Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Ankara Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Buraya!

Türkiye’nin başkenti Ankara,  kilometrekareye 214 insanın düştüğü en kalabalık ilimizdir. Bu durumun da etkisiyle Ankara çocuk bakıcısı arayan aileler açısından da kalabalıktır diyebiliriz.

Ankara nüfusunun, yaş gruplarına dağılımı incelendiğinde, üreme dönemindeki bireylerin ve çocukluk dönemindeki bireylerin, toplam nüfusa oranının diğer yaş gruplarına oranla daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durum, Ankara çocuk bakıcısı arayan aileler bakımından kalabalıktır önermemizi doğruluyor.

Ankara, sektör çeşitliliği nedeniyle kadın istihdamına katkıda bulunan önemli bir ilimizdir. Kadın emeğinin etkin ve verimli kullanılmasında, “geleceğin sigortası çocuklarımızın” bakımının en doğru şekilde yapılmasının büyük etkisi vardır. İş hayatında verimli olarak, ailesine katkıda bulunmak, çocuğunun hiçbir ihtiyacının bulunmamasını sağlamak isteyen çalışan anne, çocuğunun bakımı için aile büyüğünden veya bir yabancıdan yardım alır.

Evlerinde çocuk bakıcısı çalıştıran ailelerin, çocuğun güvenliğinden emin olmak için eve kamera yerleştirmeleri sonucu ortaya çıkan tablo, medyaya yansımıştır. Bazı film senaristleri de bakıcı dehşeti içeren filmler ortaya çıkarmışlardır. Bakıcılar ile ilgili ortaya çıkan gerçek veya hayal ürünü görüntülerin sonucunda ise, aileler bakıcı bulmak yerine aile büyüklerinden yardım alma yoluna gitmiştir.

Gelişen teknoloji sayesinde çocuklar, bilgiye kolay ulaşabilmektedir. Dolayısıyla çocukların ilgi alanlarında artış olmuştur. Torununun bakımını üstlenen bir anneanne veya babaanne ise tüm bu gelişmelere uzak kaldığından, çocuk bakımı konusunda yetersiz kalmıştır. Elbette sevgi ve şefkat açısından hiçbir yabancı, aile büyükleriyle karşılaştırılamaz. Ancak çocukların sevgi, ilgi ve şefkate ihtiyacı olduğu kadar öğrenmeye de ihtiyacı vardır.

Çocukluk dönemi, geleceğin yetişkini olan çocuğun, kişiliğinin oluştuğu dönemdir. Bu dönemde çocuk, en çok etkileşim içine girdiği kişiyi rol modeli olarak benimser. Bu nedenle çocuğun bakımını üstlenen kişinin, bilgili ve dinamik olması büyük önem taşır. Bu noktada aile büyükleri yetersiz kalır ve bakıcı ihtiyacı doğar.

Çocuk bakıcısı ihtiyacı, iş alanlarının çoğunlukta olduğu büyük kentlerde daha fazla olur. Başkent Ankara ilinde çocuk bakıcısı arayan aileler, https://www.evdekibakicim.com/ sayesinde huzur içinde işlerine odaklanabiliyorlar.

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler Ankara Batıkent

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir semt olan Batıkent, Türkiye'nin en büyük modern yerleşim projelerinden biridir. Ankara'nın gözde yerleşim alanlarının başlarında gelen Batıkent’in sosyo-kültürel seviyesi yüksek, ekonomik seviyesi ise orta ve üzeridir. Çocuk bakıcısı arayan aileler Ankara Batıkent semtinde de oldukça fazladır.

Batıkent semtinde yaşayanların çoğu, çalışma hayatında olup Batıkent’e uzak bölgelerde çalışmaktadır. Annelerin de çalışma hayatında olması, bakıcılık mesleğinin önem kazanmasını sağlamıştır. Kişinin, çocuğun bakımı ile ilgilenmeyi devamlı yapabileceği bir iş olarak görmesi, çocukları sevdiğini gösterir. Sevgi, bir çocuğun en önemli ihtiyacıdır.

Çocuk Bakıcısı Ankara

Bakıcının, iyi bir bakıcı olması birtakım özelliklere sahip olmasını gerektirir. Ebeveynlerin en iyi asistanı sayılabilecek bakıcıların, sahip olması gereken özellikler şunlardır:

 • Çocuk gelişimi bilgisi: Bakıcının çocuk gelişimi alanında eğitim almış, bu konuda bilgi sahibi olması, yeni şeyler öğrenmek için hevesli olması, çocuğun sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşır.

 • Deneyim: Bir bakıcının kendi çocuğunun olması veya başkasının çocuğuna bakmış olması deneyimli olduğunu gösterir. Bu sayede bakıcı, mesleğin zorluklarına kolayca adapte olabilir.

 • Enerjik, dinamik olmak: Çocuklar, yaşı doğrultusunda az veya çok hareketlidir. İyi bir bakıcının çocuğa ayak uydurabilmesi, çocuğun her anında aktif olarak yanında olabilmesi gereklidir.

 • Hoşgörü, sağduyu ve saygı: Bakıcının, aile ile iletişimi çok iyi olmalı, çocuğu disipline etme konusunda ortak kararlar alabilmelidir. Anne ve babalar, çocukları konusunda fikir ayrılığına düşebilir. Böyle bir durumda bakıcı, sağduyulu yaklaşmalı ve kendisine söz verilmedikçe konuya dâhil olma girişiminde bulunmamalıdır.

 • Yaratıcılık: Çocuklar, oyun aracılığıyla kendi iç dünyalarını yansıtır. Bu nedenle bakıcının, oyun esnasında çocuğu iyi gözlemlemesi ve yaratıcılığını kullanarak yeni oyunlar geliştirebilmesi gereklidir.

 • Yabancı dil bilgisi: İkinci bir dili olan ve eğitim yönü güçlü olan bir bakıcı sayesinde, çocuk farklı bir dili öğrenebilir. Bu nedenle dil bilen bakıcılar, daha çok tercih edilir.

 • Sağlıklı beslenme bilgisi: Çocukların, yaşlarına göre beslenmesi gereklidir. İyi bir bakıcı, önceden çocuğun alerjisi olan yiyecekleri ve sevdiği yiyecekleri öğrenmelidir. Çocuğa sevmediği bir yiyeceği bile yedirme becerisine sahip olmalıdır. Sağlıklı beslenme konusunda kendisi de özenli olmalıdır.

 • Hijyen: Bakıcı, çocuğun rol modeli olabileceğinden kendi dış görünüşe dikkat etmeli, hijyen kurallarına özen göstermelidir. Ayrıca çocuğun kullandığı her türlü araç gereci, gerekirse özel deterjanlar kullanarak temizlemelidir. Çocuğun odası, nevresim takımlarından oyuncaklara kadar tozdan, kirden arındırılmış olmalıdır.

 • Güvenlik: Ailelerin en önemli beklentilerinden biri; bakıcının, çocuğun güvenliğini sağlamasıdır. Bakıcı, evin kurallarına uymalı ve eve, ailenin tanımadığı bir yabancının girmesine izin vermemelidir. Çocuk ile dışarda olduğu esnada herhangi bir yabancının çocuk ile temas etmesine engel olmalıdır. Çocuğun oyun alanında kesici, delici herhangi bir cismin bulunmasına izin vermemelidir.

 • Soğukkanlılık: Çocukların olduğu alanlarda, küçük kazaların olması normaldir. Bu tür durumlarda panik olan ve ilk yardım bilgisi olmayan bir bakıcı, sorunun daha çok büyümesine neden olur. Ayrıca böyle bir durumda çocuk da kolayca sakinleşemez. Bu nedenle iyi bir bakıcının, soğukkanlı olması ve acil durumlarda ilk yardım uygulaması yapabilecek bilgiye sahip olması büyük önem taşır.

 • Sağlık: Bakıcının, çocuğa bakmasında ruhsal ya da fiziksel herhangi bir engeli olmamalıdır. Aile, bakıcıdan detaylı sağlık taraması yaptırmasını istemelidir. Çocuğun yanında bakıcının, baygınlık geçirmesi ya da bunalıma girmesi, çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

Ankara ilinde yaşıyor ve nitelikli çocuk bakıcısı ihtiyacı duyuyorsanız, https://www.evdekibakicim.com/ sitemizi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yatılı Çocuk Bakıcısı

Çalışan anneler, iş yükünün fazlalığı nedeniyle çocuğu ile kaliteli vakit geçirememekte ve ev işleri ile yeterince ilgilenememektedir. Bu nedenle gece de kalabilecek, çocuğun bakımından ve ev işlerinden sorumlu olabilecek yatılı çocuk bakıcısı ihtiyacı doğar.

Çocuğa bakacak kişinin yatılı olmasını isteyen aile, bakıcı için özel alan ayarlayabilmeli, onu evden biri gibi kabullenerek özel alanlarına saygı duymalıdır. Yatılı bakıcı ise,  kendini oraya ait hissederek emek vermelidir.

Çocuk Bakıcısı Arayanlar

Çocuk bakıcısı arayanlar; bakıcının yapması gereken işin tanımını net olarak yapmalı, bakıcının isteklerini öğrenmeli, çocuğun yetiştirilmesinde kendi kurallarını aktarırken bakıcının bilgilerinden de faydalanmalıdır. Aksi halde, bakıcı ile aile arasında birtakım sorunlar yaşanır. Bakıcı ile ilgili olarak en sık karşılaşılan sorunlar şunlardır;

 • Bakıcının ailenin kurallarına saygı göstermeyip, kendi kuralları ile çocuk üzerinde otorite sağlamaya çalışması

 • Bakıcının kişisel hijyen konusunda özensiz olması

 • Bakıcının dakik olmayıp mesai saatine uyum göstermemesi

 • Bakıcının aileye, çocuk ile birlikte geçirdiği zaman yaptıklarını anlatmak konusunda isteksiz olması

 • Bakıcının sürekli cep telefonu ile konuşması, televizyonu sürekli açık tutması

Sorunların yaşanmaması için iletişimin iyi olması önem taşır. İletişimin iyi olması için, her iki tarafta beklentilerini net olarak aktarabilmelidir. Çocuk bakıcısı işe başlamadan önce bazı evrakların (sağlık raporu, ikametgâh, sabıka kaydı, nüfus cüzdanı fotokopisi) istenmesi, bakıcının kendi evinde ziyaret edilmesi ailenin rahatlamasını sağlayacaktır.

Çocuk bakıcılığı; eğitim ve sorumluluk gerektiren, saygı duyulması gereken bir iştir. Bu nedenle bakıcılara hak ettiği ölçüde değer verilmelidir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar