Sağlık

Down Sendromu Kromozom Yapısı

Bu yazımızda Down Sendromu'nun özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilir, hafif down sendromu belirtileri hakkındaki örneklere ulaşabilirsiniz.

Down Sendromu İlk Ne Zaman Bulundu?

Doktor, Langdon Down 1866 yılında yayınladığı makale ile down sendromluların özelliklerini anlatan ilk doktor olarak tarihe geçmiştir. Down Sendromu tanısı, belirtileri gibi detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Anne Karnında Down Sendromu Bebek Hareketleri Nasıldır?

Anne karnında down sendromu bebek hareketleri nasıl oluyor sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Down sendromu ne zaman belli olur sorusu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Anne karnında down sendromu tedavisi yapılıp yapılamayacağı konusunda kesin bilgi sahibi olabilirsiniz. Down sendromu doğumdan sonra ne zaman belli olur sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Down sendromu kromozom sayısı kaç tane olur sorusuna dair net bir yanıt edinebilirsiniz.

Down Sendromu Doğum Öncesi Tanı

Down sendromu doğum öncesi tanı nasıl yapılır, ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bebek doğduktan sonra down sendromu testi yapılması ve down sendromu klinik bulguları konularında da ayrıntılı bilgi sahibi olacaksınız.

Regüler tip down sendromu nedir?

Down sendromu üç farklı çeşit altında incelenmektedir. Bunlardan en yaygın olanı regüler tip down sendromudur. Diğer iki tip ise mozaik ve translokasyon tip down sendromudur.

Down Sendromu Doğru Bilgi Gerektiren Bir Konu!

Hamilelik esnasında çocuğun down sendromlu olup olmadığını öğrenmek için erken teşhisin oldukça önemli. Teşhis için kullanılan en önemli yöntemlerden biri de renkli ultrasondur.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte yaşanan bazı olumsuz durumlar ve çevresel faktörler bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu olumsuzluklar bebeğin down sendromlu doğumuna yol açabilir.

Down Sendromu Ne Demek ?

Down sendromu, Kısaca tanımlayacak olursak, fazladan bir kromozoma sahip olma durumudur, bir hastalık değildir. Down sendromu ne demek sorusunun kısaca cevabı budur.

Down Sendromu Hakkında Her Şey

Genetik düzensizliklerin neden olduğu bir farklılıktır. Birçok insan, Down sendromu farklılığını hastalık zanneder. Aslında sadece fazladan bir kromozomdur.

Otizm Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Otizm hastalığının neden olduğu bir bilinmezdir fakat ortak görüş kalıtsal bir hastalık olduğudur. Literatürde davranış bozukluğu olarak geçer.

Çocuk Felci Nedir ?

Felç, bazı azaların veya tüm azaların kullanılamaz hale gelmesi demektir. Çocuk felcine neden olan virüs, poliodur.

Çocuklarda Kızıl Hastalığı

Kızıl hastalığı daha çok okul çağındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır. Yüksek ateşle başlar ve bulaşıcıdır. Bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda daha çok görülür.

Çocuklarda Diş Sağlığı

Tüm bireylerin ağız sağlığını korumanın yolu, dişleri korumaktan geçer. Bu alışkanlığı çocuklara kazandırmak gerekir, yetişkinlerinde bile belirli bir rutin yoktur.

Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Kansızlık her yaş grubundan çocukta görülebilecek bir hastalıktır. Kansızlık çocukların birtakım enfeksiyonlara açık olmasına neden olur,bedensel gelişimi etkiler.

Çocuklara Sağlıklı Atıştırmalıklar

Dengeli beslenme gelişim çağındaki çocuklar için önemlidir. Çocuklara sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayarak onları diğer besinlerin zararlarından uzaklaştırabilirsiniz.

Çocuklarda Bitlenme Problemi

Bitlenme her yaştan yetişkin ve çocuklarda görülebilen bir problemdir. Çocukların daha fazla mikropla temas etmeleri ve temizlik gibi konular bitlenme oranını arttırır.

Down Sendromu Karyotipi Ne Anlama Gelir ?

Karyotipten bahsedecek olursak,; kromozom sayısı, şekli ve büyüklüğünü ifade eder, bu labaratuar teknigi ile kromozomlar görülebilir hale gelir.

Türkiye’de Down Sendromu Nasıl Karşılanıyor?

Down Sendromuna son zamanlarda, farkındalık arttıkça daha olumlu karşılanıyor. Eskiye göre insanlaar bu konuda daha bilinçliler.

Down Sendromu Anne Karnında Nasıl Anlaşılır ?

Down Sendromu, her 700 canlı dogumda görülür. Bazı belirtileri hamileleiktede görülür. Bu konuda bilinçli olmak gerekir.

Down Sendromunun Sebepleri

Down sendromunun sebepleri, genetik olarak bilinmektedir. Hücre bölünmesinde meydana gelen küçük bir farklılıktan kaynaklanmaktadır.

Down Sendromu Yaşam Süresi Ne Kadardır Biliyor Musunuz?

Down sendromu, İlk kez İngiliz Doktor Langdon Down tarafından ortaya atılmıştır, bu sebeple onun adıyla anılmaktadır.Down sendromu, İlk kez İngiliz Doktor Langdon Down tarafından ortaya atılmıştır, bu sebeple onun adıyla anılmaktadır.

Down Sendromu Genetik Midir ?

Down sendromlu çocukların aileleri kadar toplumdaki her bireyin bu konuda bilinçli olması gereklidir. Down sendromu genetik midir sorusuyla bu konu hakkında bilgi edinebiliriz.

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü; Farkında mısınız?

21 mart Down Sendromu farkındalık günü, bazı ülkelerde yapılan etkinliklerle popüler hale geldi. Daha sonra bu etkinliklerin etki alanı genişledi ve her yede kutlanmaya başlandı.

İkiz Gebelikte Down Sendromu Riski Ne Kadardır?

İkiz gebelikte down sendromu riski anlaşılabilmesi için bazı testler yapılmaktadır.

Yeni Doğan Bebekte Down Sendromu Nasıl Anlaşılır ?

Down Sendromu, G kromozomuyla ilintili sayısal bir kromozom anormalidir. Eğer, anne olmaya hazırlanıyorsanız, bebeğinize doğum sendromuyla ilgili testleri yapmanız gereklidir.

Down Sendromu Dil Terapisi ve Yöntemleri

Down sendromu dil terapisi, sendroma sahip olan kişilerin, birbirleriyle ve toplumun diğer kesimleriyle iletişim kurması için gereklidir. Genel olarak dil terapisi kuralları aynı olsa da, uzmanlar arasında değişebilen yöntemler olabilir.

Down Sendromu Belirtileri ve Gelişim Süreci

Down sendromu, fazladan bir kromozomun bulunması sebepli bir doğum anomalisidir. Down Sendromu, ırk, yaş, sosyo-ekonomik düzey fark etmeksizin herkesi etkilemektedir.

Down Sendromu Nedir ?

Down sendromu, insanlarda fazladan 21. kromozomun bulunmasıdır. Diğer insanlardan farkları, yalnızca zihinsel olarak biraz daha yavaş gelişmeleridir. Down sendromu nedir sorusuna kısaca böyle cevap verilebilir.

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ağız ve diş sağlığı her yaşta herkes için önemlidir. Çocukların ağız ve diş sağlığını korumaları için erkenden diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması gerekiyor.

Bebeğim Kusuyor Ne Yapmalıyım? İşte Yapmanız Gerekenler

Bebeğim kusuyor ne yapmalıyım, kusmanın türünü ve nedenlerini iyi belirlemeliyiz. Bebeklerde kusma aslında normaldir. Hemen Aklımıza reflü gelmemeli.

Bebeğim Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım? Bu Çözümleri Deneyebilirsiniz!

Bebeklerin kaka yapamamasının en önemli nedeni anne sütüdür. Bunun yanı sıra, bağırsakların ve sindirim sisteminin yeni gelişiyor olmasının da rolü büyüktür.

Burnu Tıkalı Bebeğinizin Nefes Almasına Yardımcı Olmanın 8 Yolu

Burnu tıkalı olan ve nefes alamayan bir bebeğe sahip olmak, ebeveynler için oldukça korkutucu olabilir. Size bu konuda yardımcı olmak için 8 yöntem paylaştık.

Oyun Ablalarından Çocuklara Pilates Dersi

Zayıflamak, formda kalmak isteyenlerin egzersizleri arasında yer alan pilates sadece yetişkinler değil yediden yetmişe herkes tarafından yapılabilen ve fayda sağlayan bir egzersiz bütünüdür.

Doğuma Yakın Bebek Bakıcısı Tutmak Yaygınlaşıyor

Doğum gerçekleşmeden birkaç hafta veya ay öncesinden bakıcı tutmanın yaygınlaştığı şu günlerde, bu konuda kararsız ve tecrübesiz olan anne adayları için kısa bir değerlendirme yaptık.

Bebek – Çocuk Yogası

Yogaya başlamak için, herhangi bir yaş, özellik ya da fiziksel duruma gerek duymadan koşulsuz bir başlangıç yapmak mümkündür.

Hamile Yogası

Yurt dışında çok yaygın olan ama ülkemizde sadece üst segment gelir grubuna sahip olanların tercih ettiği hamile yogası doğum öncesi ve sonrasında anneye ciddi fayda sağlayan bir uygulama olarak biliniyor.

Oyun Ablası Olmak İstiyorum Diyenler Buraya

Oyun ablası, son yılların bakıcılık ritüellerinden biri olarak aktif bir şekilde hizmet sağlıyor.

İnternette İhtiyaçlarınıza Göre Doktor ve Hastane Nasıl Bulunur?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016’daki verilerine göre Türkiye’de internet kullanan bireylerin yüzde 65,9’u internetten sağlık araştırması da yapmaktadır.

Çocuklarda Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme

Yaz dönemi geldi, sıcaklıklar arttı. Bu dönem çocukların dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürebilmeleri için çok önemli.

İlk 24 Ayda Bebek Beslenmesi

Çocuk gelişiminin en önemli süreçlerinin birisi de, bebeğinizin siz ve etrafınızı, sizin de bebeğinizi ve davranışlarınızı tanımaya başladığınız ilk 24 aylık süreçtir.

Çocuk Gelişiminde Çocuk Bakıcısının Önemi

Çocuk bakımının mümkün olan en profesyonel düzeyde olması, hem çocuğun sağlıklı ve tutarlı bir gelişim sürecinde büyümesi hem de ailenin işlerinin kolaylaşması bakımından son derece önemlidir.

Spor ve Çocuk Gelişimi

Şimdiye kadar daha çok bizlerin, yani büyüklerin hayatında yer etmesi için çaba gösterilen sportif faaliyetler kuşkusuz ki çocuk gelişiminde de son derece önemlidir.

Çocuk Bakıcılarının Çocuklar için Dikkate Alabileceği Kış Tüyoları

Sonbahar yerini soğuk ve sert iklime sahip olan kışa bırakırken, küçük büyük, genç yaşlı herkes hastalanmamak için özel bir çaba gösterip, evde alınabilecek önlemler araştırması yapıyor.

Ev Kazalarının Önüne Geçmek için Çocuk Bakıcısı ve Bebek Bakıcısının Yapması Gerekenler

Çocuklu bir evde olmazsa olmaz şeyler vardır; oyuncakların etrafa saçılması, yemek yedirmek için oradan oraya koşan bir anne veya çocuk bakıcısı, ağlayan bir çocuk ve ev kazaları.

Diş Fırçalamanın Önemi ve Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığının Kazandırılması

Diş fırçalama işlemi küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak yapılması ve rutin haline getirilmesi gereken bir kişisel bakım ritüelidir

Tecrübeli Yaşlı Bakıcısında Olması Gereken Sekiz Özellik

Aile büyükleriniz için tecrübeli yaşlı bakıcısı ararken uzman bakıcıda dikkat edilmesi gereken yedi özellik

Alzheimerlı birinin “evime gitmek istiyorum” isteğini cevaplamak

Aileler ve uzman yaşlı bakıcılar, Alzheimerlı veya demans (bunama) kişilerden sık sık ”Ben evime gitmek istiyorum.” sözünü duyar. Yaşlı kişi bunu kendi evindeyken söylediğinde bu durum yakınları için daha da moral bozucu bir hal alır.

Göz testleri Alzheimer hastalığını doğru tahmin edebilir mi?

65 yaşın üzerindeki her dokuz kişiden birinde Alzheimer hastalığı olduğunu biliyor muydunuz? Alzheimer, tedavisi olmayan, hasta yakınlarının refahını ve sağlığını önemli ölçüde etkileyen yıkıcı bir hastalıktır. Araştırmacılar, Alzheimer hastalığının

İleri Yaş İçin Egzersiz

Yaşınız ilerledikçe, aktif yaşam tarzı çok daha fazla önem kazanır. Düzenli yapılan egzersizler enerjinizi artırmakla beraber, hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlar ve ağrılarınızı hafifletir.

Demans Nedir?

Dementia, 40 ve 50' li yaşlarda başlayan beyin damarlarına bağlı bunamadır. Demans olarak da geçmektedir. Tek başına belli bir hastalık değildir.