Genel Bebek/Çocuk Bakım
13 Şubat 2018

6 Aylık Bebekler İçin En İyi  13 Oyuncak

Bebeğiniz hala çok küçük görünse de, oynamaya hazır! Onu eğlendirmek için seçtiğimiz oyuncakları deneyin.

3 ila 6 ay arasında, çocuğunuz artık odasında yatıp, sevgi dolu yüzüne bakmaktan memnun değil. O artık hareket etmek, enerjisini dışarı atmak istiyor! Peki 6 aylık bebekler için en iyi oyuncaklar nelerdir?

"Biz yetişkinlere 'oyun' dediğimiz şey temel insan öğrenme dürtüsüdür." Çocukluk uzmanı ve aynı zamanda ‘Toxic Childhood’ kitabının yazarı Sue Palmer, bu aşamanın işlerin nasıl yürüdüğünü keşfetmekle ilgili olduğuna dikkat çekiyor. Oyun bu kadar önemli olduğundan, bebeğinizin için doğru oyuncakları seçmek bir o kadar önemlidir

Hadi gelin 6 aylık bebekler için en iyi oyuncaklara bakalım.;

1. Diş Kaşıyıcı

Bebeğiniz diş çıkartma periyoduna girdiğinde ona bir diş  kaşıyıcı gerekmektedir. Diş kaşıyıcıyı ısırarak ve çiğneyerek bu zorlu periyodu daha rahat geçirecektir.

2. Oyun Halısı

Özellikle ilk 3 aydan sonra bebeğinizi içine koyabileceğiniz yumuşak yorgan özelliğini taşıyan bir oyun halısıdır. Üzerinde ve yanlarında farklı hayvan figürleri ya da oyuncak objeleri ile donatılmış olması, yeni yenidünyaya alışmaya başlayan bebeğiniz için çok dikkat çekecektir.

Günde en az yarım saat ve iki kez yatıracağınız bebek halısında ne kadar mutlu olduğunu ve yavaş yavaş neleri başardığını gözlerinizle göreceksiniz.

3. Ayna

Ayna bebeğinize kendini ilk kez görme fırsatı verir , bireysellik ve benlik duygusu geliştirmesinde ona  yardımcı olur.

4. Çıngıraklı Top

Bu topun etrafı açık olduğu için tutup kavramaları topu atmaları bebekler için oldukça kolaydır. Ayrıca içinde bulunan çıgırak sayesinde çıkan ses onların daha fazla dikkatini çeker ve daha fazla haraket ederek enerjilerini boşaltmalarında yardımcı olur.

5. Çıngırak

Tüm insanlık tarihi boyunca kullanılmış olan bu oyuncak çocuklara haraket etme ve tepki verme şansını verir.

6. Battaniye

Bir battaniyeyi oyuncak olarak düşünmeyebilirsiniz ancak bu bebekler için önemli bir oyuncaktır. Ister saklanbaç olsun ister bir oyuncağı saklamak olsun bebeklerin göremediklerinde bile varlıkların devam etmesi fikrini geliştirmelerinde yardımcı olur.

7. Banyo Oyuncakları

Bebekler suyun içerisinde kayan bu oyuncakları yakalamaya çalışırken motor becerilerini geliştirmeye fırsat tanırlar.

8. Yığın Halkaları

Bu oyuncakla birlikte bebeğiniz motor becerilerinin üzerinde çalışıyor ve yeteneklerin keşfediyor.

9. Top

Çıngıraklı topun aksine, daha büyük bir lastik top bebeğin yakalamak yada geri almak için iki elini kullanmasını gerektirir. Bebeğin daha kolay tutmasına yardımcı olacak bir dokuya sahip olan bir top seçmeniz motor becerilerin gelişiminde daha etkili olacaktır.

10. Sıçrama Koltuğu

Bebeğiniz oturur ve oturduğu bu koltukta sıçrayarak bacak omuz ve sırt egzersizleri yapar.

11. Tahta Kitaplar

Bu sağlam kitaplar bebeğinizin harika edebiyat dünyasına ilk girişi.

12. Bloklar

Çocuğunuz bir blok setini başka blokların üzerine koyarken, ince motor becerilerini kullanma ve geliştirme şansı elde eder..

13. Doldurulmuş Oyuncaklar

Bazen bebeğiniz kadar büyük doldurulmuş oyuncaklar çocuğunuza “yüz” özelliklerini ve kendi gücünü keşfetme şansını verir.

 

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar