Genel Bebek/Çocuk Bakım
05 Ekim 2018

Adana Çocuk Bakıcısı Arayanlar İçin Oldukça Seçenek Sunan Bir İl!

Türkiye’nin en kalabalık altıncı ili olma özelliği gösteren ve totalde on beş adet ilçesi bulunan Adana, çocuk bakıcısı arayan pek çok insanın yaşadığı bir şehirdir. Kendine özgü çok fazla değere sahip olan Adana, çocuk bakıcısı bulmak için birden fazla alternatifin yer aldığı ve bu özelliği sayesinde de çoklu seçenek sunan bir yerleşim yeridir.

Bir anne ve baba hangi bölgede, hangi ülkede ya da hangi şehirde yaşıyor olursa olsun bir takım konular söz konusu olduğunda ortak değer ve kaygılara sahiptir. Bunun nedeni ise kimi konuların kültürden ve toplumdan bağımsız, içgüdüsel bir şekilde gelişip ilerlemesidir.

 

Çocuğa duyulan sevgi, onu güvende tutma ve sağlıklı büyütme isteği doğrultusunda uygulanan yöntemler farklılık gösterse dahi, özü itibari ile aynı duyguları barındıran durumlardır.

Her anne ve baba, çocuklarının geleceği için bir takım endişeler hissederler. Bu endişeler neticesinde çocuklarına sunabilecekleri en doğru ve düzgün hayatı kurma çabası içerisine girerler.

Çocuk bakıcısı meselesi Adana dahil diğer her şehir ve bölgede yaşayan ebeveynler için fazlasıyla önem arz eden ve üzerine kafa yorulan bir meseledir.

Herhangi bir işte çalıştığından dolayı bir çocuk bakıcısı seçmek isteyen ve Adana ya da başka bir kentte yaşamını sürdüren her anne ve baba için, dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurların belirlenebilmesi ve yeterli düzeyde karşılanabilmesi için bir takım hususlara dikkat edilmesi ve ciddi anlamda araştırmalar yapılması gerekmektedir.

Çocuk için belirlenecek olan bakıcı seçilmeden önce mutlaka ama mutlaka bakıcı adayının sahip olması gereken özellikler belirlenmelidir. Bu özellik listesi her ailenin kendi yapısına ve isteğine uygun olarak hazırlanır. Bu nedenle listedeki maddeler çoğunlukla değişkenlik gösterir, fakat kimi noktalar her listede aynıdır. Bunun sebebi ise çocuğun sağlığı ve güvenliği için temel durumları sağlamalarıdır.

Adana ya da başka herhangi bir yerde çocuk bakıcısı arayan her anne ve babanın dikkat etmesi gereken temel noktalar genel itibari ile şu şekildedir:

- Bakıcı adayının daha önce çocuk bakıp bakmadığı mutlaka öğrenilmeli,

- Eğer baktıysa hangi yaş aralığındaki çocuklara baktığı öğrenilmeli,

- Çocuk bakımı ve gelişimiyle ilgili bir eğitiminin olup olmadığı öğrenilmeli,

- Olası bir ilk yardım gerektiren durumda müdahale edip edemeyeceği öğrenilmeli,

- Çocuk bakıcısı olma sebebi öğrenilmeli, (böylelikle çocuğa bakış açısı anlaşılabilir)

- Önceki işinden neden ayrıldığı konusu hakkında bilgi alınmalı,

- Yanında çalışacağı aileden beklentilerinin neler olduğu sorulmalı,

- Bir çocukta en sevmediği şeyin ne olduğu öğrenilmeli,

- Gün içerisinde çocukla nasıl vakit geçirmeyi planladığı sorulmalı,

- Çocuk söyleneni yapmadığında nasıl bir yol izleyeceği öğrenilmeli,

- Ev içerisinde çocuğa kural koyup koymayacağı, eğer koyacak ise bunların neler olduğu sorgulanmalı,

- Bu işi ne kadar süre yapmayı düşündüğü öğrenilmeli,

- Sigara kullanıp kullanmadığı mutlaka öğrenilmeli,

- Gerekli olması durumunda iş saatleri dışında çocukla kalıp kalamayacağı öğrenilmeli,

- Çalışma gün ve saatleri için ne düşündüğü öğrenilmeli,

- İlerleyen zamanlarda çalışmasına engel olabilecek ailevi ya da kişisel bir durumunun olup olmadığı öğrenilmeli,

- Gösterebileceği referanslar olup olmadığı öğrenilmeli gibi temel sorular bakıcı adayına mutlaka sorulmalıdır. Adayın bu sorulara vereceği cevaplar sayesinde yeterlilik ve yetkinlik derecesi hakkında bir fikir sahibi olunabilir. Ancak bu sorular tek başına yeterli değildir.

Çocuklarına bakıcı arayan anne ve babalar, çocuklarının gelişimi konusunda kişisel bir takım taleplere sahip ise, bu fikirleri mutlaka ama mutlaka bakıcı adayını işe almadan önce ona söylemek durumundadır. Aksi takdirde iş başladıktan sonra talep edilecek olan şeyler, bakıcı ve ebeveynler arasında anlaşmazlıklar yaşanmasına neden olabilir.

Tüm istek ve beklentiler açık bir şekilde ifade edildikten ve daha sonrasında bakıcı adayının da düşünceleri alındıktan sonra eğer ki anlaşma sağlanırsa, konuşulması gereken son konu maaş beklentisidir.

Ailenin önereceği miktar ve bakıcı adayının talep ettiği bütçe konusunda ortak bir noktaya varılır ise, uygun bakıcı konusunda seçim yapılabilir.

Adana ili çocuk bakıcısı arayan pek çok ailenin yaşadığı bir şehir olma özelliği gösterdiği için, bu alanda iş arayan birçok insanı da burada bulmak ve ulaşmak mümkündür. Gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra, Adana’da bakıcı bulmak fazla zor olmayacaktır.

İstanbul’da çocuk bakıcısı arayanlar çok dikkatli davranmalı!

Ülkenin metropol şehri olarak anılan İstanbul, gerek nüfusunun fazlalığı, gerek ilin büyüklüğü, gerek iş imkanlarının diğer illere göre daha çok olması ve gerek de kültürel, sanatsal ve tarihi pek çok alanda insanlara pek çok fırsat sunması dolayısıyla tercih edilen bir kenttir.

Sahip olduğu imkanların fazlalığı her yaş ve bölgeden insanın buraya gelerek, kendilerine yeni bir yaşam kurmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de popülasyon çok fazla çeşitlilik ve farklılık göstermektedir.

Söz konusu İstanbul’da çocuk bakıcısı arayanlar olunca ise, şehrin içinde barındırdığı kitlelerin farklılıkları iyice önemli bir hale gelmektedir. Anne ve babalar çocuklarını emanet edecekleri bakıcıyı İstanbul gibi bir metropolde seçerken, diğer şehirlere oranla çok daha fazla seçici davranmak durumundadır.

Aileler gerçekten güvenebileceklerini bir bakıcı bulmak için çok iyi araştırma yapmalı ve aceleci davranmamalıdır.

Erzurum ilinde çocuk bakıcısı arayanlar genellikle akrabalarını tercih ediyor!

Erzurum ilinde yaşayan insanların oluşturduğu aile profili genellikle eski dönem aile kültürüne, büyük şehirlere oranla daha yakın bir konumdadır. Bu durum da çalışan anne figürünün nispeten daha az görülmesi anlamına gelmektedir.

Ancak her geçen gün Erzurum’da bulunan kadınların çalışma hayatına katılma oranları artış göstermektedir. Dolayısıyla da Erzurum ilinde yaşayan ve çocuk bakıcısı arayanlar insanların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.

Çocuk bakıcısı için Erzurum’da en çok tercih edilen kişilerin yakın akrabalar olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sebebinin ise; insanların tanıdıkları kişileri daha güvenilir bulması ve bakıcı sayısının diğer illere göre daha az olmasından kaynaklandığı söylenebilir.

Çocuk bakıcısı arayan aileler Malatya ilinde de oldukça fazla!

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olma özelliği gösteren Malatya, ülkenin önemli tarihi ve kültürel alanlarından biridir.

Çocuk bakıcısı arayan aileler için Malatya ilinde bakıcı bulmanın çeşitli yolları bulunmaktadır.

Malatyalılar çocuklarını yakın akrabalarına emanet edebildikleri gibi, özel olarak bakıcı adaylarıyla görüşüp profesyonel bir kişi ile de çalışabilmektedir. İkinci seçeneği tercih eden anne ve babalar için, bakıcı adaylarına ulaşabilecekleri bir takım platformlar, internet siteleri ve uygulamalar bulunmaktadır.

Ebeveynler, kendi kriterlerine uygun ve genel anlamda istedikleri önemli bilgileri içeren ilanlar hazırlayarak ilgili mecralarda bu ilanı paylaşabilirler. Kendilerini ilanda yer alan kriterler için yeterli gören adayların başvurularını değerlendirip, ilgili görüşmeler için hazırlanabilirler.

Bunu dışında bakıcı adaylarının verdikleri ilanları da takip ederek, ailelerine en uygun buldukları adaylarla iletişim kurarak görüşme sağlayabilirler.
 

Çocuk Bakıcısı Arayan Aileler İçin Sakarya Oldukça İdeal Bir Şehir!

Tarihi ve kültürel anlamda ülkenin öneli şehirlerinden biri olan Sakarya, bu özellikleri dışında sahip olduğu coğrafi konumu ile de pek çok insanın yaşamak için tercih ettiği bir şehirdir.

Çalışan anne ve babalar için de oldukça elverişli bir kent olan Sakarya, çocuk bacısı arayan aileler için de çok fazla seçenek sunabilmektedir.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar