur. Eğer ki bu noktada da ortak bir paydada buluşulursa, bebek bakıcısı bulunmuş olur.

Büyük şehir konumunda olan kentlerde bebek bakıcısı daha çok tercih edilmektedir. Örneğin; Ankara Keçiören semtinde bebek bakıcısı tercih arayanlar, diğer semtlere göre daha fazla olabilir.

Ankara Keçiören Bebek Bakıcısı Arayanlar Nerelere Bakıyor?

Ankara Keçiören bebek bakıcısı arayanlar dediğimiz zaman karşımıza azımsanamayacak kadar çok insan çıktığını görüyoruz. Bunun en temel sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi anne ve babaların düzenli olarak çalışıyor oluşu. Aileler mümkün olan en kısa sürede en doğru bakıcı seçimini yapabilmek için bir takım arama yollarına başvurmaktadır. Peki nedir bu aramaya yolları ve Ankara Keçiören bebek bakıcısı arayanlar bu yollardan hangilerini kullanıyorlar?

Günümüzde teknolojinin geldiği durum ve internetin son derece yaygın olduğu göz önüne alındığında, en çok kişiye ulaşmanın yolunun internet siteleri ve uygulamalardan geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Bugün bebek bakıcısı arayan kişi veya kişiler, ilgili sanal platformlara üye olarak bakıcı ilanı verebilirler. Bu ilanlarda istedikleri belli başlı özellikleri belirterek, başvurular için belirli kriterler oluşturabilirler. İlana uygun olduğunu düşünen kişiler ise yine aynı platform üzerinden ilana sahibine ulaşabilecekleri gibi, ek olarak telefon numarası veya mail gibi başka iletişim bilgileri verildiği takdirde buralardan da ulaşım sağlayabilirler. Ankara Keçiören bebek bakıcısı arayanlar çoğunlukla bu mecraları tercih ederken; az da olsa gazete, dergi gibi basılı yayın yapan yerlere de ilan verebilmektedir.

Halkalı Bebek Bakıcısı Arayanlar Genelde Site Sakinleri!

İstanbul’un son dönemlerde hızla gelişen bölgelerinden olan Küçükçekmece’ye bağlı Halkalı, içerisinde yaşayan insan profilinde de büyük oranda değişme yaşadı. Bu durumun böyle ilerlemesinde etkili olan sebepler arasında, yerleşim alanlarındaki yapılanma dikkat çekmektedir. Kurulan pek çok yeni site, içerisinde adeta bir şehir oluşturmaktadır. Bu durum sitelerin tercih edilebilirliğini son derece artırmıştır. Bunun yanında güvenlik açısından da oldukça rahat bir yaşam alanı sağlamaktadır. Estetik ve güvenlik açılarından öne çıkan bu sitelerde yaşamayı tercih eden kişiler ise genellikle belirli bir ekonomik seviyenin üzerinde olan insanlardır. Bu durum yine çocuklu aile bireylerinin çalışıyor olduğu sonucunu beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla Halkalı bebek bakıcısı arayanlar açısından oldukça yüksek potansiyelde bir bölgedir.

Eskişehir Bebek Bakıcısı Arayanlar Öğrencileri de Tercih Ediyor!

Tam manasıyla bir öğrenci kenti olarak bilinen Eskişehir bebek bakıcısı arayanlar açısından oldukça farklı profildeki insanlara sahiptir. Bebeklerini emanet edecekleri birilerini arayan anne ve babalar, bu şehirde bakıcı profillerine öğrencileri de eklemektedir. Özellikle ilgili bölümlerde okuyan bireylerle görüşme sağlamaktadırlar. Ancak bu diğer şehirlere göre daha seçici davranmadıkları anlamına gelmemektedir. Nasıl ki başka herhangi bir şehirde bebek bakıcısı arayan insanlar seçim süreci boyunca pek çok kişiyle görüşüp, belirli sorular yönelterek bir eleme yapıyorlarsa, aynı durum Eskişehir bebek bakıcısı arayanlar için de geçerlidir.

Bebek Bakıcısı İstanbul İçin Çok İyi Araştırılmalı!

İstanbul gerek nüfusu gerek de sahip olduğu sosyo-kültürel ve ekonomik imkanlar dolayısıyla Türkiye’de metropol şehir konumunda bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle olumsuz ve olumsuz yönde pek çok etkene sahiptir. Bu etkenler, söz konusu çocuklarımız olduğunda ince eleyip sık dokuduğumuz araştırmalar yapmamızı adeta zorunlu kılmaktadır.

Bebek bakıcı İstanbul gibi büyük bir şehirde son derece dikkatli seçilmesi gereken bir alandır. Hem bebek bakıcılığını yapan hem de bebeğine bakması için bakıcı seçecek kişiler için zorlu bir tercih gerektirir. Çünkü bu noktada en temel şey güvenilir olmaktır. Ancak İstanbul gibi nüfusun ve dolayısıyla insan çeşitliliğinin yüksek olduğu kentlerde güvenilecek birini bulmak pek de kolay değildir. Bu nedenle diğer şehirlere kıyasla çok daha fazla araştırma gerektirmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar